Привіт з Покрова

  29.04.2020 10:50   -
Влада

Напередодні виборів влада руками силовиків хоче «зачистити» популярних лідерів громад

Невелике місто Покров на півдні області несподівано стало центром боротьби простих людей проти свавілля силовиків і центральної влади, яка всього за рік існування різко згорнула децентралізацію, постійно притісняє права та інтереси місцевого самоврядування і не бажає брати до уваги інтереси людей.

У п’ятницю стало відомо, що правоохоронці завели справу проти місцевого мера Олександра Шаповала. Більш того – в мерії провели обшуки, а самого міського голову, за попередніми даними, затримували. За повідомленням прокуратури Дніпропетровщини, йому «разом з групою осіб» інкримінують «привласнення бюджетних коштів».

«Не варто садити за ґрати кращих – у них потрібно вчитися!»

Подібні «маски-шоу» при мовчазній байдужості центральної влади і самих громадян регулярно відбуваються в багатьох містах країни. Ось тільки зараз у силовиків вийшла промашка: версії правоохоронців не повірили навіть скептики, а люди вийшли на мітинг на підтримку свого мера.

Звинувачення виглядають повністю надуманими і безглуздими для жителів Покрова, а також колег Шаповала – лідерів місцевого самоврядування зі всієї України. Вони добре знають Олександра як порядного й відповідального керівника міста. А головне – він зміг за кілька років провести настільки ефективні перетворення, що маленький шахтарський Покров став справжнім європейським містом.

Загальновідомо, що Покров посідає перше місце в українському рейтингу прозорості влади і впевнено обходить таких лідерів місцевого самоврядування, як Вінниця, Львів та Маріуполь. Дійсно, молодий міський голова реформував цілий ряд важливих сфер міського життя – від впровадження електронного документообігу в мерії до запуску електронних петицій і проведення конкурсу проектів «Бюджет участі».

Олександр Шаповал зміг створити нормальні умови для місцевих підприємців, налагодив ефективну співпрацю з попередньою командою Дніпро-ОДА, інвесторами і зарубіжними партнерами України. У підсумку місто переродилося: на підвалинах радянського індустріального містечка з’являється справжній європейський Покров, яким гордяться його жителі.

«Місто з депресивного Ор-джо (як скорочено його називали), стало дуже привабливим. Багато в чому – за час каденції Олександра Шаповала, – зазначає журналіст, медіа-бізнесмен з Нікополя Олег Фельдман. – Нікопольці (а пізніше й криворіжці) навіть уявити не могли, що їздитимуть сюди на екскурсії! Що тут з’явиться парк, гарніший за нікопольський, будуть майже ідеальні дороги, відкриється козацька ферма з кіньми. А ще тут радо зустрічають гостей в етно-кафе, можна приємно погуляти по центральній пішохідній вулиці, відвідати цікавий музей і багато іншого…

Я підтримую Олександра Шаповала, не варто садити за ґрати кращих, у них потрібно вчитися!»
Сам Шаповал має бездоганну репутацію як серед колег, так і антикорупційних організацій. Не кажучи вже про тотальну підтримку земляків, які на власні очі бачать результати його роботи.

«Це перший голова, до якого можна зателефонувати, прийти і він завжди доступний, – відзначають покровчани. – Ми знаємо, що він займається благодійністю, допомагає онкохворим, і ніколи не афішує цього. Вперше за багато років педагоги отримують усі доплати, у терцентрі бабусі охоплені увагою і дозвіллям».

Городяни – за свого мера

Після силових акцій за свого мера рішуче заступилися мешканці Покрова. Минулої суботи на центральній площі міста відбувся багатолюдний мітинг на підтримку Шаповала.

«Ми свого мера образити не дамо, готові за нього у вогонь і воду, – каже городянин Олександр Мальцев. – Він стільки зробив за ці чотири роки для всіх, що за всі попередні роки такого не було -а я тут вже 30 років живу. Після приходу Шаповала місто змінилося кардинально. Такої кількості відремонтованих доріг, тротуарів, будинків, шкіл, садочків, спорткомплексів я не бачив ніколи…»

Під час мітингу на площі люди зібрали понад тисячу підписів під зверненням до Президента, ген-прокурора й прокурора області. Покровчани рішуче налаштовані відстояти свого лідера:

«Містом керує гідна людина, шанована та справедлива, – пише Олег Клочков, керівник одного з міських ОСБб. – Він працює у непростий період: війна, зміна президента, пандемія. Але місто продовжує процвітати, і повага до людей, турбота про них не згасають… »

Хто винен?

У наш час тотального розчарування у владі й політиках незвич-
но почути від простих людей щирі слова підтримки на адресу людини, обраної людьми і яка дійсно працює для людей. Більш того – тисячі покровчан вийшли на стихійний (а не зрежисований, як у Києві) мітинг на захист мера.

Такій народній підтримці лідера громади може серйозно позаздрити не тільки регіональна влада Дніпропетровщини, а й центральна в Києві, рейтинг якої впевнено знижується.

Соціологія показує: рівень підтримки Зеленського стрімко падає (44% в квітні-2020 – після 73% на виборах торік). Економічна і соціальна криза, в яку занурюється країна, на тлі неефективної боротьби центральної влади з пандемією, тільки прискорює падіння рейтингу.

А саме народна популярність останній актив Зеленського, у якого немає ефективної команди та чіткої програми реформ. Повний хаос у центральній владі, гарячкова зміна урядовців, від якої ніяк не поліпшується їхня робота, відсутність адекватних реформ, розквіт корупції та кумівства – всі ці негативні риси Зе-влади призвели до розчарування людей.

На цьому тлі саме місцева влада – міські голови, лідери громад, місцеве самоврядування в ціломувиявилися єдиним дієздатним інститутом в країні. Саме мери і міська влада найбільших мега-полісів: Дніпра, Києва, Харкова, Одеси – організували адекватну й ефективну роботу, щоб мінімізувати поширення коронавірусу. Своїми силами, залучаючи регіональний бізнес, на місцях закуповують обладнання в лікарні, медикаменти й засоби захисту для медиків, забезпечують нормальне життя міст в умовах карантину. У той час, як центральна влада і офіс президента допускають провал за провалом, але бурхливо піаряться, завозячи літаками (!) з Китаю медичні маски і непотрібні експрес-тести.
Зрозуміло, що Зе-влада не просто згорнула децентралізацію і повністю ігнорує думку мерів міст і лідерів громад, з якими Президент за рік з гаком роботи так і не провів пряму безпосередню зустріч. Беручи «антикризовий» закон, центральна влада надає серйозні пільги олігархам, але вириває у місцевого самоврядування мільярди гривень, позбав-ляючи місцеві бюджети коштів на розвиток інфраструктури, утримання соціальної сфери. А попереду – місцеві вибори. І таким чином Київ послаблює місцеву владу, «збиваючи» її популярність.

У ситуації боротьби з пандемією у владі надто посилився силовий блок: правоохоронці отримали несподівано широкі повноваження. І це – не випадково. З наближенням місцевих виборів Зе-команда все активніше використовуватиме сило-виків для залякування незручних для себе місцевих лідерів. В інтересах Києва – влаштувати цькування на місцях усіх, хто має скільки-небудь значний рейтинг. Адже вибори до місцевих рад і на посади мерів – вже в жовтні, а ставленики Зе-команди практично не мають шансів перемогти в чесній боротьбі.

Щонайменше – центральна влада не втручатиметься в діяльність правоохоронців проти місцевого самоврядування. Показовий приклад – силові акції проти міського голови Покрова. Президент і уряд мовчать, поки в окремому місті твориться «ментовський бєспрєдєл» та жодним чином не реагують на багатотисячний мітинг…

Кому вигідно, або до чого тут «бородата бабуся»?

Є кілька версій, з чим пов’язані «наїзд» правоохоронців на Шаповала, «маски-шоу» і обшуки в мерії. Припускають, що мер не піддався на погрози і відмовився платити впливовим «перевертням у погонах», які у відповідь влаштували акцію залякування.

«У цю нісенітницю з розкраданням грошей ми не віримо. Просто вирішили посадити свого на його місце, — каже покровчанин Олександр Мальцев. – Проте нам не потрібен інший, ми своїм задоволені! А всі ці «маски-шоу» вважаємо спланованими. Шаповал постраждав за те, що не захотів платити здирникам, які не можуть дивитися в очі людям».

Вельми можлива і версія про те, що активного мера центральна влада руками правоохоронців намагається усунути, щоб на майбутніх виборах міг спробувати пройти вигідний Києву «кандидат від Зе».

«Ніхто не сумнівається, що Ша-повала намагаються скомпрометувати, не дати йому шансу брати участь в перегонах, – кажуть місцеві. – Адже місто стало цікавим, бо в ньому навели порядок…»

Одна з версій, кому вигідно створити проблеми меру Покрова, звучить дуже просто. Найбільше підприємство тут – Покровський (колишній Орджонікідзевський) ГЗК. Найпотужніший виробник марганцевої руди, що входить до феросплавної бізнес-імперії олігарха Коломойського. Він усіма силами прагне відібрати у держави націоналізований «Приват-банк», але соромиться допомогти рідному Дніпру та області в боротьбі з коронавірусом. Прямий інтерес олігарха – поставити на чолі міста, де розташований ГЗК, свою людину, посиливши вплив у регіоні. Маючи потрібного мера, олігарх зможе отримати багато зиску. Наприклад – знизити податок на міську землю, якою користується гірничо-збагачувальний комбінат, і зробити багато іншого в інтересах «бородатої бабусі».

Однак зараз жителі Покрова вкрай рішуче налаштовані захищати свого мера. Є надія, що саме завдяки активній позиції городян акція, влаштована силовиками проти Шаповала в чиїхось інтересах, провалиться.

Але місцеве самоврядування по всій Україні – під загрозою. В ситуації кризи та внутрішнього хаосу Зе-влада буде постійно знаходити «винних» саме серед місцевих лідерів, намагаючись прибрати незговірливих, розчистити пости для «своїх». А головне – ігнорувати інтереси і думки простих людей, які обрали та поважають своїх лідерів.

Наступної суботи люди знову зберуться на мітинг, аби підтримати свого мера. Покровчани вірять, що врешті-решт справедливість переможе.

Олег ЛИТОВЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: