Заборона на продаж ароматизованих сигарет: чи зникли вони з крамниць

  11.07.2023 13:23   -
Новини

Електронні цигарки під забороною. В Україні вступають в силу внесені зміни до антитютюнового законодавства. Отже з полиць мають зникнути одноразові сигарети та пахуча рідина до них, ароматизований тютюн, цигарки з капсулами. Чи припинили торгувати такими у Дніпрі?

«Електронні продаєте цигарки?»

Це питання звучить все частіше. Полиці, на яких до 11 липня можна було побачити електронні сигарети, тепер пустують. А що до продажу?

«Впродовж року, до 11 липня 2024 року, буде ще продаватися продукція, яка зроблена до 10 липня 2023 року. Цей період дали, щоб розпродати».

Тож у споживачів є рік до остаточного зникнення електронних пристроїв для паління. Чого не скажеш про рекламу. Вона вже під забороною, повідомляють у держпродспоживслужбі. Та не всі продавці поквапилися прибирати заборонені вивіски. Пояснювати чому — також не поспішають.

—Ви знаєте, що порушуєте тим, що не прибрали рекламу електронних пристроїв та рідини?
—Я би поговорила з вами по-іншому.

У законі також зазначається і про заборону ароматизованих сигарет, які часто використовують, як альтернативу звичайним цигаркам.
Вживання тютюну — одна з основних причин смертності, якій можна запобігти, йдеться у пояснювальній записці до документу.

«Головними цілями законопроєкту є забезпечення високого рівня захисту здоров’я людей, особливо дітей та молоді, від паління, що сприятиме зменшенню захворюваності та передчасної смертності від неінфекційних хвороб, зокрема, захворювань, спричинених вживанням тютюнових виробів, електронних сигарет і рідин».

Економічний експерт вважає, саме у грошах, а не у здоров’ї нації справа, коли йдеться про заборону електронних цигарок.

Михайло Крапивко, аудитор: «Вайпери, одноразові — не ті, які заправляються, а які одноразові та айкоси мають елемент паління той, що виробляється не в Україні. Вони не виробляються в Україні, то звідси питання: для кого розчищають ринок? А ринок розчищають для тих ділков, які виробляють контрафактні цигарки. Таким чином ринок контрафакта різко зростає». 

А ось які думки вдалося почути від дніпрян.

«Краще, ніж звичайна цигарка. У мене є машина, і коли хтось їде зі мною, то ці дозволяю курити. А звичайні — ні, бо вони смердять неприємно».

«Взагалі, якщо забороняють ці електронні цигарки, то я вважаю, що треба і справжні також заборонити. Бо, якщо чесно, від звичайних цигарок більше цього неприємного диму».

«Я взагалі противник куріння наркотичних, тютюнових – загалом. Сам не курив і дітям не раджу. А це нічим не краще. Рідкісна гидота».

Електронні цигарки винайшов китайський вчений на початку 2000-х. Розраховував, що вони допоможуть людям кинути палити. Утім, цього не сталось. За оцінками ВООЗ, від хвороб, спричинених вживанням тютюну, щороку помирає понад 8 мільйонів людей в світі. В Україні ця цифра становить близько 130 тисяч осіб.

Тетяна Василівна, лікарка-нарколог: «У багатьох з них є нікотин. Це речовина, що викликає залежність. І є дані досліджень, які показали, що все одно нікотин там є. Напевно, щоби викликати залежність».

Приємний аромат, фруктовий смак, свіже дихання – яка тут може бути шкода? Такої думки дотримуються багато людей. Насправді ж, кажуть медики, курці помиляються, коли вважають, що не шкодять здоров’ю, замінивши тютюнові цигарки на електронні. Алергії, серцево-судинні та хвороби органів дихання – перелік недуг той самий.

Олена Олегівна, сімейна лікарка: «Електронки. Вони стали модними, тобто курити стало модно. І дуже хотілося б, щоб у нашій країні все ж таки модною стала повна відмова від шкідливих звичок, профілактичний огляд у сімейного лікаря та здоровий спосіб життя».

Тож антитютюновий закон остаточно прирівняв електронні сигарети до звичайних. Зрівняли і відповідальність за їх куріння у громадських місцях — на курців чекатиме штраф.

За матеріалами ДніпроTV.

Поділитись: