ХРЕСТОМ ТА МЕЧЕМ

  24.07.2019 21:41   -
Суспільство

У неділю віряни відзначають свято Володимира Великого та День хрещення Київської Русі-України

День пам’яті рівноапостольного князя Київського Володимира Святославовича відзначається 28 липня. Він був онуком святої княгині Ольги, пам’ять якої вшановували у середу, 24 липня.

Князь Володимир не тільки сам навернувся до християнства, а й посприяв тому, що християнство стало державною релігією Київської Русі. У зв’язку з цим 28 липня в Україні одинадцять років тому започатковане державне свято — День Хрещення Київської Русі.

Народився майбутній князь 962 або 963 року на Волині. Період його князювання в Києві тривалий — 35 років, від 980 до 1015 року.

Існує багато версій щодо часу і місця хрещення князя. Літопис говорить про 988 рік. А ось щодо місця, то найбільша суперечка існує — чи в Херсонесі, чи в Києві. Після свого хрещення Володимир наказав киянам хреститися, а «поганських ідолів» скинути у Дніпро. Якщо хрещення киян відбулося більш-менш без насильства, то в інших удільних князівствах, як згадує літопис, княжі воєводи хрестили мечем і вогнем.
За наказом князя збудували чимало храмів, зокрема Десятинну церкву в Києві.

Проте християнство на українських землях появилося задовго до Володимирового хрещення. Поширення християнства на українських землях датують І ст., пов’язуючи з легендарним перебуванням на Київських пагорбах апостола Андрія Первозваного; його ж перебування з місією в Криму історики загалом не ставлять під сумнів. Більш чіткі історичні дані є про перших християн-мучеників у Криму. Зокрема, тут загинув мученицькою смертю один з перших римських архієреїв папа Климентій І. Його голову пізніше відшукали святі Кирило та Мефодій.

Різноманітні джерела говорять про хрещення київського князя Аскольда у 860 році, під час походу на Константинополь. Є припущення, що тоді ж князь намагався хрестити і киян, навіть привіз єпископів для створення церковної структури. Проте 882 року його разом з братом вбили, а релігійна реформа провалилася через сильний спротив язичників.

Однак християнські спільноти в Києві залишилися. Про це свідчить договір Русі з Константинополем, укладений за князя Ігоря в 941 році від Різдва Христова.

І вже нове піднесення християнства на Русі розпочалося при святій княгині Ользі, яка також визнана рівноапостольною.

Натомість на західноукраїнських землях християнство поширилося у IX—X століттях з Моравії, де церкву заснували святі Мефодій і Кирило. Тому хрещення князем Володимиром киян можна вважати лише продовженням тривалого процесу християнізації Київської Русі.

Офіційним державним святом День Хрещення Київської Русі — 28 липня — став згідно з указом Президента України Віктора Ющенка у 2008 році. Слід додати, що цей день вважається днем смерті Князя Володимира. А саме хрещення найбільш ймовірно відбулося 14 серпня (зановимстилем). .

Андрій ФІЛІМОНОВ

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: