Українці через війну стали стрімко втрачати здоров’я
Нація почала хворіти. Українці через війну стали стрімко втрачати здоров’я. В людей загострюються хронічні хвороби, а цілком здорові люди стали скаржитись на порушення сну, знервованість, головний біль. Психотерапевти пов’язують це з потужним стресом, який спровокувала війна. Про це розповіли в сюжеті телеканалу ДніпроTV.
Війна триває не лише на лінії фронту. Вона всередині кожного: на передовій вона – фізична, поза нею – психологічна. Дніпрянка Ксенія задля того, аби зберегти своє психічне здоров’я, намагається не так часто зазирати в телеграм-канали.
«Я розумію, що моє здоров’я, коли там я нервуватимуся, не посплю, то воно впливає на мою родину, тому я намагаюся менше, ну чоловік там дивиться зрозуміла справа», – дніпрянка Ксенія.
Як розповіли сімейні лікарі, війна дійсно провокує сплеск низки хвороб. Втома і нервовий стан починають загострюватись хронічні хвороби.
«Тривожний психо-емоційний стан, загострення хронічних захворювань на жаль, з’являються нові захворювання і у молодих людей нажаль, це мабуть специфіка військового стану, ми намагаємося усіх вакцинувати, дітей, дорослих щоб не було в перспективі в нас зростання інфекційних захворювань», – Ольга, сімейна лікарка.
Дніпряни кажуть, війна сильно вплинула на стан їхнього здоров’я. Багато хто вже без пігулок чи крапель заспокійливого спати не може, чимала кількість людей почали скаржитись на серцевий та головний болі.
Психологи стверджують, будь-яка психотравматична подія викликає стрес. Людина починає підлаштовуватися під нові умови і приблизно за місяць звикає. Головне — навчитися спрямовувати емоції на корисну справу, наприклад як це роблять волонтери. Люди, які щодня допомагають іншим, теж не просто переживають ці страшні події.
Ольга Зайцева, волонтерка відділу евакуації координаційного штабу волонтерів Дніпра:
«На мій стан здоров’я не вплинуло-це добре, але на психічний стан це трішки повлияло, тому що ми на сам перед їздимо до гарячих точок, на нульові точки, забираємо людей, коли ти бачиш цих людей зі сльозами на очах, бачиш цю бабусю у якої не має можливості кудись виїхати, вони не мають де їм жити, важко таке бачити».
“Волонтери щотижня проходять рефлексії з психологом, тому що для нас важливо, щоб ті ресурси, ті люди які щодня допомагають, рятують, вони продовжували це робити і в жодному разі не було жодної апатії, зневіри до цього”, -Рафаель Кіжнер, волонтер, куратор СпівДіяХаб Дніпро.
В кожному організмі є так звані «Locus minoris» – слабке місце, яке першим виходить з ладу під час стресу. Аби втримати баланс в організмі, психіатри радять якнайшвидше пристосуватись до ситуації, в якій ви опинились. Панацея від нервових розладів – робота на спільну перемогу.
“Чим більше ми працюємо на перемогу, тим більше ми позбавляємося страху, тому що коли ми працюємо, коли ми робимо для інших, ми забуваємо про себе, чим більше у нас чогось не вистачає тим більше цього потрібно віддати іншим і тоді у нас виходить і щось зробити для себе і щось зробити для інших, це рецепт захисту від страху, це рецепт лікування психологічні як би, а якщо не виходить, тоді все одно йти до лікаря”, – Світлана, докторка медичних наук, професорка.
Психотерапевти радять, аби зберегти здоров’я, слід дати власним емоціям вийти назовні. Якщо хочеться поплакати — плачте, посумувати —сумуйте. Настрої послідовно змінюватимуться, і їх важливо прожити. Якщо ж відчуваєте, що нерви здають і впоратись самотужки не можете – обов’язково звертайтесь до фахівців.