Гроші на старість: українські пенсіонери вимагають підвищення пенсій
Хочу високу пенсію! Українцям похилого віку не вистачає на життя. Люди вимагають від держави підвищення соціальних виплат. Відповідні електронні петиції з’являються на сторінках офіційного представництва Президента. Чому їх не задовольняють, хто в Україні отримує високі соцвиплати та скільки платять пенсіонерам у розвинутих країнах світу?
Валентин Іванов виготовляв ракети в КБ «Південне». Вийшов на пенсію і ще 20 років працював на інших посадах. У свої 80 не збагне, чому у самого мізерна пенсія, а в дружини ще менша.
Валентин Іванов, пенсіонер: «У неї 4, а в мене 5 тисяч гривень, ціни дуже зростають, квартплата та опалення. 60 років, у мене стаж великий, а вихід виходить мінімальний».
З червня за електроенергію платимо уже 2 гривні 64 копійки за кіловат-годину. До комуналки додайте вартість харчів, витрати на одяг — і в сімейному бюджеті дефіцит. Обуренні українці пишуть електронні петиції.
«20 травня 2022 року. Чому чиновник отримує дуже високу зарплату? Чому у родичів чиновників високі пенсії?»
«2 лютого 2023 року. Ви бачили ціни на комуналку, ціни в магазині? Підвищити всім пенсіонерам пенсії і мінімальну зарплату!»
Щоправда, ці електронні звернення не набрали необхідних для розгляду 25 тисяч голосів. Пенсія низька, бо була мінімальна зарплата або видавали «в конверті», пояснюють у Пенсійному фонді. Максимальні пенсійні ж виплати на Дніпропетровщині отримує лише 1% осіб з 887 тисяч пенсіонерів.
Наталія Корнійчук, заступниця начальника ГУ ПФУ у Дніпропетровській області: «Мінімальний розмір пенсії встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність — 2093 гривні. А максимальний розмір складає 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність — це 20 тисяч 930грн».
Залежно від стажу, соцвиплата буде більшою. Наприклад, пенсіонери у віці 65 років і які не працюють, чоловіки зі стажем 35 років, а жінки 30 — у цих випадках мінімальна пенсія становить 3120 грн. Пенсіонери віком до 70 років і які мають відповідний стаж, і особи з інвалідністю 1 групи — мінімалка 2 760 грн».
На відміну від України, у більш розвинених державах — накопичувальна або змішана пенсійна система. У Швейцарії виходять на пенсію у 64-65 років. Форма забезпечення виплат за старістю — обов’язкове приватне страхування, добровільні або приватні заощадження. І суми залежать не тільки від умов праці. Громадяни у шлюбі отримують більше.
Павло Филипський, проживає у Швейцарії: «Мінімальний розмір пенсії в першій формі заощадження складає 1200 швейцарських франків, якщо ми говоримо про індивідуальну особу не в шлюбі. Максимальний на індивідуума 2,5 тисячі, або в півтора рази вища сума, якщо це йдеться про сімейну пару».
Громадяни США відкладають гроші у різні фонди. І чим пізніше працівник вийде на пенсію, тим більшу виплату отримає.
Кетрін Каневські, жителька Бостону, штат Масачусетс: «Поліцейські, сек’юріті — вони виходять на пенсію у 55 років. Люди намагаються працювати до 70 років для того, щоб розмір пенсії потім був вищим. Під час роботи ви можете відкладати суму грошей. Це не вважається доходом, не оподатковується, поки ви працюєте».
Найвищі пенсії в Україні отримують жителі Києва, Донецької, Луганської і Дніпропетровської областей. Традиційно це шахтарі, гірники, військові і правоохоронці.
Щоб отримувати гідну виплату за віком, юристи радять працювати офіційно, відмовитись від зарплати «у конвертах» і контролювати процес нарахування пенсії. А у разі порушення прав — йти до суду.
Євген Швидкий, адвокат: «Треба звертати увагу на період, за який нараховують. Оскільки у ПФУ можуть взяти не той, де більша була зарплатня, а можуть взяти, де менший. В мене ті клієнти, що подавали до суду, вигравали. Судді ставали завжди на бік особи. Вдавалося відстояти права клієнта, якому недораховували 1000-1500 гривень».
Цьогоріч у квітні у ВР зареєстрували законопроєкт про накопичувальну пенсію. У її перевагах експерти не сумніваються. Тим більше, що частково вона вже була. Проблема в іншому.
Михайло Крапивко, економічний експерт: «Коли у нас були утримання із зарплати на ПФУ 3,6%, ми накопичували їх. Але при реформуванні ЄСВ, у нас держава сказала, що нічого не накопичувалось, не було і цього немає. Після такої події, яка є віра, що 30 років це протримається, що нам знову не «простять»?
На пенсію в Україні виходять у 60 і за наявності 30 років страхового стажу. Розрахувати виплати можна на порталі ПФУ з допомогою «пенсійного калькулятора». Але фахівці радять почати відкладати на старість вже сьогодні.
За матеріалами ДніпроTV