У Дніпрі деякі будинки відключили від центрального опалення
У Дніпрі від централізованого теплопостачання відключили більше сотні житлових будинків. Помешкання малої поверховості потрапили під дію міської програми про перехід на автономне опалення. Втім, мешканці будинків не встигли вирішити низку фінансових та технічних питань, пов’язаних з переведенням на індивідуальне опалення.
Наприкінці жовтня мітинг влаштували мешканці будинків на вулицях Магдалинівська та Запасна. Люди вийшли на вулицю через відсутність тепла у своїх помешканнях. Будинки, за їх словами, не підключили до централізованого опалення. Таких житлових будівель у місті виявилося більше ста двадцяти.
Андрій Клименко, директор комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міськради: «В цьому році 121 будинок не буде опалюватися. Тому що їх попереджали, є рішення, були повідомлення. Їх всіх сповіщали».
Олег Черкащенко, мешканець вулиці Дзвінка: «Мы никак абсолютно не знали, что нас отключают. Мы это поняли просто-напросто из-за того, что у нас подали воду для того, чтобы началось отопление, но так и не включили потом отопление. Вот только так мы узнали об этом».
Згідно з міською програмою, перехід будинків малої поверховості на індивідуальне опалення повинен відбуватися поступово, впродовж 2022-23 років. Цьогоріч – лише за власним бажанням мешканців.
Олег Черкащенко, мешканець вулиці Дзвінка, 28: «Ни один из людей не выявил желания переходить на индивидуальное отопление по нескольким причинам. Первая причина – потому что нужно насобирать деньги. Где-то в районе 40-80 тысяч гривен для того, чтобы перейти. У бабушек, и даже в принципе у молодежи, такая сумма не у всех есть, выложить и купить это все».
Андрій Клименко, директор комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міськради: «Звертаючи увагу на те, що у нас йде коригування тарифів, ці будинки мало того, що вони мають великі заборгованості за тепло, у них буде тариф, починаючи від 1500 тисячі гривень, сягаючи майже до 5000 тисяч гривень за квадратний метр. Вони не будуть цього платити».
Інша проблема – стара проводка у будинках та поза їхніми межами, яка не зможе витримати одночасну напругу багатьох електричних котлів. Андрій Швачко – мешканець відключеного будинку на Магдалинівській. Чоловік зізнається: під стіни міськради прийшов представляти інтереси не лише власні, а й сусідів.
Андрій Швачко, мешканець вулиці Магдалинівська, 7: «Люди готові навіть перекривати дороги. Чому? Тому що, якщо ми всі разом увімкнемо електричні обігрівачі, проводка в будинку і цих квартирах, де живуть пенсіонери, вона просто не витримає цих навантажень. Як «лайтовий» варіант – просто все відключиться. Реальний варіант – буде горіти проводка, будуть горіти будинки».
Нові дроти, які б витримали загальну напругу автономного опалення, мають підключити ЖЕКи спільно з оператором системи розподілу електричної енергії. Втім, за словами Андрія Швачка, стрімку заміну до початку холодів виконати вже не вдасться. У «Теплоенерго» ж говорять про інші комунікації, які застаріли і стали однією з причин відключення централізованого опалення.
Андрій Клименко, директор комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міськради: «Їхні всі тепломережі і котельні вийшли морально і фізично з ладу. Немає можливості далі їх використовувати, експлуатувати. І згідно законодавства, ДБН і законопроекту про внутрішньобудинкові котельні, вони не підлягають експлуатації всередині будинка. Їх треба виносити».
Втім, люди з різних вулиць Дніпра не погоджуються з цими твердженнями.
Олег Черкащенко, мешканець вулиці Дзвінка, 28: «Вот, все выглядит совсем по-другому. Там абсолютно новая теплотрасса, которой 5-8 лет. Она в идеальном состоянии, новые трубы, все утеплено. Нет причин не подавать. Котельная находиться не внутри здания, как это запрещено, а снаружи».
Андрій Швачко, мешканець вулиці Магдалинівська, 7: «Теплотрасі 8 років. Вісім років назад проложили нову. В минулому році її утеплили заново. Вона повністю заново утеплена. Плюс – в минулому році в підвалі нашого будинку проклали повністю нові пластикові труби опалення. Все це нове, все це працює».
Примітно, що, за словами жителів, котельня, яка обслуговує Магдалинівську та Запасну – запущена.
«Вона опалює декілька будинків біля неї. Далі, 50 метрів, йдуть наші будинки – вони не опалюються».
Однак, питання про відключення вже вирішене. У дніпрян є можливість відшкодувати витрати, пов’язані з переходом на автономне опалення. Директор департаменту житлового господарства міськради Владислав Грицай пояснив де шукати кошти малозабезпеченим містянам.
Владислав Грицай, директор департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради: «Во-первых, есть у нас и департамент социального захисту, там можно получить материальную помощь, если совсем бедственное положение. Есть депутаты городского совета, которые тоже выдают материальную помощь. Поэтому они обращаются с этими заявлениями в те и в те службы, получают там сумму, там сумму, у родственников своих, детей, и вкладывают в индивидуальное отопление».
Загалом впродовж 22 – 23 років на альтернативне опалення у Дніпрі планують перевести більше тисячі будинків.