Громади мають вирішувати спірні питання культури та історії на місцевих референдумах

  22.04.2021 19:31   -
Новини

У день 151 річниці з дня народження комуністичного лідера Володимира Леніна та в контексті появи законопроекту про місцеві референдуми партійці «Пропозиції» активізують обговорення програмного пункту партії – проведення місцевих референдумів щодо питань локальної культури, історії та політики пам’яті.

“Якщо вести мову про локальну культуру, то потрібно пам’ятати, що вона виникає в певному регіоні і базується на спільних духовних цінностях та традиціях цього регіону. Тому всі питання, які пов’язані з присвоєнням вулицям, провулкам, площам, паркам або іншим спорудам імен видатних осіб, встановлення пам’ятних знаків та меморіальних дошок пам’яті на спорудах чи на пам’ятках культурної спадщини регіону повинні розглядатись на місцевих референдумах.”

Пряме народовладдя, зокрема шляхом проведення референдумів, у сьогоднішній Україні має впроваджуватись із великими пересторогами. Адже країна фактично знаходиться в стані гібридної війни, інструментами якої є й підривна робота із суспільною думкою і ворожа пропаганда. Проте дати громадам можливість в рамках чинного законодавства вирішувати питання локальної культури, історії та політики пам’яті можна й треба. Наприклад, на виконання декомунізаційних законів слід завершити перейменування вулиць, площ, районів. Проте право обирати нові назви, які відповідатимуть вимогам цих законів, цілком логічно було б надати місцевій громаді. Якби ці назви, – на честь тієї чи іншої знакової постаті, історичні або нейтральні – були підтримані більшістю містян на місцевому референдумі, це могло б зняти соціальну напругу навколо цього процесу, не залишивши підґрунтя для подальшого невдоволення та суперечок.

“Вирішення питань локальної культури, історії та політики пам’яті через місцеві референдуми, про яке йдеться в передвиборчій програмі партії “Пропозиція”, – це дієвий механізм, який повністю відповідає принципам децентралізації і українській Конституції. У кожному регіоні – свої герої, свої історичні постаті, своє розуміння пам’яті. І будь-яке нав’язування чужих, хай навіть цілком нейтральних принципів у топоніміці, відкритті меморіальних знаків чи відзначенні пам’ятних подій неприпустиме. Щоб мінімізувати будь-які подібні прояви, відсіяти агресію чи протистояння, необхідно проводити місцевий референдум. Головне, щоб питання, винесені на народне обговорення, повністю відповідали Конституції і законам України.”

Поділитись: