ЩО НАМ ПРИНІС ХОЛОДНИЙ ТРАВЕНЬ
З головного – відтепер зміняться річні тарифи на газ і субсидії призначатимуть «по-новому». Тобто більшість змін кінця весни стосуватимуться тарифів на комунальні послуги…
Ціни на газ -«немов вертлявий кіт»
З 1 травня побутові споживачі газу автоматично перейдуть на річні тарифні плани тих постачальників, які їх обслуговують. Не торкнеться це лише тих, хто вже має річні контракти, -вони діятимуть до завершення свого терміну.
Упродовж року споживач може відмовитися від річного контракту і перейти на будь-який інший або змінити постачальника.
Вже відомі річні ціни на газ: від 7,88 до 13,5 грн. за куб.
Однак деякі компанії за місячними контрактами пропонують нижчі тарифи, адже у річні контракти постачальники закладають ризики зростання цін.
Інше питання – чи справдяться ці ризики. Нині учасники ринку сперечаються, як можуть зрости ціни на газ упродовж року. Але всі погоджуються, що такими низькими, як минулого літа, вони вже не будуть.
Наприклад, у Нацбанку вважають, що цього літа ціна на газ може бути вдвічі вищою, ніж минулого. А в державному «Нафтогазі», який поки що контролює близько 13% ринку побутових споживачів газу і на ціну якого орієнтуються інші, прогнозують стрибки цін. «Ціна на газ — як той вертлявий кіт. У неї є свої сезони, і вона дуже любить стрибати», – йдеться у дописі компанії у Facebook.
Проте прем’єр-міністр Денис Шми-галь сподівається, що річні контракти захистять українців від таких різких коливань цін, як цієї зими, і нагадує, що ціна у річних контрактах може лише зменшуватися, а не зростати. Хоча йому мало хто в цьому вірить…
До зими далеко, що з теплом – неясно
На позачерговому засіданні в останній день квітня уряд подовжив до 20 травня 2021-го термін дії постачання газу (ПСО) компаніям, що надають опалення і гарячу воду українцям. «Фінансово-економічний стан підприємств теплопостачання свідчить про їх него-
спожитий природний газ перед «На-фтогазом» становить 56,7 млрд. грн. «І без вирішення цього питання перехід підприємств до нового постачальника природного газу є неможливим», – наголошують столичні чиновники.
Раніше очікувалося, що термін дії ПСО має завершитися 1 травня, після чого тепловики перейдуть на ринкові ціни на газ, а це позначиться на тарифах.
У «Нафтогазі» нагадали, що з травня тепловики можуть обирати собі постачальника газу. А ось свій газ «На-фтогаз» пропонує по 8325 грн. (з ПДВ, без тарифу на послуги транспортування) за тисячу кубів. Це на 6% дорожче, ніж у квітні. При цьому на Українській енергетичній біржі газ вже коштує по 9296 грн. за тисячу кубів.
Ексголова «Нафтогазу» Андрій Коболев за день до свого звільнення застерігав, що наслідки згортання механізму ПСО важко передбачити.
Раніше депутати – члени Комітету Верховної Ради з енергетики попросили уряд терміново подовжити дію спецзобов’язань на газовому ринку для виробників теплової енергії. Парламентарі вважають, що карантин «позначився на фінансовій стійкості населення», і згортання механізму, який стримував тарифи, може викликати хвилю проблем для підприємств теплозабезпечення в усіх регіонах України».
А ці підприємства і так перебувають у критичному стані.
Електрика поки що без змін
Дещо більше визначеності з тарифами на електроенергію. В останні дні квітня уряд подовжив механізм спецзобов’язань – фактично, регулювання цін – на ринку електроенергії для населення до 30 червня.Це означає, що тариф на електрику поки залишиться без змін — 1 грн. 68 коп. за кВт/год.
Якби механізм спецзобов’язань не продовжили, це призвело б до різкого зростання тарифів. Ймовірно, що ціна могла б зрости у понад два рази, до 3,40 грн. за кВт/год.
Хоча перед смертю, як відомо, не надихаєшся. Все більше українців це постійно відчувають з квітня 2019-го.
Субсидії по-новому
З травня отримувачі субсидій мають подавати нові заявки. Їх можна буде надіслати протягом наступних 5 місяців – онлайн або поштою.
За словами очільника уряду, від травня усі субсидії виплачуватимуть «живими грошима» (до цього – 92%).
Але найбільші зміни стосуються тих, кому субсидію не отримати.
«Якщо ви маєте на депозитному рахунку в банку більше 100 тисяч гривень, купуєте нову автівку або валюту одноразово на суму понад 50 тисяч гривень — вам субсидію не призначать», – заявив прем’єр, додавши, що «для більшості отримувачів субсидій нічого не зміниться».
Дивно, але пан Шмигаль чомусь переконаний, що всі ці зміни – «про справедливість».
Загалом, за роз’ясненням Мінсоц-політики, тепер житлова субсидія не призначатиметься, якщо будь-хто зі
складу домогосподарства або членів сім’ї має такі активи або витрати:
■ впродовж року перед зверненням за субсидією купив земельну ділянку, квартиру (будинок), інше нерухоме майно, транспортний засіб, цінні папери та інші фінансові інструменти, віртуальні активи, будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку на суму, яка на дату операції перевищувала 50 тис. грн.,
■ на дату призначення субсидії має на депозиті кошти, загальна сума яких перевищує 25 прожиткових мінімумів – зараз це 56 750 гривень,
■ впродовж року перед зверненням по субсидію купив валюти (готівкової чи безготівкової) або банківських металів на суму, що перевищує 50 тисяч гривень (хоча це важко перевірити, якщо кандидат на субсидію не згадує це у своїй декларації, а без посвідчення особи можна купити валюту на суму до 150 тис. грн.).
Субсидію також не призначать, якщо хтось із повнолітніх членів сім’ї не навчався, не працював і не мав офіційного статусу безробітного або якщо за цю людину не сплачено хоча б мінімальний ЄСВ.
Не зможуть отримати субсидію і ті, хто понад 60 днів перебували за кордоном (без службових відряджень, лікування та навчання з відповідними документами).
Крім того, уряд скасував призначення субсидій комісіями органів місцевого самоврядування, – а таких було близько третини.
Попередні обмеження також залишаються в силі.
«Ситуація з перевіркою показує, що люди, які оформляють субсидію, в окремих випадках роблять після цього або внески до статутного капіталу певних товариств, або підприємств на суму понад 50 тисяч гривень. Тобто платити комунальні послуги коштів не вистачає, а здійснити відповідні статутні внески – будь ласка», – пояснює заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко.
За його ж словами, «є ситуації, коли людина, оформивши субсидію, купує валюти більш ніж на мільйон гривень або два чи три автомобілі». Утім, як визнає заступник міністра, «це окремі випадки, можливо, десяті частки відсотків».
До речі, ще у березні-2021 субсидію на оплату комунальних послуг отримували майже 3 мільйони українців, а середній розмір субсидії становив 1685 гривень.
«Слуги» дуже люблять рахувати наші гроші
Щодо чималеньких витрат своїх партійних колег або їх розкішного життя вони, як правило, мовчать. Навіть попри те, що така інформація регулярно з’являється у ЗМІ та численних соцмережах. Будь-які гучні скандали за участю зелених партайгеносе чомусь вважаються так собі, чимось на кшталт «божої роси» в очі.
Та ще й фантастичні зарплати у сотні тисяч гривень, які отримують члени правлінь та наглядових рад десятків держкорпорацій, нібито залишаються поза увагою нових верифікаторів пільг та субсидій «від Зеленського». Це серйозна справа і велика проблема для держави, але дотепного «відосика» з цього приводу не запишеш.
Так і живемо.
Любомир ЛОГОВЕНКО