Кого не можуть мобілізувати під час воєнного стану

  24.07.2024 09:54   -
Новини Суспільство

Через повномасштабну війну, розв’язану Росією, в Україні діють воєнний стан та загальна мобілізація, в межах якої підлягають призову військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років. Проте є певні категорії громадян, яких не можуть призвати на службу.

Згідно з новим законом про мобілізацію, не підлягають призову чоловіки, молодші за 25 і старші за 60 років. Цю категорію можуть мобілізувати лише за їхнім власним бажанням.

Також вищий офіцерський склад може служити в ЗСУ до 65 років за власним бажанням.

Крім того, не підлягають мобілізації особи, визнані непридатними до служби за станом здоров’я та виключені з військового обліку.

А ще не призивають до війська жінок – вони можуть мобілізуватися лише за бажанням.

Призову не підлягають і ті, хто має бронювання на роботі чи отримав відстрочку від служби. Відстрочку можна оформити за різними критеріями. Наприклад, якщо чоловік є опікуном дитини-сироти, утримує трьох власних дітей, викладає у виші й має науковий ступінь.

Також мобілізувати не можуть брата загиблого на війні. Однак зараз із документа прибрали пункт “неповнорідний”. Це означає, що брата загиблого, який має спільного одного з батьків (батька або матір), можуть призвати до ЗСУ. Проте рідного брата загиблого на війні, як і раніше, не будуть мобілізовувати.

Крім того, мобілізації не підлягають:

  • ті, хто має дитину віком до 18 років, якщо другий з батьків дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти;
  • чоловіки, які самостійно виховують принаймні одну неповнолітню дитину;
  • особи, що виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • батьки дитини, яка хворіє на тяжкі захворювання;
  • ті, хто утримує повнолітню дитину з інвалідністю I чи II групи;
  • особи, які мають на утриманні дитину, яка до моменту усиновлення була сиротою або позбавленою батьківського піклування, віком до 18 років;
  • чоловіки, які постійно доглядають за хворою дружиною, дитиною чи одним зі своїх батьків або батьків дружини/чоловіка, якщо родич потребує постійного догляду за висновком комісії закладу охорони здоров’я;
  • чоловіки-опікуни особи, визнаної судом недієздатною.

УВАГА!

Чоловіків віком до 25 років мобілізують лише в окремих випадках. Для цього має бути одна з кількох підстав.

Наприклад, мобілізувати можуть, коли людина до 25 років сама добровільно написала заяву про свою мобілізацію або уклала контракт. Окрім того, мобілізують чоловіка, якщо раніше він був офіцером запасу й закінчував військову кафедру в виші

Під мобілізацію підпадають також ті, хто молодший за 25 років, якщо вони раніше проходили строкову службу та перебувають у запасі.

Підготував Олесь ШОВКОШИТНИЙ

Поділитись: