«Сокирою деталі з автівки відрубали»: волонтери з Івано-Франківська ремонтують машини для фронту
Понад тисячу кілометрів в дорозі. Волонтери з Івано-Франківська їздять на передові позиції до військових з 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс». Нині волонтери привезли шість автівок та найнеобхідніше для бійців — маскувальні сітки, продукти, зарядні станції, колеса, дрони та багато іншого, що просили бійці. Повертали на фронт й автомобілі, які забирали минулої поїздки на ремонт.
Понад тисячу кілометрів в дорозі майже через всю країну. Волонтери з Івано-Франківська везуть допомогу до Донецької області. Колоною з семи автівок везли найнеобхідніше захисникам з 10 окремої гірсько-штурмової бригади на передові позиції. Технічна зупинка й традиційне фото біля стели на в’їзд до Донецької області.
Один з автомобілів повернувся на фронт після капітального ремонту. Машина неодноразово потрапляла під ворожий вогонь.
«Кріпто», військовий ЗСУ: «Загнали нас у Зайцево, ось у Зайцево вона якраз найбільше натерпілася. Відпрацювали три танкові снаряди. Машина стояла між двома хатами, одержала неабияк. Я гадав, що вже все. Але машина завелася, і після цього ще проїхала 400 км».
Боєць на псевдо «Кріпто» каже, кульмінацією в поломці авто стало затоплення.
«Кріпто», військовий ЗСУ: «Пропонували навіть іншу машину, але я сказів «ні». Хочу конкретно цю. В мене вже з нею історія більше року, дуже багато моментів. Так що хочу, щоб дожила зі мною до кінця війни».
В команді волонтерів Ігор Олексин — механік. Не раз бувало, що в дорозі доводилося ремонтувати авто. Чоловік розповідає: після того, як автівку доставили в Івано-Франківськ, її швидко відремонтували, а деталі брали за кордоном.
Ігор Олексин, волонтер з Івано-Франківська: «Розтин» показав, що вкладиші провернуло. Ремонтувати цей двигун не було сенсу, довелося везти другий двигун з Литви. Його вартість коштувала 17 тисяч грн. Завдяки нашим друзям-автомеханікам, а також волонтерам — Саші з Крихівців — він нам замінив цей двигун, усе перевірив, машину обкатали. І ось зараз вона вже на Донеччині і готова виконувати свої бойові завдання».
Ігор не тільки ремонтує автівки, а й фарбує їх та наносить військову символіку.
Ігор Олексин, волонтер з Івано-Франківська: «Більшість машин, так казали хлопці з Франківська: тут, здається, всі машини на передку — робота твоїх рук. У мене характерний почерк: я пропилюю вікна, залишаючи їм прозорість, але вікна менш відблискують. На сонці їх не так помітно».
Допомогу для «Едельвейсів» роблять універсальну. Не тільки автівки, а й передають дрони, зарядні станції, Starlink, маскувальні сітки.
Станіслав Ковановський, організатор волонтерської поїздки, каже: підготовка до такого виїзду може займати тижні.
Станіслав Ковановський, волонтер з Івано-Франківська: «Це якщо дуже великі запити і велика кількість необхідних речей. Ми мусимо закупити такі, як дрони, — це взагалі зараз дефіцит, їх зараз дуже важко знайти. Мавіки, їх практично ніде немає в Європі. Ми стараємося замовляти через людей, які в цьому розбираються і ще можуть нам дістати необхідні дрони».
Одна поїздка волонтерів може займати до п’яти днів. Це дорога туди й назад та перебування безпосередньо на позиціях.
В цю поїздку волонтери привезли загалом шість машин. Деякі після вже згаданого ремонту.
Станіслав Ковановський, волонтер з Івано-Франківська: «Дуже багато запитів від хлопців є на ремонт автомобілів. Це, на жаль, розхідний матеріал. І тут, в Донецькій області, поремонтувати якісно автомобіль дуже важко. Немає потрібних спеціалістів і, на жаль, фінансово затратно. У нас у Франківську дуже порядні майстри. Я не буду казати за всіх, але безпосередньо ті, з якими ми працюємо — вони дійсно патріоти, вони підтримують країну і максимально допомагають в ремонті і у всіх питаннях, у запчастинах».
Вперше забирали авто з передової в розбитому стані.
Назар Сморжанюк, волонтер з Івано-Франківська: «Так як прийняв удар в праву частину, була зміщена частина кузовних деталей — це прийшлося все вирізати. Була потреба, привезли зварювальний апарат, виконали зварювальні роботи, щоб могли машиною переїхати в інше місце, щоб забрати її лаветою».
Навіть не сподівалися, що вийде її полагодити, бо стан, в якому забирали, спочатку лякав фахівців.
Назар Сморжанюк, волонтер з Івано-Франківська: «Зразу трохи падав духом. Думав, що ця машина не поїде. Але в процесі — руки роблять — і почалася картина вимальовуватися».
Деталі для автівки, аби її вивести до найближчої траси, шукали по всьому донецькому напрямку.
Ігор Олексин, волонтер з Івано-Франківська: «На місцевості, на території Донбасу, знайшли «донора», від якого, щоправда, деякі деталі відрубували сокирою, бо болгаркою можливості у нас не було працювати. Усі на місці поміняли – амартизатори, колесо. Спробували завести автомобіль – завівся. Проїхали територією хлопців та виїхали на трасу. Залишили його біля траси, знайомий привіз його до Івано-Франківська».
Нині автівка в робочому стані та готова виконувати бойові завдання. А з виду так і не скажеш, що була розбита. Такі поїздки вже звичні для волонтерів. По приїзду додому вони вже починають готуватися до наступної.
Це лише маленька частина великої роботи, яку роблять волонтери, наближаючи перемогу.
За матеріалами ДніпроTV