ПЕНСІЙНІ СПРАВИ

  04.09.2024 10:09   -
Суспільство

На питання наших читачів відповідав начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

У червні мені виповнилось 60 років, із 42 років страхового стажу – 35 працював лікарем. Останні два роки перебуваю у відпустці без збереження заробітної плати. Чи маю я право на отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій?

– Право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій мають, зокрема, працівники закладів та установ охорони здоров’я, які:

  • до виходу на пенсію за віком не отримували будь-яку іншу пенсію (наприклад, за вислугу років);
  • на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років;
  • мають страховий стаж на таких посадах: чоловіки – 35 років, жінки – 30 років.

Якщо згідно з наявними у вас документами виконуються одночасно всі вищезазначені умови, то при призначенні пенсії за віком має бути виплачена така грошова допомога.

Незабаром виходжу на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Чи врахують мені при обчисленні пільгового стажу роботу по теперішній час, якщо атестацію робочого місця було проведено в 2018 році?

– Пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків (з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах) і не менше 25 років у жінок (з них не менше 10 років на зазначених роботах) (пункт 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, за умови, що результати атестації робочих місць (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умовами, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Водночас атестація, строк проведення якої настав у період воєнного стану, за рішенням роботодавця, погодженим із профспілкою, проводиться протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Результати атестації, проведеної до введення воєнного стану в Україні, продовжують діяти та використовуються у період воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування (постанова Кабінету Міністрів України від 30 червня 2023 року №660 «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці»).

Восени надаватиму документи на призначення пенсії. Чи зарахується мені до страхового стажу навчання в інституті?

– Періоди навчання до 01.01.2004 за денною формою здобуття освіти у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі зараховуються до стажу роботи (пункт «д» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Зверніть увагу, що періоди навчання можуть зараховуватися до стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці, якщо підставою для внесення записів до трудової книжки про зарахування на навчання та відрахування з навчання зазначено реквізити відповідних наказів або реквізити документа про освіту (диплом, свідоцтво тощо) – номер та дата видачі.

Водночас періоди навчання підтверджуються і дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. Окрім того, для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального курсу або окремих його етапів.

Я – дружина учасника бойових дій, чи можу  за чоловіка подати заяву на включення до Реєстру пільговиків та оформити пільги?

– Так, можна. За потреби, подати заяву на призначення пільг замість ветерана війни можуть члени його родини. До них належать, зокрема, чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства II групи, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за нею, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі (постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1395 «Про реалізацію експериментального проєкту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу»).

Замість двох окремих заяв, за експериментальним проєктом, можна подати одну спрощену – про взяття на облік та про надання пільг.

Подати заяву та необхідні документи можна в один зі способів:

  • особисто – через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
  • поштою – на адресу органу Пенсійного фонду України;
  • онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» або, за наявності технічної можливості, через портал «Дія».

У липні 2024-го звернувся за призначенням субсидії на придбання твердого палива та скрапленого газу. У жовтні 2023 року вийшов на пенсію, до цього не працював і доходів не мав. Чи можуть мені призначити субсидію?

– Якщо в осіб відсутні доходи, що враховуються під час призначення житлової субсидії, або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та/або відсутня сплата ЄСВ у встановленому розмірі сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, то житлова субсидія не призначається.

Виняток, зокрема, встановлено для осіб, які в періоді, за який враховували доходи, отримували пенсію не менше місяця.

Тобто, якщо звернення за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу та твердого палива надійшло в липні 2024 року від пенсіонера, у якого відсутні доходи за І–ІІІ квартали 2023 року, а пенсію призначено з жовтня 2023 року – житлову субсидію може бути призначено.

Я втратив пенсійне посвідчення. Які кроки мені потрібно виконати для його відновлення?

– Якщо пенсійне посвідчення втрачено, пенсіонер може отримати новий документ, звернувшись до обраного сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України або онлайн – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) чи за допомогою мобільного застосунку «Пенсійний фонд».

При зверненні до сервісного центру пенсіонеру потрібно пред’явити паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та заповнити заяву на виготовлення пенсійного посвідчення,до якої додати кольорове фото розміром 3х2,5 см.

Щоб подати заяву на виготовлення пенсійного посвідчення через вебпортал електронних послуг Фонду, потрібно зайти в розділ «Щодо пенсійного забезпечення» та обрати опцію «Заява на виготовлення паперового пенсійного посвідчення».

Якщо подавати заяву з мобільного застосунку «Пенсійний фонд», потрібно обрати вкладку «До ПФУ»:розділ «Комунікації до ПФУ»«Заява на виготовлення пенсійного посвідчення».

Для подання заяви на виготовлення посвідчення через електронні сервіси Фонду необхідно підготувати скановані копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, власного підпису (має бути виконаний чорнилами чорного кольору) та фотокартку. Сканкопії повинні бути кольоровими та чіткими; збереженими у форматах JPG або PDF. Розмір кожного файлу не має перевищувати 1 МБ, а назви мають відповідати виду відсканованого документа.

Пенсійне посвідчення (після виготовлення) буде видано людині в тому сервісному центрі Фонду, який зазначається в заяві.

Довідково: пенсійне посвідчення – документ, що підтверджує призначення особі пенсії. Електронне відображення пенсійного посвідчення в мобільному застосунку «Дія», що генерується після виготовлення пенсійного посвідчення, має таку саму юридичну силу, як і традиційне.

Пенсійний фонд України отримує значні кошти від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Як ви розпоряджаєтесь цими коштами ?

– Єдиний внесок  на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сплачується на рахунки, відкриті у Державному казначействі України. Адміністрування єдиного внеску здійснює Державна податкова служба України.

ПФ України отримує кошти від сплати єдиного внеску, що розподілені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

В умовах солідарної пенсійної системи, яка нині діє в Україні, всі кошти, які отримує Пенсійний фонд, спрямовуються на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам та на  інші соціальні виплати: страхові виплати за страхуванням у зв’язку із втратою працездатності, внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Поділитись: