Підприємства-забруднювачі пропонують облаштувати датчиками екоконтролю

  25.10.2019 19:17   -
Новини

Всі шкідливі викиди підприємств у повітря мають контролювати автоматичні датчики. Дані виводити в режимі онлайн – для моніторингу громадськості.

Таку пропозицію висловив голова ДніпроОДА Олександр Бондаренко на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, яке пройшло в одному з найзабрудненіших міст країни – Кривому Розі. Засіданню передувало відвідування високопосадовцями двох великих підприємств, які чинять чи не найбільший вплив на стан довкілля у регіоні –“АрселорМіттал Кривий Ріг” та “Південний гірничозбагачувальний комбінат”.
– Екологія Криворіжжя у жахливому стані. Третину всіх шкідливих викидів у повітря в області здійснює місцеве підприємство «АрселорМіттал Кривий Ріг». Як наслідок – багато мешканців страждають на онкозахворювання. Спільними зусиллями всіх гілок влади необхідно визначити економічні інструменти впливу на підприємства – аби стимулювати власників інвестувати в екопроєкти. За два-три роки вони мають удвічі зменшити шкідливі викиди. Це допоможе значно покращити здоров’я мешканців всього регіону, – зазначив Олександр Бондаренко.
На Дніпропетровщині діє центр екомоніторингу. Він збирає дані щодо шкідливих викидів, які надходять з датчиків, встановлених на підприємствах. Але таких пристроїв замало.
– Датчики необхідно встановити на основних підприємствах-забруднювачах. Облаштувати ними всі труби, з яких здійснюються викиди. Наприклад, наразі на «АрселорМіттал Кривий Ріг» – лише п’ять датчиків, а має бути декілька сотень, – підкреслив Олександр Бондаренко. – Інформацію з датчиків треба зробити доступною онлайн – для експертів та громадськості.
Аби стимулювати підприємців зменшувати викиди, необхідно збільшити розміри екологічного податку та штрафів за порушення у сфері довкілля. Адже в європейських державах, наприклад, розміри таких виплат у багато разів більші, ніж в Україні.
– Нарешті має запрацювати принцип – забруднювач платить. Влада не може тиснути на бізнес, тому включатимемо економічні важелі, – сказав голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко. – Переглянемо систему оподаткування та штрафів. А ще плануємо зробити екологічний контроль з боку держави більш дієвим та ефективним. Відповідний законопроєкт незабаром розглянуть парламентарії.
У виїзному засіданні комітету Верховної Ради України взяли участь представники влади, науковці, підприємці, екологи та громадськість.
– Вирішувати проблеми довкілля необхідно з раціональним підходом. Адже ефективно контролювати можна лише те, що підлягає чіткому вимірюванню. Тож цілком підтримуємо пропозицію очільника області встановити датчики на підприємствах. При цьому власника слід поставити перед вибором – або датчики, або штраф, – поділився думкою учасник засідання, громадський активіст Кривого Рогу Роман Романський.
Нині на Дніпропетровщині – 26 тисяч підприємств. Із них 25 – основні забруднювачі, на які припадає 96% впливу на довкілля. Щороку вони виробляють понад 200 млн тон відходів.

Наступна стаття: