Які є види повісток та де їх можуть вручити
Сьогодні в Україні передбачено законом чотири види повісток. Однак, відповідно до доповнення статті 18−1 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», в період воєнного стану не відбувається призов на строкову військову службу.
Оскільки новий мобілізаційний закон схвалено, з моменту набуття чинності (18 травня) всі військовозобов’язані чоловіки повинні оновити свої дані в ТЦК, ЦНАПі або через е-кабінет протягом 60 днів.
Крім того, сьогодні й досі діють норми, визначені Порядком проведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, закони про мобілізацію, військову підготовку та обов’язок.
Відповідно до цих правил є випадки, коли чоловікам необхідно самостійно звертатися до територіального центру комплектації без отримання повістки, зокрема, щоб оновити дані.
У 2024 році чоловіки можуть отримати такі види повісток:
- Для уточнення облікових даних. Видаються з метою оновлення та уточнення інформації про стан здоров’я особи, склад сім’ї, місця роботи та інших важливих даних.
- На проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Ця повістка, підписана начальником Територіального військового комісаріату, вимагає пройти медичний огляд. Разом з повісткою додається спеціальна картка дослідження та медичного обстеження. У цій картці буде внесено висновок ВЛК щодо придатності до військової служби, непридатності або обмеженої придатності.
- Мобілізаційне розпорядження. Така повістка видається військовозобов’язаному після того, як медкомісія визнала його придатним для військової служби.
- Повістка щодо призову на військову службу до ЗСУ.
Тож у повістці обов’язково має бути зазначена мета виклику військовозобов’язаної людини.
Хто може отримати повторну повістку та що буде за її ігнорування
Повторно чоловік може отримати повістку, якщо він не з’явився в ТЦК з першого разу (після першої повістки).
До того ж, відповідно до законів України, усі військовозобов’язані протягом семи днів після зміни будь-яких облікових даних мають повідомляти ТЦК. Це стосується зміни місця проживання, роботи, сімейного стану тощо.
З цього виходить, що повістку можуть видати знову як для повторного проходження ВЛК (якщо минуло більше року з проходження огляду), так і для перевірки персональних даних чи обставин відстрочки.
Згдно з новим законом, у разі невиконання військовозобов’язаними та резервістами своїх обов’язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом. Тобто у випадку невиконання військовозобов’язаним своїх обов’язків ТЦК має право звернутися до Нацполіції для адміністративного затримання та приведення військовозобов’язаного. Якщо це неможливо здійснити, ТЦК надсилає громадянину лист з вимогою щодо виконання обов’язків.
У разі невиконання цієї вимоги протягом 10 днів ТЦК може звернутися до суду з проханням про обмеження у праві керування автомобілем. Однак і це обмеження не може бути застосоване, якщо кермування – основне джерело заробітку людини або авто є необхідністю, оскільки в родині є людина з інвалідністю.
Щодо ігнорування повістки. Передбачена адміністративна відповідальність – у вигляді штрафу, та кримінальна відповідальність за ігнорування вказівок щодо мобілізації – обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі до п’яти років. Але треба мати на увазі, що кожен з таких випадків розглядають індивідуально та з використанням цілого комплексу заходів…
Підготував Роман ЗУБЧЕНКО