Штраф за порушення військового обліку: як про нього дізнатися, чи можна сплатити через Резерв+ та зменшити суму покарання

Під час дії воєнного стану військовозобов’язані можуть отримати штраф за порушення військового обліку у підвищеному розмірі. Зокрема, якщо не з’явилися до територіального центру комплектування за повісткою, не оновили військово-облікові дані чи вчасно не пройшли військово-лікарську комісію (ВЛК).
Порушник може дізнатися про штраф уже тоді, коли його викликали для розгляду справи до ТЦК. Або ж взагалі не здогадуватися про нього, якщо не побачив повідомлень чи стягнення незаконно наклали без його відома. Протермінування сплати також може збільшити суму вдвічі.
Крім того, деякі військовозобов’язані минулого тижня почали отримувати помилкові сповіщення про порушення у Резерв+, не вчинявши їх.
Тож як перевірити, чи справді загрожує військовозобов’язаному штраф за порушення обліку, коли треба його сплатити і як зменшити суму?
За що можна отримати штраф і скільки доведеться заплатити?
Штраф за порушення військового обліку можна отримати, якщо:
- не зʼявитися до ТЦК та СП за повісткою у строк, зазначений в повістці, без поважних причин;
- не оновити військово-облікові дані в Резерв+ або у ТЦК та СП;
- не перебувати на військовому обліку;
- не пройти вчасно ВЛК;
- не мати при собі військово-облікового документа під час перевірки представниками ТЦК та СП, поліцейськими або прикордонниками;
- не повідомити ТЦК та СП про зміну персональних даних.
У 2025 році за це передбачений штраф у розмірі від 17 до 25,5 тис. грн.
Коли і як сплатити штраф за порушення військового обліку?
Військовозобовʼязаному доведеться сплатити кошти лише тоді, коли представники ТЦК та СП виявлять порушення, складуть протокол, викличуть громадянина для встановлення обставин і винесуть постанову про притягнення до відповідальності.
Оштрафувати порушника зможе як ТЦК, де він перебуває на військовому обліку, так і будь-який інший центр комплектування.
Штрафів може бути стільки, скільки людина вчинила порушень, проте за кожне порушення можуть вимагати лише одне стягнення коштів.
У який спосіб ТЦК та СП перевірятиме, чи не оштрафував військовозобов’язаного вже якийсь інший ТЦК та СП за те саме порушення – незрозуміло. Однак покарання двічі за одне і те саме порушення є незаконним.
Якщо ж військовозобов’язаний сплатив штраф, але не виконав вимогу закону, наприклад, так і не оновив дані, то йому можуть виписати штраф повторно.
Штраф за порушення військового обліку потрібно сплатити впродовж 15 днів після того, як почне діяти постанова про притягнення до відповідальності. Якщо вчасно цього не зробити, представники територіального центру комплектування можуть звернутися до державної виконавчої служби, і тоді сума покарання зросте вдвічі.
Коли штраф може бути недійсним?
Варто звернути увагу, що штраф не можуть виписати, якщо військовозобов’язаного не викликали до територіального центру комплектування для розгляду справи про адміністративне правопорушення. Якщо представники ТЦК та СП зробили це “заочно”, то таке стягнення незаконне, і його можна оскаржити в суді.
У випадку, коли людині повідомили про порушення, а також про дату, місце та час розгляду, а вона – не прийшла до центру комплектування, постанову законно можуть винести без присутності особи.
Постанову також можуть винести без присутності військовозобов’язаного, якщо він подав заяву про визнання порушення з проханням розглянути справу за спрощеною процедурою.
Поки постанову не оформили, військовозобов’язаний не мусить платити штраф, але якщо подасть заяву до ТЦК, може зменшити розмір свого покарання.
Варіант номер один: нічого не робити, чекати, коли буде постанова та оплачувати штраф, коли ви її отримаєте. Варіант номер два: подати до ТЦК та СП заяву про те, що ви визнаєте вчинення порушення.
Згідно зі змінами до Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП), якщо до моменту винесення постанови військовозобов’язаного мобілізували або ж він добровільно пішов на службу, штраф платити не доведеться. Але це не стосується військових, щодо порушення яких вже оформили постанову до того, як вони мобілізувалися.
Як перевірити, чи отримали штраф?
Якщо військовозобов’язаний вчинить адміністративне правопорушення, у ТЦК та СП можуть оголосити його у розшук. Стрічка з відповідним написом повинна з’явитися поруч із військово-обліковим документом у додатку Резерв+. Це не завжди буде означати, що вам вже виписали штраф, проте допоможе зрозуміти, що покарання ймовірне.
Також про це можна дізнатися в застосунку Дія, зайшовши у розділ “Послуги”, а далі у “Вчинення заходів щодо штрафів за порушення правил військового обліку”.
Ще один варіант – перевірити Єдиний реєстр боржників. Для цього потрібно ввести особисті дані у відповідні поля на сторінці Міністерства юстиції.
Однак при перевірці через Дію або реєстр боржників про штраф ви дізнаєтесь лише тоді, коли постанова вже буде передана для примусового виконання до виконавчої служби (і, відповідно, коли штраф вже зросте вдвічі).
Як зменшити суму штрафу від ТЦК на 50%?
Щоб заплатити лише половину від призначеного штрафу, військовозобов’язаному необхідно подати заяву до ТЦК та СП про те, що він визнає порушення і просить розглянути справу без його присутності. Це обов’язково треба зробити до того, як у центрі комплектування винесуть постанову про притягнення до відповідальності. Якщо зробити це пізніше, заява не матиме сенсу.
Її слід подати до ТЦК особисто або ж відправити поштою у паперовому вигляді. Документ також можна відправити електронною поштою, наклавши на нього кваліфікований електронний підпис (КЕП). Але користуватися цим варіантом варто лише у крайніх випадках.
Наступний крок – отримати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності. ТЦК та СП має розглянути заяву і винести постанову протягом 3 днів.
У цій ситуації протокол складати не будуть і кликати вас на розгляд справи – теж. Без вас складуть постанову і направлять вам. Одразу перевірте, щоб у постанові було зазначено інформацію про те, що вона вважатиметься виконаною у разі сплати протягом десяти календарних днів з дня набрання нею законної сили не менш як 50 відсотків розміру штрафу.
Упродовж 20 днів після винесення постанови потрібно оплатити суму штрафу зі знижкою у 50%, тобто 8 500 грн. У військовозобов’язаного є 20 днів саме після тієї дати, коли постанову оформили. Якщо не зробити це вчасно, доведеться сплатити повну суму – 17 000 грн. У разі несплати протягом наступних 20 днів штраф подвоюється і становитиме вже 34 000 грн.
Оплатити штраф можна через онлайн-додатки банку за реквізитами, які будуть зазначені у постанові або в касі банківського відділення.
Після цього варто повідомити про це ТЦК та СП – направити туди супровідний лист і копію квитанції.
Однак у законі не йдеться про те, чи можна буде зменшити розмір стягнень, якщо військовозобов’язаний вчинив кілька різних порушень і визнав обидва, або навпаки – лише одне з них.
Як буде у випадку, якщо розглядається декілька адміністративних правопорушень? Який розмір штрафу, якщо військовозобов’язаний вчинив два правопорушення і по обох з них написав заяву, що це не оскаржує? Коли законодавець придумав норму про знижки на штрафи, то не подумав про таку ситуацію…
Чи можна сплатити штраф через Резерв+?
З 11 липня у застосунку Резерв+ з’явилася можливість сплатити штраф за несвоєчасне оновлення військово-облікових даних зі знижкою у 50%. Поки що це – єдине порушення, для якого була доступна така функція, проте в Міноборони обіцяють невдовзі додати й інші.
Військовозобов’язані, які не уточнили свої дані, у застосунку бачили червону стрічку поруч із військово-обліковим документом.
Далі – могли погодитися з порушенням і подати електронну заяву щодо цього ТЦК та СП. Після цього мали змогу сплатити штраф у застосунку.
Якщо неоновлення даних було єдиним порушенням військовозобов’язаного, після цього червона стрічка поруч у Резерв+ мала зникнути. У Міноборони пишуть, що весь процес може тривати до 4 днів.
Чи треба платити штраф за неоновлення даних, якщо минув рік після порушення?
Штраф у Резерв+ можна було сплатити лише за неоновлення військово-облікових даних, які треба було уточнити до 16 липня 2024 року. 16 липня 2025-го минув рівно рік після дедлайну. При цьому відповідно до Кодексу про адмінправопорушення штраф за порушення військового обліку можуть накласти не пізніше року з моменту вчинення незаконної дії.
Адвокати кажуть, що стягнення після цього терміну – протиправне, і територіальні центри комплектування після 16 липня більше не зможуть складати постанови про притягнення до відповідальності за неоновлення даних. Якщо ж постанову таки оформили, є можливість її оскаржити.
Утім, якщо військовозобов’язаний не просто запізнився з оновленням даних, а досі цього не зробив, його цілком законно можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
Ті, хто отримав повідомлення про порушення у Резерв+ і не сплатив штраф до 16 липня, також вже не зможуть це зробити. Про це свідчить відповідне сповіщення у додатку в розділі “Штрафи”.
Але якщо червона стрічка поруч із військово-обліковим документом у застосунку не зникла, вірогідно, окрім несвоєчасного оновлення даних, у військовозобов’язаного є інші порушення.
В яких випадках можна оскаржити штраф за порушення військового обліку?
Якщо людина не погоджується зі штрафом, то має право оскаржити постанову про притягнення до відповідальності в суді. У разі позитивного рішення її скасують і приберуть інформацію про порушення з реєстру “Оберіг”. Тоді червона стрічка зникне і в застосунку Резерв+.
Зробити це можна впродовж 10 днів після винесення постанови. Тобто відлік починається тоді, коли її оформлять у ТЦК, а не тоді, коли військовозобов’язаний її отримає.
Якщо ТЦК та СП відправив документ на пошту пізніше (або не направив взагалі), можна подати до суду разом із позовом клопотання про поновлення терміну для оскарження.
За матеріалами УП та «Судово-юридичної газети»