У Дніпрі на Монастирському острові змії налякали відпочиваючих
У місті навала змій. У деяких районах Дніпра люди зафільмували їхні кубла, ці відео ширяться соцмережами. Містяни наполохались і застерігають один одного не гуляти узбережжями, аби не натрапити на рептилій. Втім, чи треба боятися «зміїних шабашів» і що варто робити, якщо натрапили на такий?
Зоолог Олександр Пономаренко коментує відео з масовим скупченням змій. Їхні кубла містяни помітили у різних частинах Монастирського острову.
«Це десть тут вони?» — «Десь тут, ймовірно, в цих місцях».
Це так званий зміїний ранок, розповідає старший науковий співробітник Дніпровсько-Орільського заповідника. Особини прокинулися після зимової сплячки.
Олександр Пономаренко, старший науковий співробітник Дніпровсько-Орільського природного заповідника: «Це пов’язано з їхнім способом зимівлі. Справа в тому, що серед рептилій є різні варіанти зимівлі — як поодинокі особини зимують, так і цілими групами. Відсоток особин, які йдуть на групову зимівлю, збільшується».
Водяні вужі, а саме їх зафільмували дніпряни, останні 20 років живуть у місті, говорить фахівець.
«Оцей екземепляр, дуже симпатична змійка, він ще холодний, в’ялий. Це звичайний вид, він не отруйний. Єдиний момент — що йому не підфортило по життю, тому що у нього немає жовтих вушок, як у звичайного вужа. І тому цей водяний вуж отримав назви від місцевих — і шаховою, і водяною гадюкою його називають»,— розповідає Олександр.
Рептилії активно розмножуються, є санітарами водойм. І абсолютно не несуть загрози людям. Якщо випадково натрапити на таку змійку, вона, швидше за все, просто втече.
«У водяного вужа черево завжди має певною мірою або жотовтий, або помаранчовий відтінок. У гадюки воно чорно-біле, у неї помаранчевого відтінку немає. По-друге, у гадюки вертикальні зіниці. У цього зіниці як і у людини — круглі. Ну, і крім того, гадюка більш масивна, товста, коротка, міцно збита», — пояснює фахівець.
Подібні «зміїні шабаші» — тимчасове явище, додають у департаменті екології. І його спостерігають щороку навесні. Проте, жодних випадків агресії з боку рептилій не зафіксовано. Вони — частина нашої екосистеми і потребують захисту.
Олексій Міхєєв, начальник відділу природоохоронних заходів ДМР: «Не зовсім зрозуміла реакція мешканців, чому слід це прибрати. Вони виходять із зимових притулків, сховищ. Таких місць, мабуть, не дуже багато, тому вони і скупчуються там. І коли виходять навесні, дійсно, відбувається такий масовий виход, і тому ми можемо бачити кілька десятків особин».
На Монастирському острові живуть тільки вужі, говорять фахівці. Вони юрмляться в кубла, аби швидше зігрітись на сонечку і почистити один одному луску. Потім розповзаються на полювання. Їх часто приймають за гадюк, втім, вони насправді майже беззубі.
Олександр Пономаренко, старший науковий співробітник Дніпровсько-Орільського природного заповідника: «У вужів зуби дуже маленькі, дуже слабенькі. На оцих двох кістаках, які вздовж верхньої частини рота йдуть, от на них розташовуються зуби. Але їх можна тільки нащупати, по суті, пальцем».
Так зване «зміїне пробудження» триватиме кілька днів, говорять фахівці. Потім рептилії розповзуться і активно полюватимуть — від’їдатимуться після зимової сплячки. А згодом вже шукатимуть собі пару і гратимуть «зміїні весілля».
За матеріалами ДніпроTV.