Багато хто з міських сприймає дачу виключно як місце для відпочинку та пікніків. Однак надмірна старанність і тривала ударна праця на «садово-городньому фронті» загрожують серйозними проблемами зі здоров‘ям.
Щоб їх уникнути – варто прислухатися до порад медиків…
Увага серцю
Робота на дачі з ранку до вечора, та ще й під палючим сонячним промінням – прямий шлях до розвитку та загострення серцево-судинних захворювань. У спеку навантаження на судини і серце значно збільшується навіть у здорових людей – не кажучи вже про тих, хто страждає на ішемію, аритмію або атеросклероз.
Слід пам’ятати, що для сердечників та гіпертоніків дуже небезпечна робота на грядках у зігнутому положенні з опущеною вниз головою. Тривале перебування у подібній позі може призвести до підвищення внутрішньочерепного тиску та навіть гіпертонічного кризу.
Для профілактики можливих ускладнень варто вживати таких заходів:
- у спеку працюйте на ділянці тільки вранці та ввечері; для попередження теплового та сонячного удару носіть панаму, пийте більше води;
- щоб не нахилятися, копайте і розпушуйте землю садовими інструментами з довгими держаками;
- висаджуйте насіння і прополюйте грядки, сидячи на низькій лавці;
- уникайте різких нахилів та підйомів;
- якщо в процесі роботи з’явилися задишка, запаморочення, напруження у м’язах, негайно зробіть перерву або відкладіть справи на завтра.
А ще всім дачникам, схильним до кардіологічних захворювань та гіпертонії, необхідно мати із собою тонометр та постійно контролювати тиск. Якщо він піднявся – прийміть звичні ліки або зверніться за медичною допомогою.
Не забуваймо про спину
Інтенсивні фізичні навантаження на улюбленій «фазенді» та довга робота у незручному положенні часто викликають болі в спині. А ще – загострення хронічних недуг хребта та суглобів (остеохондроз, артрит), а також розтягування м’язів та зв’язок.
Тож варто пам’ятати, що дискомфорт і біль у шиї, спині чи попереку, обмеженість рухів – головні прояви остеохондрозу. Усунути його симптоми допоможуть зігріваючі мазі та гелі, а також засоби з окопником (живокостом).
Розтирайте спину на ніч, укутуйте вовняною хусткою і спіть на максимально жорсткому ліжку. При сильному болю накладіть на проблемну ділянку знеболюючий пластир. Він також ефективний при забоях, розтягуваннях, ревматичних болях.
Крім того, для попередження проблем зі спиною:
- не переносьте тяжкості в руках, використовуйте візки, сумки на коліщатках;
- не робіть різких поворотів, ривків, нахилів, уникайте тривалих одноманітних рухів, а також протягів;
- чергуйте працю та відпочинок, під час перерви полежте на рівній твердій поверхні – це дозволить максимально розслабити м’язи спини;
- якщо доводиться працювати, нахилившись, встаньте навкарачки – хребет збереже природні вигини, а навантаження на нього знизиться;
- якщо у вас хронічні проблеми зі спиною, використовуйте під час тривалої роботи спеціальні ортопедичні пояси чи корсети;
- для зміцнення спини та підвищення гнучкості, починайте день із гімнастики, яка розігріє м’язи та підготує їх до подальшого навантаження.
Ще раз про варикоз
Шалена спека та підвищена фізична активність на дачній ділянці часто провокують розвиток варикозу. Його симптоми – тяжкість у ногах, біль і судоми в литках, набряки, що виникають під кінець трудового дня.
Ці ознаки можуть турбувати навіть без зовнішніх змін судин. У людей з хронічною варикозною хворобою до кінця дачного сезону недуга зазвичай загострюється чи прогресує.
Найчастіше варикоз виникає у дачників, які звикли працювати на городі навпочіпки. Таке положення тіла призводить до збільшення тиску в органах малого тазу, і це негативно впливає на циркуляцію крові у венах.
Для запобігання проблемам з венами:
- працюючи на дачній ділянці, уникайте статичних поз, частіше змінюйте положення тіла, попереджаючи застій крові в ногах;
- щоб поліпшити відтік крові та знизити ризик набряків, кожні дві години 10-15 хвилин відпочивайте, поклавши ноги на подушку – щоб вони були вищими за рівень серця;
- не носіть одяг, що здавлює в ділянці паху, попереку та ніг (загалом людям із хронічною варикозною хворобою займатися дачними роботами бажано лише у спеціальній компресійній білизні: колготках, панчохах, гольфах);
- уникайте перебування на грядках у сильну спеку – вона шкідлива для судин та категорично протипоказана при варикозі.
Для усунення неприємних симптомів і профілактики варикозу щодня використовуйте спеціальні мазі та гелі, креми для ніг з екстрактом кінського каштану. І додатково – на початкових етапах варикозної хвороби після консультації з лікарем періодично слід приймати курси препаратів-венотоніків.
Сорбенти проти шашликів
Ще одна «дачна небезпека» — непомірне вживання смажених та жирних страв (шашлики, барбекю), алкоголю, а також немитих овочів, фруктів та ягід, якими дачники найчастіше винагороджують себе після напруженого трудового дня.
Варто завжди мати під рукою ферментні препарати, засоби від печії та діареї. А при отруєнні (у тому числі алкогольному) складно обійтися без сорбентів. Головний та найдешевший з них – активоване вугілля.
Підготував Олесь ШОВКОШИТНИЙ