Серйозне питання — РОЗСІЯНИЙ СКЛЕРОЗ

  14.01.2020 22:58   -
Здоров'я

Слово «склероз» зазвичай асоціюється у нас з віковими порушеннями пам’яті. Насправді ж цей термін позначає перетворення здорових тканин різних органів у щільну сполучну тканину (по факту – рубці), а захворювання «розсіяний склероз» не має нічого спільного зі старечою забудькуватістю. Чому воно виникає і як проявляється, розповіла лікар-невропатолог вищої категорії Оксана Щитник.

Що відбувається в організмі

Розсіяний склероз — це хронічна прогресуюча хвороба нервової системи, при якій вражаються волокна головного та спинного мозку. Через збій у роботі імунітету відбувається руйнування здорової нервової тканини і заміна її на рубцеву, причому цей процес незворотній. Утворені «рубці» (бляшки) ускладнюють передачу імпульсів — «наказів» від мозку до органів і частин тіла, що і викликає різні порушення в організмі. А слово «розсіяний» у даному випадку означає «поширений, множинний» — оскільки хвороба не має чіткої локалізації й одночасно вражає різні зони нервової системи.

Раніше хвороба вважалася досить рідкісною, але в останні кілька років її поширеність збільшилася. Медики пов’язують це не стільки з реальним зростанням захворюваності, скільки з поліпшенням рівня діагностики. В Україні налічується близько 20 тисяч пацієнтів з розсіяним склерозом.

Причини і симптоми

Доведено, що причиною розвитку розсіяного склерозу стає порушення роботи імунної системи. Але чому «ламається» імунітет, так до кінця і не з’ясовано. Найбільш ймовірними факторами ризику вважаються генетична схильність, перенесені інфекційні та вірусні захворювання, травми спини і голови, сильні і часті стреси, патології щитовидної залози, цукровий діабет 1-го типу, запалення кишечника.

Дати поштовх хворобі можуть і вплив на організм несприятливих екологічних умов, радіації або токсинів, особливості раціону (зокрема, зловживання тваринними жирами і білками, сіллю), куріння, надмірні розумові або фізичні навантаження. Загалом, вважається, що розсіяний склероз виникає при поєднанні декількох чинників ризику — як внутрішніх, так і зовнішніх.

Симптоми хвороби залежать від ділянки пошкодження нервових волокон і на початку можуть бути виражені неяскраво. Це занепад сил,

швидка стомлюваність, часті запаморочення, відчуття хиткості ходи, зниження гостроти зору або двоїння в очах. Для початкової стадії розсіяного склерозу характерні також раптова слабкість м’язів (частіше на одній половині обличчя або тіла), порушення чутливості — оніміння та поколювання кінцівок.

У міру розвитку недуги самопочуття погіршується: руки і ноги стають «ватяними», а мова — все більш невиразною, порушується координація, м’язи болять і ломлять, виникають сильні головні болі, погіршується пам’ять і зір, людині стає важко сконцентрувати увагу. Ускладненнями хвороби можуть бути параліч, судомні напади, проблеми зі сечостатевою системою і кишечником, депресія і навіть суїцидальні схильності.

Діагностика і лікування

Діагностувати розсіяний склероз непросто, з огляду на те, що на ранніх стадіях його симптоми слабо виражені й збігаються з ознаками багатьох інших захворювань центральної нервової системи. Якщо у лікаря є підстави припускати склероз, він обов’язково направить пацієнта на біохімічний аналіз крові і магнітно-резонансну томографію. За знімком досвідчений фахівець часто здатний виявити хворобу, основна ознака — склеротичні утворення відразу в декількох зонах головного або спинного мозку.

Також є і додаткові — більш складні та дорогі дослідження (наприклад, аналіз спинномозкової рідини), але вони призначаються не в кожному випадку, а якщо є сумніви в діагнозі.

Що стосується лікування, то чарівної таблетки, яка повністю виліковує розсіяний склероз, на жаль, не існує. Захворювання вважається хронічним і схильне прогресувати, погіршуючи якість життя пацієнта. Але в цілому розвиток розсіяного склерозу передбачити неможливо, це дуже індивідуально. В одних загострення чергуються з тривалими періодами ремісії, в інших — перебіг хвороби стрімкий, і здоров’я необоротно погіршується протягом буквально декількох років.

Терапія при розсіяному склерозі спрямована на боротьбу з рецидивами і полегшення симптомів, а також на уповільнення розвитку хвороби. Лікар може призначити інтерферони, імуномодулято-ри, антидепресанти, комплекс фізіотерапевтичних процедур і т. ін.

Профілактика

Розсіяний склероз — одне з тих захворювань, при яких важко переоцінити важливість простих профілактичних заходів. Такі елементарні дії, як відмова від шкідливих звичок, корекція раціону, контроль ваги, помірна, але регулярна фізична активність, повноцінний сон, здатні помітно поліпшити самопочуття хворих і навіть продовжити їм життя. Важливо також уникати стресів і будь-яких сильних емоційних потрясінь, не пускати на самоплив інфекційні захворювання (ті ж застуди та грип), не допускати перегріву тіла (протипоказані гарячі ванни, лазні, сауни).

Але все ж головне — це позитивний настрій. Боріться з апатією і зневірою, уникайте депресивних станів усіма способами: займайтеся йогою, плаванням, запишіться на масаж, опануйте медитативні практики. Не дозволяйте песимізму і негативним емоціям зробити прогалину у вашому імунітеті.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись: