КОКЦИДІОЗ – біда пухнастих

  26.06.2019 12:55   -
Аграрії

Кролики вже давно перестали бути цінним хутром, а двома-трьома кілограмами смачного дієтичного м’яса залишилися.
Зараз в Україні кролівництво розвивається не тільки в промислових масштабах: вирощуванням вушастиків стали займатися навіть мешканці великих міст на присадибних ділянках. Бо з появою сучасних якісних вакцин люди змогли перемогти дві найстрашніші вірусні хвороби, які забирали все поголів’я і знецінювали тяжку працю фермерів. Але в будь-якої галузі тваринництва є свої темні плями. У власників кролів — це кокцидіоз (еймеріоз), інфекційне захворювання, яке викликають найпростіші мікроорганізми, що паразитують у кишечнику та жовчних шляхах печінки.

Звідки вони беруться?

Кокцидії у невеликій кількості присутні майже у всіх здорових кроликів, і організм дорослої тварини з нормальним імунітетом здатен зупинити процес розмноження одноклітинних паразитів, але під дією несприятливих факторів (незбалансована годівля, стрес тощо) їх кількість значно зростає. Дорослі особини зазвичай є фактором передачі, бо усе життя можуть буди носіями інфекції.

Збудник виділяється з калом, а потрапляє через рот, тому найчастіше під час першої годівлі кроленята захоплюють ооцисти («яйця» еймерій), які знаходяться на сосках матері, а також на всіх предметах догляду. Їх імунна система неспроможна перемогти ворога, й без належного лікування усі вони гинуть впродовж декількох діб. До того ж самі власники сприяють зараженню, бо вчасно не прибирають і не дезінфікують клітки.

Як не втратити час?

Перше, на що треба звернути увагу, — це загальний стан тварини: слабкість, відсутність апетиту, скуйовджена й тьмяна шерсть, малорухливість, запори, проноси, фекалії з домішками слизу і крові, здуття черевця. При кишковій формі — бліді слизові оболонки, при печінковій — жовтуваті. У тварин після 3—4-місячного віку за хронічного перебігу — відставання у рості та схуднення. У забитих або загиблих тварин на печінці чітко видно нитки або плями білого кольору розміром з просяне зернятко до горошини, потовщений червоного кольору із слизом всередині тонкий кишечник.

Лікувати кроликів треба тільки комплексно з використанням кокцидіостатиків (салікокс, байкокс, ампроліум), розчину молочної кислоти, вітамінних препаратів та антибіотиків. Використання йодних розчинів, які так полюбляють кролівники, буде недоцільне. Їх краще застосовувати для профілактики у дозі 2 мл 5% розчину на 1 літр води не більше 10 діб, бо треба пам’ятати, що йод токсична речовина, в мікродозах він дійсно покращує травлення, але самих еймерій не вбиває.

Найефективнішою боротьбою з кокцидіозом є його профілактика

Тому утримуйте своїх кроликів на сітчастій підлозі, щоб мінімізувати їх контакт із калом та сечею, проводьте дезінфекцію кліток за допомогою газової горілки або паяльної лампи — збудник чутливий до високих температур, обов’язково змінюйте підстилку в маточнику, а краще взагалі приберіть його, коли кроленятам виповниться місяць. Також не забувайте про карантинні заходи, коли купуєте нових тварин, і тоді кокцидіоз стане не такою страшною річчю, як здається на перший погляд.

Поділитись:

Попередня стаття: