Давайте пам’ятати

  23.06.2021 15:04   -
Суспільство

Ці факти вражають. Тож ми маємо пам’ятати завжди, якою неймовірно дорогою ціною українцям вдалося вистояти та здобути Перемогу в найжорстокішій за всю історію людства війні.

■ У Другій світовій загинув кожен п’ятий українець.

■ Серед військовослужбовців, покликаних на службу влітку 1941 року, до кінця війни залишилося в живих тільки 3 %.

■ Воїни-українці разом з іншими народами СРСР внесли величезний вклад у Перемогу над нацистською Німеччиною та її союзниками. Радянськими бойовими нагородами було відзначено 2,5 млн. воїнів України, 2069 з них удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

■ Серед 113 двічі Героїв Радянського Союзу – 32 представники України, а серед тричі Героїв (їх було четверо) – наш відомий земляк І. Кожедуб. Багато синів української землі стали повними кавалерами ордена Слави. А І. Драченко з Черкаської обл., П. Дубинда з Херсона, С. Половинець з Житомирщини, крім цього, були удостоєні також звання Герой Радянського Союзу з врученням медалі «Золота Зірка».

■ Знімок М. Аль-періна «Комбат», на якому зображено українця О. Єременка (див. фото), став одним із символів Другої світової війни.

■ Бійці України воювали на всіх фронтах і брали участь у найбільших боях Другої світової війни. 20 українців удостоєні звання Героя Радянського Союзу за битву під Москвою, 68 – за бої під Ленінградом, 15 – під Сталінградом, 30 – на Курській дузі, 200 – за визволення Білорусі, 143 – за бої у Прибалтиці. Серед 589 удостоєних звання Героя за Берлінську операцію було 100 українців.

■ Маршали і генерали українського походження очолювали більше половини з 15 фронтів, що билися з німецько-фашистськими загарбниками.

■ За мужність і героїзм українського народу, який захищав свою землю від поневолювачів, почесне звання «Місто-герой» було присвоєно Києву, Одесі, Керчі, Севастополю.

■ Війська українських фронтів брали участь у визволенні Європи. Так, війська 1-го Українського фронту звільняли від гітлерівських загарбників польські землі, а в квітні-трав-ні 1945 року разом з Білоруським фронтом штурмували Берлін, провели Празьку операцію, у ході якої був завершений розгром нацистської Німеччини.

■ Подвиг О. Матросова повторили 55 українців, закривши собою амбразуру ворожого дзоту, а Ігор Бабюк і І. Вдовенко, як і син Білорусії Н. Гастелло, направили свої літаки на скупчення німецько-фашистських військ.

■ Українці воювали проти Німеччини і в складі інших армій і військових частин. Зокрема, багато наших співвітчизників служили в американській і канадській арміях (в останній їх налічувалося 40 тис.). Вони воювали й у французькому русі Опору. Тисячі українців служили в польській армії генерала Владислава Андерса і брали участь у військових діях на боці Британії в Єгипті, Лівії та Італії. Також західні українці становили 2 % складу польської дивізії ім. Тадеуша Костюш-ка та 70 % чехословацької бригади генерала Людвіга Свободи.

■ Загальні демографічні втрати України – убитими, жертвами концтаборів, депортованими й евакуйованими -становлять не менше 14 млн. чоловік. Із 41,7 млн. жителів довоєнної УРСР на 1945 рік залишилося тільки 27,4 млн.

■ У роки Другої світової було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тис. сіл, спалено близько 320 тис. господарств. У результаті Другої світової війни Україна зазнала матеріальних втрат у розмірі понад 45 % від збитку усього СРСР.
■ При евакуації з України на Схід було вивезено близько тисячі промислових підприємств, які після війни не повернули в рідні міста. Підприємства, за створення яких український народ заплатив власною кров’ю (у буквальному сенсі цього слова), стали основою військово-промислового комплексу на сході СРСР у післявоєнні роки.

■ У 1941 році радянська влада, відступаючи, залишила «випалену землю». При евакуації у Запоріжжі підірвали Дніпрогес. Про це не знали ні цивільне населення, ні навіть розташовані поблизу військові частини, значна частина яких була потоплена водяним валом Дніпрогесу. У Дніпрі було підірвано хлібокомбінат разом з робітниками. В Одесі в ході відступу Червоної Армії затопили приморські квартали разом із жителями, а поранених чер-воноармійців скинули в море разом із санітарними машинами.

■ Кореспондент газети Saturday Evening Post, відвідавши в 1945 році Україну, 3 жахом написав: «Те, що дехто намагається зобразити як «російську славу», було перш за все українською війною. Жодна європейська країна не постраждала більше від глибоких ран, нанесених своїм містам, своїй промисловості, сільському господарству, людській силі».

■ Друга світова війна повністю змінила етнічне обличчя українського суспільства. З України «зникли» такі впливові раніше національні меншини, як німці (були виселені на схід СРСР або виїхали на Захід до Німеччини); кримські татари, які протягом століть були важливим фактором історії причорноморського регіону (у 1944-му вони були депортовані з Криму до Середньої Азії). З майже 3 млн. українських євреїв війну пережили 800 тис. чоловік (згодом 140 тис. з них виїхали до Польщі). З 2,5 млн. поляків до 1950 року залишилося менше 400 тис. Зате кількість росіян з довоєнних 4 млн. збільшилася за перші повоєнні десятиліття до 7 млн. осіб.

Олександр ПЕРЕПЕЛИЦЯ

Поділитись: