В області планують збудувати гібридний парк відновлюваних джерел енергії
На Каховському водосховищі в Дніпропетровській області планують збудувати перший в Україні гібридний парк відновлюваних джерел енергії. На воді встановити вітрову та сонячну електростанції, поряд – завод з виробництва водню.
Готову речовину експортуватимуть до Німеччини, а згодом хочуть використовувати на внутрішньому ринку. Унікальне для України «зелене» підприємство зведуть коштом українських та німецьких інвесторів. Нині готують документи, необхідні для старту робіт. Один з основних підписали нині – дозвіл на розробку детального плану території.
– За водневою економікою – майбутнє. Нині енергетична система світу докорінно змінюється. Країни Європи, Австралія, Японія, США відмовляються від застарілих та шкідливих для екології вугільних і теплових електростанцій. Натомість переходять на «зелений» водень, який отримують із відновлюваних джерел – сонця та води. Цю речовину зручно транспортувати та легко знову перетворити на електроенергію, – пояснив радник голови ОДА Дмитро Лось. – Дніпропетровщина може стати лідером з екологічного виробництва водню – для цього має і природний ресурс, і вдале географічне положення, і розвинену економіку, яка потребує енергетичних змін. До того ж, доки інші тільки приглядаються до цього перспективного напрямку, наш регіон вже «на повну» втілює масштабний «зелений» проєкт.
Перший в Україні гібридний парк відновлюваних джерел енергії на Дніпропетровщині планує збудувати компанія River Wind Ukraine. За проєктом, парк розгорнуть на 210 кв км. Вітряки встановлять прямо у воді – це дозволить забезпечити найбільш ефективне навантаження. В залежності від обраного обладнання, їх буде від 155 до 172. Між вітряками розмістять плаваючі сонячні батареї, які займатимуть 40% всієї відведеної площі. Разом установки матимуть встановлену потужність обсягом близько 4 ГВт «зеленої» енергії. На водень електроенергію перетворюватиме завод, який зведуть поряд. Більшість матеріалів збираються використати від вітчизняних виробників.
– Німеччина прийняла стратегію переходу паливної системи на водень. Проте власних потужностей, аби забезпечити потребу, країні не вистачає. Тому вона готова купувати речовину, у тому числі, і у нашого підприємства. Таким чином, будемо наповнювати бюджет України й одночасно – розвивати тут водневі технології. В майбутньому плануємо працювати і на внутрішньому ринку. Це актуально, адже строк служби українських атомних та гідроелектростанцій добігає кінця, потрібна сучасна альтернатива, – зазначив регіональний менеджер проєкту Віктор Динисюк.
Нині компанія готує документи, необхідні для старту будівництва. Подолати бюрократичні перепони допомагає ДніпроОДА. River Wind Ukraine, комунальне підприємство «Містобудівний кадастр», Апостолівська та Нікопольська РДА вже підписали дозвіл на розробку детального плану території. Він буде наймасштабнішим в історії незалежної України.
Зводити гібридний парк відновлюваних джерел енергії планують розпочати в 2021 році. Роботи виконуватимуть поетапно – до 2025-го.