Пенсії-2020
Про підвищення пенсійного віку, нові відрахування із зарплати і плюс 1000 гривень тим, кому за 80. Цього року вітчизняних пенсіонерів чекає відразу кілька нововведень.
По-перше, президент пообіцяв доплати пенсіонерам старше 80 років — від 400 до тисячі гривень. Правда, кому, коли і як будуть платити — поки неясно. Відомо лише, що з цією метою планується додатково виділити близько 13 мільярдів гривень, а самі доплати мають початися в 2020 році (але не факт, що з початку року).
По-друге, проіндексують пенсії всім іншим українцям. Однак зростання виявиться невеликим, приблизно на 8,5%. По-третє — повинні повернути старі борги по пенсіях військовим і екс-силовикам.
Але є і погані новини. Представники влади знову заговорили про підвищення пенсійного віку, а в кінці минулого року в парламенті з’явився законопроект про старт накопичувальних пенсій. Якщо його приймуть, українцям доведеться перераховувати частину своєї зарплати «на старість».
Що ж у цьому році дійсно зміниться і до чого варто готуватися далі?
Пенсії від Зе
У грудні минулого року в ефірі передачі «Право на владу» на каналі «1 + 1» президент анонсував пенсійні доплати для тих, кому за 80.
За його словами, таку програму розробляють в Офісі Президента. Пенсіонери, які переступили 80-річний рубіж, отримають від 400 до 1,1 тисячі гривень до своїх пенсій. Але як саме будуть нараховувати ці «прибавки від Зе» — поки невідомо. Президент лише зазначив: «Ми на них виділимо 13 мільярдів у 2020 році».
У подальшому, за словами Зеленського, віковий ценз для доплат розшириться — стануть доплачувати тим, кому за 75 років, потім тим, кому за 70 і т. д.
За даними Держстату, пенсіонерів старше 80 років в країні майже 1,7 мільйона осіб. Тобто, якщо розділити обіцяну Зелен-ським суму на всіх, то кожен отримає близько 640 гривень на місяць. Хоча не виключено, що цю надбавку диференціюють. Правда, незрозуміло, за яким принципом.
Пенсіонери старше 80 років можуть розраховувати й на іншу доплату — по 670 гривень як плату по догляду за людьми похилого віку. Така сума прописана в торішньому рішенні Кабміну, і під неї в бюджеті на 2020 рік закладено понад 800 мільйонів гривень.
Виходить, якщо почнуть платити ще й «надбавку від Зе», люди похилого віку старше 80 років зможуть розраховувати на досить серйозне збільшення пенсії — на 1,1—1,8 тисячі гривень. Для порівняння: мінімальна пенсія в 2020 році зросте лише на 131 гривню (до 1769 гривень).
Це, звичайно, хороша новина. З другого боку, влада провокує соціальну напругу в середовищі пенсіонерів. Виходить, що людина, якій за 80, що має, скажімо, 40 років стажу, доплату отримає, а кому 65 і у кого такий же трудовий стаж, — ні. Зрозуміло, люди почнуть обурюватися…
Індексації для всіх
На збільшення (тільки менш щедрі, ніж для найповажнішого віку) можуть розраховувати й інші громадяни на заслуженому відпочинку.
По-перше, зросте мінімальна пенсія, прив’язана до розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. З початку року і до липня мінімальна пенсія становить 1638 гривень, потім підвищиться до 1712 гривень, а з 1 грудня 2020 року — до 1769 гривень.
По-друге, у березні пенсіонери можуть розраховувати також на щорічну індексацію пенсій. Вона проводиться за формулою: 50% інфляції і зростання середньої зарплати за попередній рік.
Точні дані по динаміці інфляції і заробітних плат Держ-стат оприлюднить у кінці січня. Але, за попередніми даними, пенсії повинні проіндексува-ти на 9,1%. Наприклад, якщо пенсіонер отримував 3 тисячі гривень на місяць, то йому додадуть ще 273 гривні (буде 3273 гривні на місяць).
При цьому багато пенсіонерів могли б розраховувати на реальне збільшення своїх доходів, якби Зеленський виконав свою обіцянку (дану перед виборами в Раду) про звільнення від плати за комунальні послуги тих, хто старше 70 років. Хоча більшість пенсіонерів отримують субсидію, їм все одно доводиться платити так звану «обов’язкову частину» комуналки.
Тільки ось про скасування платіжок для людей похилого віку «слуги» більше не згадують…
Більше стажу…
Але сюрпризи від держави в цьому році отримають не тільки нинішні, а й майбутні пенсіонери.
Почнемо з того, що в цьому році збільшиться страховий стаж для виходу на пенсію — з торішніх 26 до 27 років. Нагадаємо: він буде рости до 2028 року і на той час мусить досягти 35 років.
Громадяни, які досягли пенсійного віку (60 років), але не встигли заробити потрібний стаж, можуть або продовжувати працювати (поки не буде стажу), або докупити стаж (заплативши 22% ЄСВ з мінімальної зарплати за кожен відсутній місяць, тобто близько 10 —11 тисяч гривень за кожен рік), або отримувати мінімальну пенсію чи соціальну допомогу.
Якщо у людини від 17 до 27 років страхового стажу, то вона зможе вийти на пенсію тільки в 63 роки, а від 15 до 17 років — не раніше 65 років.
Але це ще не все.
…і підвищення пенсійного віку
Про це обережно заговорила нова влада. Як заявила недавно депутат від СН і глава профільного парламентського комітету з питань соціальної політики Галина Третьякова, без підвищення пенсійного віку Україні ніяк не обійтися. Без цього нібито наступні покоління будуть приречені на погіршення умов щодо пенсійного забезпечення. «Як би ми не старалися, все одно доведеться думати про підвищення пенсійного віку», — сказала вона.
Як саме відбуватиметься це підвищення і наскільки значним воно виявиться, — поки не вирішено. Це може бути, наприклад, підвищення на 1 місяць на рік, починаючи з 2023 або 2025 року.
Тобто нововведення, якщо і будуть, то не прямо зараз, а пізніше. Але навіть сама перспектива підвищення пенсійного віку вже лякає. Тим більше, що в реформі пенсійної системи раніше мова йшла зовсім про інші пріоритети.
У нас обов’язковий для отримання пенсії страховий стаж і так постійно зростає — щорічно додають по року. Так, минулого року мінімум становив 26 років, в цьому — вже 27, у наступному буде 28 і т. д. До 2028 року мінімальний страховий стаж виросте до 35 років. І тільки по його досягненні людина зможе вийти на заслужений відпочинок в 60 років і отримувати зароблену пенсію.
Якщо ж такого стажу не буде, доведеться працювати довше. Уже в цьому році ті, хто має від 17 до 27 років стажу, зможуть вийти на пенсію тільки в 63 роки. А в наступному, навіть щоб піти на пенсію в 63 роки, потрібно буде мати стаж уже не менше 18 років… Тобто фактично підвищення пенсійного віку вже передбачається. Навіщо ж його додатково підвищувати — зовсім незрозуміло!
Підвищення пенсійного віку позбавляє людину останньої мотивації платити внески до Пенсійного фонду — адже до призначеного державою віку можна і не дожити. Тому простіше самим накопичувати на пенсію, — так міркує останнім часом все більше громадян.
Причина ж, за якою влада намагається змусити українців працювати якомога довше, лежить на поверхні. Дефіцит Пенсійного фонду постійно зростає і сьогодні досяг рекордних розмірів. Минулого року він закладався в бюджет на рівні 169 мільярдів, а за фактом склав 183 мільярди. У цьому напевно виросте ще більше…
Любомир ЛОГОВЕНКО