«Пліч-о-пліч» з Херсонщиною

  11.10.2023 12:10   -
Влада

Проект під такою назвою ініційований Президентом України задля скорішого повернення життя на деокуповані території

Дніпропетровщина серед п’ятнадцяти областей, які долучилися до всеукраїнського пілотного проекту «Пліч-о-пліч». Він про відновлення населених пунктів країни. Тих, які найбільше постраждали від ворожої агресії та пройшли жахи окупації. Розпочнуть відбудову з Херсонщини. Її 26 сіл і селищ. Трьома з них опікуватиметься наш регіон. 

«Дніпропетровщина бере шефство над трьома селами Херсонщини. Ольгине, Старосілля та Бобровий Кут, – зазначає начальник ОВА Сергій Лисак. – Там понівечено понад 220 приміщень. Будинків та об’єктів інфраструктури. Допоможемо відновити їх. А саме – відремонтувати побиті фасади і дахи, замінити потрощені вікна. Подекуди – встановимо нові огорожі».

В Ольгиному кипіло життя – допоки сюди не зайшли російські війська. Сталося це  на початку березня минулого року. Заїхали вони танками. І залишалися майже сім довгих місяців. За цей час тутешні вулиці спорожніли. З сотень місцевих в окупації залишилося лише восьмеро людей.  

«Село фактично було заблоковане. Сюди не впускали. Не давав ворог і «зелених коридорів». Місцеві виїжджали на свій страх та ризик, – розповідає староста Новопетрівського старостинського округу Володимир Зарівний. – Звільнили його наприкінці минулого серпня. Люди почали повертатися. Нині тут їх вже майже сто. Серед мешканців і 16 дітей».

Жити доводиться у понівечених будинках. Бо тут немає жодного, який би не зачепило вороже залізяччя. Якісь оселі зруйновані вщент. Десь побиті вікна та дахи, як у пані Марини.

«Я не покинула село, бо тут з дитинства – у батьківській хаті. Та й господарство на мені. Доглядала за своїми коровами і покинутими. Аби напоїти, щодня накачувала та носила по 300 літрів води. Чимало поголів’я було просто знищено. Вбито і поранено уламками. На вулицю виходиш, а вони лежать, – ділиться мешканка Ольгиного на ім’я Марина. – Та й окупанти тут хазяйнували. Приходили зі зброєю у руках. Забирали все, що хотіли».

Втім попри пережите, жінка вірить – село оживе. Особливо, із допомогою інших.

Спільно з владою на місцях та мешканцями сіл фахівці Дніпропетровської ОВА визначили пріоритети у відновленні. Будівельники зробили заміри та прорахували вартість відбудови. Загалом долучено до цього процесу буде понад 150 спеціалістів.

До слова, досвід, набутий на Херсонщині, у подальшому використають й у інших побитих громадах. Буде корисно.

Михайло КУЦИХ

Поділитись:

Наступна стаття: