Топонімічний скандал: кому і чому не сподобалася нинішня назва Запоріжжя

  04.07.2023 13:04   -
Новини

Запоріжжя слід перейменувати. Буцімто топонім не відповідає стандартам лексики. Такий висновок нацкомісії зі стандартів державної мови ошелешив українців. Експертів взяли на кпини жителі Запоріжжя. Запротестував і мовний омбудсмен. На його думку, нацкомісія перевищила свої повноваження. Врешті Запоріжжя лишили в спокої і рішення скасували. 

Запоріжжя слід перейменувати: таке рішення нацкомісії зі стандартів державної мови приголомшило українців. У соцмережах здійнялась хвиля обурення.

«А хто спитав у жителів міста? Запоріжжя — це найкраща назва нашого міста… і не треба нічого іншого».

«Ви серйозно??? Запоріжжя — сама українська назва міста. А як же запорізькі козаки? Хіба це не доводить, що назва міста не може бути іншою?»

«Аби гроші вкрасти… Треба не назву міста змінювати, а комісію».

Житель Запоріжжя Артем — теж розгублений. Парубок навіть не думав, що цей топонім можуть поставити під сумнів. Впевнений: краще знищувати все московське, аніж чіпати козацьке.

Артем Мороз, мешканець Запоріжжя: «Я думаю, що чіпати таку назву, як Запоріжжя, — це насправді крінж, тому що це дуже потужна та історична назва, яка передає всі історичні події, пов’язані з могутніми козаками, могутніми воїнами. Мені здається, змінювати назву такого історичного, легендарного, можна сказати, міста на якусь іншу — це буде знущання з української історії».

Чим не догодило Запоріжжя мовникам, не втямить і Анжеліка Мілік.

Анжеліка Мілік, мешканка Запоріжжя: «Навіщо це питання порушилося під час війни. Ми йдемо як прифронтове місто, і це не те, що зараз нам потрібне. Потрібно вирішувати інші питання».

Раніше місто називалось Олександрівськ — на честь Олександрівської фортеці. Нинішнє ім’я Запоріжжя отримало у 1921 році.

Святослав Чирук, заступник директора з наукової роботи Музею історії Дніпра: «Зараз я бачу, що у багатьох публікаціях поширюється думка про те, що Запоріжжя назвали так через те, що воно знаходилось нижче порогів. І саме в 21-му році в Запоріжжі було відкрито краєзнавчий музей, причому відкрито краєзнавчий музей було Яковом Новицьким — це друг, товариш Дмитра Івановича Яворницького, також історик, який займався козакознавством. Тобто можна припустити, що там була й ідеологічна складова».

Після запеклих баталій та суперечок у соцмережах скандальне рішення врешті скасували. А мовний омбудсмен Тарас Кремінь взагалі запідозрив нацкомісію у перевищенні своїх повноважень.

Під гарячу руку мовників, крім Запоріжжя, потрапили ще й Перемога, Зоряне, Мирне, Травневе, які відповідають стандартам державної мови.

За матеріалами ДніпроTV.

Поділитись: