Газета "ЗОРЯ"

Хронічна втома: чому виникає та як боротися?

Якщо ви вже давно почуваєтеся втомленими і розбитими, і цей стан не минає навіть після повноцінного сну та відпочинку, не поспішайте звинувачувати себе в лінощах. Це може бути синдром хронічної втоми.

«Зоря» з’ясувала, чому він виникає та як його можна перемогти.

У групі ризику – мешканці мегаполісів

– Синдром хронічної втоми (СХВ) – це системне хронічне захворювання, для якого характерні постійний занепад сил, фізична та психічна слабкість, що не минають навіть після тривалого відпочинку, – пояснює лікар-невролог вищої категорії Оксана Щитник. – У групі ризику розвитку даного синдрому – активні люди працездатного віку, жителі мегаполісів. Жінки страждають від синдрому хронічної втоми майже втричі частіше за чоловіків. До того ж пацієнти з СХВ нерідко схильні й до інших неврологічних недуг: неврозів, панічних атак, мігреней.

Раніше прояви синдрому класифікували як форму неврастенії, депресії чи іпохондрії, наслідок авітамінозу чи ослаблення імунітету. Але наприкінці 20-го століття СХВ виділили в самостійне соматичне захворювання, яке без терапії може призвести до професійної та соціальної дезадаптації.

У чому причина

За словами лікарки, точні причини хронічної втоми  досі не встановлені. Але перевантаження нервової системи та занепад життєвих сил можуть бути спровоковані:

Якими симптомами проявляється

Головною ознакою синдрому хронічної втоми є те, що після зниження обсягу навантажень, повноцінного сну та тривалого відпочинку втома не минає. Додатковими характерними симптомами є:

Крім того, можливі скарги на біль у горлі, збільшення лімфовузлів, порушення роботи кишечника, різку зміну апетиту та надмірну сонливість. 

Діагностика та лікування

– Синдром хронічної втоми діагностується після 6 місяців прояву клінічних ознак, – каже Оксана Щитник. – Часто постановка діагнозу утруднена через те, що більшість проявів синдрому зустрічаються й за інших захворювань. Тому СХВ – це діагноз-виключення.  Його ставлять лише після того, як виключені інші можливі причини таких симптомів (ендокринні, інфекційні, аутоімунні та онкологічні патології). Лікування синдрому залежить від причини, що його викликала, й може включати прийом антидепресантів, противірусних препаратів, імуномодуляторів, вітамінів, протизапальних засобів. Також рекомендовані фізіопроцедури та психотерапія.

До основних профілактичних заходів належить дотримання режиму праці та відпочинку, повноцінний сон, збалансований раціон, регулярна фізична активність та відмова від шкідливих звичок.

Ірина КАДЧЕНКО