Миколаївський пропозиціонер Дмитро Горощенко: «Найбільший фантом української децентралізації – районні ради»
В День місцевого самоврядування, який в Україні відзначається 7 грудня, депутат фракції «Пропозиція» у Миколаївській районній раді Дмитро Горощенко поділилився тим, що, на його думку, у реформі децентралізації стало найбільш найбільш невдалим рішенням.
Минуло сім років відтоді, як прогресивна ідея надати владні, а головне – фінансові повноваження «на місця» почала втілюватись у життя. За ці роки створювались об’єднані територіальні громади (ОТГ), які отримали небачені до того бюджети. І це, безумовно, правильний крок, вважає депутат. От тільки слід робити поправку на те, що гроші в місцевому бюджеті почали з’являтися лише за наявності на їхніх територіях бюджетоутворюючих підприємств.
У липні 2020 року Верховна Рада внесла суттєві зміни до адміністративно-територіального устрою держави, створивши 136 районів замість 490. І вже після чергових місцевих вибор країна отримала нові великі райони зі своїми райрадами.
«От тільки що робити з ними далі влада не придумала. Дивіться самі: зміни не торкнулися обласних та міських рад, тоді як нові районні ради лише за рік своєї діяльності, дотримуючись вимог законодавства, передали все майно у громади і залишились де-факто ні з чим. Оце і є найбільші «фантоми» української децентралізації. Бо райради існують, вони – є, але бюджети порожні, бо джерела надходження по суті відсутні. Держава навіть вимушена шукати шляхи утримання апаратів районних рад, аби виправдати їхнє існування та «дотягнути» до кінця каденції. Натомість варто згадати, що ще з 2015 року у владних кабінетах та експертних колах точаться дискусії щодо інституту «префектів», ліквідації обласних державних адміністрацій та обласних рад. На цьому в своїй виборчій програмі наполягає і партія «Пропозиція». Адже разі реалізації цієї суттєвої частини реформи децентралізації важливість та значення районних рад, їхній функціонал значно збільшуються, а сама ідея створення виглядає логічною», – наполягає Дмитро Горощенко.
Підсумовуючи, він резюмував, що у питанні заключного етапу реформи децентралізації Кабмін і Офіс Президента нині знаходяться на роздоріжжі: законсервувати цю реформу з усіма її недоліками та кульгавими районними радами-фантомами або завершити у відповідності до логіки і Європейської хартії місцевого самоврядування.
Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу, щоб бути в курсі найважливіших новин: t.me/proposicia