У Дніпрі посилять боротьбу з амброзією
У Дніпрі створили стратегію локалізації та ліквідації амброзії полинолистої та інших бур’янів. Ідеться про культури, які є найбільшими алергенами для людей. Вони також згубно впливають на загальну екосистему, блокуючи ріст іншої рослинності.
Ініціатива, котру депутати Дніпра ухвалили під час 42-ї сесії 20 лютого, розрахована на найближчі п’ять років. У боротьбі зі шкідливими бур’янами застосовуватимуть нові експериментальні прилади. Ще один етап програми – профілактика та полегшення алергії у містян.
До розробки покрокової програми у мерії залучили Дніпровський державний аграрно-економічний університет та Інститут проблем природокористування та екології Національної академії наук України.
Перш ніж почати викоренення, ділянки із засиллям алергенних рослин ретельно обстежуватимуть. Аналізувати динаміку допоможуть спеціальні пилкові пастки. Такі прилади в Україні – рідкість. Вони «захоплюють» пилок різних рослин, що допомагає фахівцям зрозуміти, зокрема, звідки саме його несе вітер. Пилкові пастки здатні працювати у радіусі до 40 км. У Дніпрі встановлять два таких прилади – на лівому та правому берегах.
Для викоренення шкідника застосовуватимуть різні методи. Залежно від ділянки розташування та того, як використовується земля, комунальники проводитимуть механічне скошування рослин, виривання їх з корінням та обробку безпечним агрохімічним методом. Водночас передбачається, що на території міста створюватимуть газони, засіяні багаторічними травами, – щоб унеможливити розповсюдження, зокрема, амброзії.
До робіт залучать також керівників парків, великих підприємств, райради, представників органів самоорганізації населення та квартальних комітетів. Для них створять спеціальні методичні посібники та проведуть навчальні семінари. Тих, хто ухилятиметься від догляду за своїми територіями, очікують суворі штрафи. Так, максимальне стягнення для містян становитиме 1360 гривень для підприємців – 1750 гривень.
Водночас для дніпрян проводитимуть також двоетапну імунотерапію. Так, ті, в кого вже виявили алергію, зможуть пройти профілактичне лікування, під час якого їм визначать безпосередній алерген. Після цього містянам запропонують лікування, що допоможе організму опиратися алергії. Безкоштовно пройти процедуру у Алергологічному центрі Дніпра зможуть діти й ті, в кого хвороба протікає вкрай важко.
Загалом цього року на заходи програми з локалізації та ліквідації амброзії у бюджеті міста закладено близько 25 млн гривень.