Від податків до канабісу: що зміниться в Україні з 1 грудня

  04.12.2024 10:32   -
Новини Суспільство

З 1 грудня 2024 року працюватимуть державні програми підтримки громадян — виплати на дітей і так звана «тисяча Зеленського». Крім того, запроваджені нові правила бронювання від військової служби, а ООН продовжуватиме допомагати пенсіонерам у прифронтових громадах.

Також набувають чинності закон про підвищення податків та скандальна постанова Кабміну щодо медичного канабісу.

Бронювання військовозобов’язаних

Уряд з 1 грудня змінив правила бронювання військовозобов’язаних та скоригував критерії для підприємств, за якими ті отримуватимуть статус критичних. Ось що нового:

  • бронювання здійснюватиметься через «Дію» за електронними списками;
  • підприємству, щоб отримати статус критично важливого, необхідно надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків і внесків до бюджету;
  • державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату. — Авт.), а приватні підприємства мають забезпечувати зарплату заброньованому працівнику не менше 2,5 мінімальних зарплат;
  • регіональні та галузеві критерії критичності підприємств погоджуватимуться із Міноборони та Мінекономіки;
  • відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

Причиною стали порушення, які виявили під час аудиту. Його влада ініціювала через те, що з липня цього року кількість заброньованих чоловіків почала зростати…


Важливо! Для всіх, хто вже має відстрочки, до 28 лютого триватиме перехідний період на нові умови.


Пенсії та виплати пенсіонерам від ВПП ООН

Окремих індексацій пенсій з 1 грудня не очікується, як це було згідно з постановою Кабміну з 1 березня і з 1 квітня. Водночас за законодавством України щомісяця автоматично (звертатися до Пенсійного фонду не потрібно) встановлюються надбавки за віком:

  • людям, яким виповнилося 70 років, — до 300 грн щомісяця до досягнення 75-річного віку;
  • людям віком 75-80 років — до 456 грн;
  • яким виповнилось 80 — до 570.

Але ці надбавки дають лише тим пенсіонерам, чия пенсія загалом не перевищує 10 340,35 грн.

Також у грудні продовжуватимуть виплати пенсіонерам від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН). Ця програма діє з серпня 2023 року, її продовжили до кінця 2024-го.

Виплати виділяють пенсіонерам, що мають відповідати всім трьом критеріям:

  • які живуть у регіонах активних або можливих військових дій: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області;
  • отримують пенсію, меншу за 3250 грн;
  • не отримували після 1 березня 2023 року додаткових грошових виплат від міжнародних організацій та/або допомоги на проживання як ВПО.

Таким людям ВПП ООН виділяє щомісячну доплату, яка дорівнює різниці між їхньою поточною пенсією та сумою у 3250 гривень.

Спеціально звертатися щодо призначення додаткової виплати не потрібно. ВПП ООН спрямовує кошти пенсіонерам на підставі інформації з баз даних Пенсійного фонду. Виплата проводиться або на картку чи через відділення «Укрпошти».

Виплати на дітей: хто і скільки отримає

Протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім’ї ВПО, де є діти або дорослі з інвалідністю І групи, отримають на кожну дитину по 6500 грн. Це передбачено програмою «Тепла зима», яку запровадив уряд у межах комплексного пакета «Зимової підтримки» для українських родин.

Крім того, до Дня святого Миколая діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів чи піклувальників, одноразово отримають додатково тисячу гривень. Гроші на це надає Дитячий фонд ООН — ЮНІСЕФ.

Підвищення податків

Закони про державний бюджет на 2025 рік та про зміни до податкового кодексу підписані. Вони набувають чинності з 1 грудня.

Ось що змінюється (але деякі норми набудуть чинності з 1 січня, це уточнено у відповідних пунктах. Авт.):

  • військовий збір на зарплати всіх фізичних осіб зросте з 1,5% до 5%. Виняток — військові, прикордонники, спецслужби;
  • ФОПи 1, 2 та 4 груп мають платити військовий збір — 10% від мінімальної зарплати. Зараз це 800 грн/місяць;
  • ФОПи 3 групи та юридичні особи 3 групи єдиного податку сплачуватимуть 1% військового збору;
  • для банків збільшили податок на прибуток до 50% за 2024 рік;
  • для АЗС — щомісячні авансові внески з податку на прибуток (якщо власником є юрособа) та ПДФО (якщо власником є фізособа): 30, 45 або 60 тисяч грн;
  • для обмінних пунктів запровадили авансовий внесок з податку на прибуток: 700 євро за кожен пункт обміну у Києві, 600 євро в містах з населенням понад 50 тисяч і 200 євро для інших населених пунктів;
  • збільшення мінімальних роздрібних цін на вина і виноробну продукцію на 50%;
  • мінімальний податок на землю у розмірі 700 грн і 1400 грн за гектар;
  • підвищення ставки рентної плати на видобуток щебеню, піску та каоліну;
  • рента на видобуток гірських порід для щебеню, граніту та піску — не менше $5 за 1 тонну.
  • з 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи громадян, крім зарплат, теж зросте з 1,5% до 5%;
  • з 1 січня 2025 року для небанківських установ, крім страхових компаній, податок на прибуток становитиме вже не 18%, а 25%;
  • з 1 січня 2025 року за ПДФО, військовий збір та ЄСВ звітуватимуть щомісяця, а не щокварталу. Ця зміна суголосна з новими правилами бронювання.
Медичний канабіс

1 грудня 2024 року набрала чинності постанова Кабміну, яка оновлює ліцензійні умови, що регулюють всі етапи обігу медичного канабісу.

До 1 грудня 2024 року суб’єкти господарювання мали подати заявки щодо квот на 2025 рік на виробництво, виготовлення, зберігання, ввезення та вивезення наркотичних засобів та медичного канабісу.

Нагадаємо, щоб вирощувати медичний канабіс в Україні, розроблені ліцензійні умови. Також під ліцензійний контроль підпадатиме весь ланцюг обігу медичних конопель – від імпорту або вирощування до відпуску пацієнту в аптеці…

Підготувала Ганна ЧМІЛЬ

Поділитись:

Наступна стаття: