Заощаджуймо на «Лампочках Ілліча»

  26.05.2021 12:17   -
Суспільство

Економія електроенергії стає сьогодні одним з найактуальніших питань. Напередодні прийдешнього зростання тарифу варто пригадати начебто зрозумілі речі, які у підсумку дозволять зберегти дещицю грошей у власній кишені…

Насамперед варто звернути увагу на свої електроприлади. їх нині в кожній оселі чимало. Але відмовитися від чогось – означає позбутися певної зручності чи помічника в побуті. Тому ліпше дотримуватися декількох нехитрих правил.

Електрочайник. Спосіб економії енергії тут простий: кип’ятіть рівно стільки води, скільки вам знадобиться на цю хвилину, можливо, з невеликим запасом. Якщо вам потрібні всього одна-дві чашки, а ви нагрієте повний чайник, то вода, що лишилася, охолоне, а електрику на її кип’ятіння вже не повернути. Також своєчасно видаляйте накип у чайнику.

Надійною помічницею стала мікрохвильова пічка. Користуватися нею – один з чудових способів економії електроенергії. Як є потреба розігріти щось порційне, краще, ніж у такій пічці, це не зробити. В ній добре готувати овочі, м’ясо та будь-які інші продукти з великим містом вологи. Причому мікрохви-льовка – дуже ощадливий кухар з точки зору енергоспоживання.

Обов’язковим на кожній кухні є холодильник. Аби він «з’їдав» менше електроенергії, слід дотримуватися таких правил.
По-перше, агрегат має стояти якнайдалі від радіаторів опалення та теплих стін. Не допускайте нагрівання холодильника прямими сонячними променями.
По-друге, перевірте надійність прилягання ущільнювачів на дверцятах і замініть зношені.
По-третє, тримайте холодильник повним. Якщо немає продуктів – покладіть просто пляшки з водою. Чим більша теплова маса, тим простіше холодильнику працювати. У міру появи продуктів пляшки виймайте. Особливо це стосується морозилки. Пляшки переміщайте в холодильну камеру, нехай там відтануть. Так само в холодильнику зазвичай розморожують харчі. Ніколи не ставте до холодильної камери гарячі страви.
І четверте – не шастайте до нього щохвилини! Щоразу, коли відчиняєте дверцята, кілька літрів холодного повітря виходить, стільки ж кімнатного теплого потрапляє всередину. А його агрегату треба охолодити… Чим більше разів на день, тим більші витрати енергії.

Пральна машина сама по собі споживає небагато енергії. Основна стаття її витрат -підігрів води під час прання. Сучасні порошки прекрасно борються з брудом і в прохолодній або ледь теплій. Тому зовсім не обов’язково вмикати регулятор температури на 90 градусів.

Найбільш творчо можна підійти до системи освітлення кімнат. Ненажерливі та ненадійні лампи розжарення поступово відходять у минуле.
Галогенові та ксенонові лампи. По суті це ті ж лампи розжарення, тільки з підвищеним коефіцієнтом корисної дії і меншої потужності. їх варто застосовувати в місцях, де необхідно багато світла, але на короткий час. Скажімо, в коморі, туалеті й т.п.
Люмінесцентні ефективніші від ламп розжарення приблизно разів у п’ять. А коштують разів у 10-15 дорожче. Щоправда, й служать приблизно в стільки ж разів довше – до 10 000 годин. Тому максимальний економічний ефект від них досягається там, де світло потрібне постійно або хоча б кілька годин на день. Тоді окупність ламп відчуєте буквально за кілька місяців.
Світлодіодні. На сьогодні це найперспек-тивніші джерела світла. Попри їхню відносну дорожнечу користь від застосування досягається як за рахунок ефективності, так і за рахунок довготривалого терміну служби -50000 годин і більше. Для цілодобового освітлення світлодіодні лампи – найкращий вибір. Вони окуплять себе за дуже короткий час.

І наостанок така порада. Завжди вимикайте світло, виходячи надовго з приміщення. Вимикайте з розеток усі побутові прилади, крім холодильника. Навіть якщо у вас телевізор або комп’ютер новітньої моделі, то за місяць у режимі очікування вони споживають відповідно 0,2 кВт і 3,6 кВт, а застарілі моделі – у кілька разів більше.

О. ЯСНІЙ

Поділитись:

Наступна стаття: