ЗЕМЛЯ НА ПРОДАЖ

  01.04.2020 00:47   -
Влада

У ніч із 30 на 31 березня на скандальній (третій підряд за добу) позачерговій сесії депутати таки ухвалили багатостраждальний законопроект, що запроваджує ринок земель сільськогосподарського призначення.

«За» рішення проголосувало 259 народних депутатів. Для цього ситуативно об’єдналися близько 80% «слуг» Зеленського, порошенківська «Європейська солідарність», «Голос» Вакарчука – Пінчука, більшість групи «Довіра» та деякі позафракційні.

«Проти» ще з осені висловлювалися представники «Опозиційної платформи – За життя» й «Батьківщини», а зараз до них приєдналися «слуги», для яких найголовнішим авторитетом є не їх все більш кумедніший «зелений» ватажок, а Ігор Коломойський. Незважаючи на прийняття у першому читанні «антиколомойського» законопроекту, олігарх зберігає чималий вплив на процеси у державі.

Засідання проходило у дуже нервовій атмосфері, прийняття або відхилення ледь не кожної з поправок перетворювалося на шоу. Проте у підсумку всі учасники процесу, так або інакше, досягли власних цілей.

Зеленський «дотиснув» більшість своєї фракції, хоча для цього він був змушений особисто з’явитися у сесійній залі. Тепер влада майже стовідсотково отримає черговий транш позики МВФ.

ОПЗЖ вкотре продемонструвала, що є зараз головним ідеологічним суперником влади і послідовна у досягненні задекларованих для виборця цілей. Те ж саме стосується пані Ю, яка таким чином намагається відчайдушно від-термінувати власну політичну пенсію. Навіть цього «пального» для виборців на деякий час з гарантією вистачить обом по-літсилам. Напевно, навіть до місцевих виборів, якщо вони планово відбудуться наприкінці жовтня.

Порошенківці та «Голос» позитивним голосуванням вирішили кожен своє. Наприклад, п’ятому президентові довелося, хоча й силоміць, виконати обіцянку Заходу кількарічної давнини, та ще й (впевнений) значно послабити увагу з боку «зелених», а також керованих ними ДБР і Генпрокуратури до вже відкритих кримінальних проваджень, які є майже абсурдними з юридичної точки зору, однак – за бажання влади – можуть завдати Сивочолому достатньо клопоту.

І це лише початок. У майбутньому Верховній Раді необхідно ухвалити ще низку додаткових документів з так званого «земельного пакета», де також частково будуть прописані відносини між учасниками земельного ринку.

Крім того, ОПЗЖ та «Батьківщина» вчора неодноразово оголошували про намір звернутися до Конституційного суду та скасувати щойно прийнятий закон. Ціла купа регламентних порушень під час його при
йняття дає для цього непогані шанси. Але, як не парадоксально це виглядає, за деяких умов судова колотнеча може стати вигідною та корисною. для самого Зеленського й чергового з «регентів» – тих, хто крутять ним, як циган сонцем.

Звичайно, якщо таке відбудеться, то дещо пізніше, не завтра. А до наступного літа води утече ще більше, особливо в умовах жорсткої кризи. За рік з гаком може не тільки віслюк здохнути, а й падишах вмерти. Причому – зовсім не обов’язково від горезвісного коронавірусу…

ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ЗАКОН

  1. З червня 2021 року скасовується дія мораторію на продаж сільгоспземлі.
  2. З червня 2021 до червня 2023-го діятиме обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тисяч га в одні руки, як було передбачено попередньою версією проекту.
  3. З 2021 до 2023 року право на купівлю землі буде тільки у фізосіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.
  4. Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання має вирішуватись на референдумі.
  5. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 кілометрів від державного кордону України – незважаючи на результати референдуму.
  6. Не зможуть купувати з 2023 року українську землю: компанії, власниками яких є громадяни Росії, що входять до терористичних організацій. Також заборона поширюється на компанії, що перебувають у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціарів, яких неможливо встановити. Купити українську сільгоспземлю також не зможуть юрособи з країн, які не співпрацюють з Україною у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, та компанії під санкціями.
  7. Передбачене переважне право орендаря на купівлю. Орендарі, які працюють на землі і мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу. Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.
  8. Банки зможуть стати власниками землі, але тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм, як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови мають продати протягом двох років після отримання права власності на земельних торгах.
  9. До 2030 року мінімальна ціна не може бути меншою за нормативну грошову оцінку.
  10. У перші два роки діятиме заборона на продаж державної землі.

«Зоря» – споконвіку сільська газета. Тому ми обов’язково звертатимемося до теми неодноразово і плануємо залучати вже до предметної дискусії відомих аграріїв Дніпропетровщини.

Андрій БОГАТИРЬОВ

Поділитись:

Попередня стаття: