До 150 тисяч – з жовтня нас чекають обмеження на перекази з картки на картку
Варто запам’ятати: для карткових переказів фізичних осіб встановлюється ліміт у 150 тисяч гривень на місяць.
Яким буде ліміт і кого він не торкнеться
Згідно з інформацією Нацбанку, для переказів фізичних осіб з картки на картку буде встановлено ліміт у 150 000 грн на місяць. Зазначається, що такий тимчасовий ліміт запобігатиме використанню платіжної інфраструктури в протиправних цілях. Він діятиме лише на вихідні перекази – за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.
Водночас ліміт не застосовуватиметься:
- до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним відповідною постановою;
- до осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження;
- у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку;
- до переказів юридичних осіб.
Не обмежуватимуться також операції за реквізитами IBAN.
Навіщо впроваджують ліміт?
У Нацбанку вважають, що запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності – зокрема з використанням рахунків «дропів», які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки.
По суті «дропи» – це люди, які за оплату передають реквізити та дані своїх карткових рахунків у користування третім особам. Такі рахунки використовують як «транзитні» для переказу та «відмивання» незаконних коштів.
Аналіз НБУ свідчить, що через картки «дропів» може проходити близько 200 млрд грн на рік.
«Тіньовий бізнес шукає для себе нові шляхи проведення грошових платежів, і це потребує швидкого реагування. Тому НБУ запроваджує ліміт як тимчасове, антикризове рішення», – наголошує пресслужба Нацбанку.
Уточнюється, що деякі учасники платіжного ринку вже впроваджують ефективні правила, індикатори та моделі аналізу операцій для виявлення нетипової платіжної поведінки клієнтів. Проте ці практики мають стати обов’язковими для всього платіжного ринку.
Оскільки ця проблема є нагальною та комплексною, вона потребує внесення змін до законодавства й залучення інших державних, у тому числі правоохоронних, органів для взаємодії в межах повноважень.
Підготував Олесь ШОВКОШИТНИЙ