СУСІДІВ АЕС ЗАЛИШАТЬ БЕЗ КОМПЕНСАЦІЙ?

  08.12.2021 11:52   -
Влада

ОПЗЖ на Дніпропетровщині відстоює компенсації для мешканців зон випромінювання атомних електростанцій.

Через неузгодженість термінів у новому та прийнятому раніше законах більш ніж 250 тисяч мешканців Дніпропетровської області, які щоденно знаходяться під впливом іонізуючого випромінювання Запорізької АЕС, можуть залишитися без субвенцій з держбюджету на компенсації ризику.

Населення Нікополя, Марганця, Покрова та ще декількох ОТГ Дніпропетровщини, яке проживає на території зони спостереження, позбавлене права на безпечне довкілля, гарантованого українцям Конституцією, а відтепер ще й права на компенсацію їм шкоди за таке порушення.

Значення цього фінансового ресурсу для цих громад важко переоцінити. За останні роки у соціально-економічному розвитку зазначених населених пунктів накопичилося багато проблем, особливо у галузі охорони здоров’я, які потребують невідкладного вирішення.

На підтримку інтересів земляків депутати з фракції «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» у Дніпропетровській облраді звернулися до Верховної Ради та уряду.

«Держава повинна відповідати перед людиною за свою діяльність, а забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, – зазначає голова фракції ОПЗЖ Геннадій Гуфман. – Відповідно до статті 12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» населення територій, на яких розміщуються ядерні установки, має право на соціально-економічну компенсацію ризику».

Проблема у тому, що у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи було внесено зміни до Бюджетного кодексу України. Відтепер замість поняття «бюджети об’єднаних територіальних громад» запроваджено термін «бюджети місцевого самоврядування».

Однак Закон України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», яким передбачені субвенції, не відповідає цим змінам.

Міністерство енергетики наголошує, що розподіл суми компенсації можливий лише після приведення норм зазначеного Закону у відповідність до норм Бюджетного кодексу України та законодавства з питань адміністративно-територіальної реформи.

Отже, депутати фракції ОПЗЖ Дніпропетровської облради звернулися до Верховної Ради щодо необхідності термінового внесення відповідних змін до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку».

Геннадій Гуфман зауважив, що навіть якщо це питання все-таки буде вирішено ще до середини грудня поточного року, довготривалі тендерні процедури унеможливлять використання коштів субвенції до кінця бюджетного року. Відповідно, ці кошти будуть вилучені казначейською службою до Державного бюджету України.

Саме тому депутати фракції ОПЗЖ звернулися і до Кабміну щодо необхідності невідкладно розглянути питання внесення змін та доповнень до порядку надання субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Щоб на місцях була можливість використати кошти цільового призначення на компенсацію ризику проживання в зонах спостереження, передбачені в Державному бюджеті України на 2021 рік.

«Невиконання запланованих нагальних заходів та повернення коштів субвенції буде складно пояснити мешканцям міст та селищ, що, в свою чергу, підвищить й так високий рівень соціальної напруженості», – наголошує лідер фракції.

Анна ДУШКОВА

Поділитись: