ЯКЩО ПРАЦЮВАТИ — РЕЗУЛЬТАТ ВІДЧУТНИЙ
Васильківська об’єднана територіальна громада з’явилася у грудні 2016 року, коли однойменна селищна рада об’єдналася з Богданівською, Великоолександрівською та Воскресенівською сільрадами. Наприкінці 2018-го до ОТГ приєдналися Письменська, Дебальців-ська та Григорівська сільради. Сьогодні у складі громади 41 село та селище, які розділено на 6 старостинських округів. У них мешкає понад 20 тисяч осіб.
Гуляючи Васильківкою, можна на власні очі побачити, де залишила свій відбиток практична децентралізація, коріння якої – у місцевій ініціативі
Ми вже неодноразово писали, що майбутній бульвар у Васильківці є яскравим уособленням зусиль місцевого керівництва. Перебільшуємо? Ні. Покриття й справді сприятливе для пішохода, на ковзанку від дощу не перетвориться. Але все це ще в процесі творення, хоча невдовзі кожен зможе пройтися по завершеному Центральному бульвару.
Звідки ж узялися кошти? Свого часу Державний фонд регіонального розвитку виділив на його реконструкцію 3,8 мільйона гривень, громада додала ще півмільйона.
Дитсадочок «Мальва» у завершеному вигляді — справжня окраса. Утеплення здійснено, витрати на опалення скорочено. Модернізація опорної школи теж стала реальністю. Напроти — модерновий Центр надання адміністративних послуг. Цілком інклюзивний, принаймні пандус облаштовано з урахуванням потреб осіб з інвалідністю.
Далі — небачене диво для села. Шкільна транспортна зупинка. Знов видна співпраця, цього разу з аме-рикансько-українсько-польським проектом «DOBRE», який за 5 років вкладе у місцеву інфраструктуру приблизно 5 мільйонів гривень! Крім зупинки, встановлено спорттрена-жери в Ульянівській школі, а в Богданівці, Воскресенівці, Катеринівці й Великоолександрівці побудовані дитячі та спортивні майданчики.
Очільник Васильківки з 2002 року Сергій Павличенко впевнений: будь-які труднощі, навіть бюджетні, можна подолати завдяки стратегічному баченню проблем не тільки сьогодення, а й майбутнього, розумінню перспектив розвитку…
Серед надбань останнього часу (та привід для заздрощів мешканців сусідніх районів) — й охайний будиночок на 10 квартир для молодих лікарів. 7 двокімнатних і 3 однокімнатних: колишня молочна кухня за кілька місяців перетворилася на комфортабельне житло, яке медики Васильківки не отримували 30 років. А зараз — ось воно!
Важливий алгоритм процесу. Збудувати квартири для молодих фахівців — ініціатива місцевої амбулаторії. Керівництво Васильківської ОТГ замовило й розробило проект, проте грошей на реалізацію забракло. Далі підключилася ДніпроОДА — виділили майже 4 мільйони гривень з обласного бюджету. Чудовий приклад консолідації зусиль та зацікавленості у перетвореннях на всіх рівнях. Проте первинною все ж таки виявилася місцева зацікавленість та по-справжньому хазяйський, стратегічний підхід Сергія Павличенка до вирішення проблем громади.
Місцевий спорткомплекс — ще один вдалий приклад плідної співпраці громади з обласною владою. Облдержадміністрація виділила 500 тисяч гривень на новеньке футбольне поле, а Васильківка вклала понад 2,5 мільйона в модернізацію комплексу взагалі. Не випадково — розвитку спорту у громаді приділяють серйозну увагу. Недарма у місцевій ДЮСШ займаються три сотні вихованців, а зайняття з багатьох видів фінансуються з бюджету ОТГ.
Такий спосіб дій пана голови відчутний в усьому. І приносить громаді реальний, практичний зиск. Наприклад, завдяки новій топочній на пелетах бюджет громади економить близько 300 тисяч за опалювальний сезон.
Так, ціна газу зараз кусається. Тому у Васильківці вирішили поставити питання руба. І. побудували нову топочну на пелетах. Вона опалює майже всі бюджетні установи, включаючи офіс громади. Завдяки цьому на оплаті послуг теплопостачання вдається заощадити приблизно 48—50 тисяч гривень на місяць. За сезон «набігає» до 300 тисяч.
—Ми порахували, що така споруда окупить себе десь за рік. Так і вийшло, — каже Сергій Павличенко. — А кошти чималенькі для громади. Якщо поставити сучасні лічильники тепла, то економія виходить ще більшою.
Є додатковий та важливий нюанс. Топочна дозволяє вибороти незалежність не лише від ціни газу, а й від його наявності. Тут вентиль не перекриєш, тому тепло в школі, дитсадку та інших комунальних об’єктах гарантовано. Справжня теплова незалежність!
А ось незалежність енергетичну — хоча й відносну — васильківці отримали дещо раніше, після запуску у 2018 році першої в області міні-ГЕС. У разі аварійного відключення від неї можуть живитися усі бюджетні установи райцентру, яких зараз 15.
Васильківці не скаржаться, вони працюють. Намагаються розраховувати на власні сили й можливості. На жаль, не на все їх вистачає. Наприклад, нормальний ремонт доріг потребує консолідації зусиль влади всіх рівнів, бо кошти там величезні, суми з великою кількістю нулів. Тож сподіваються насамперед на розуміння та підтримку нардепа по рідному округу №39 Сергія Северина. Проте це вже зовсім інша історія…
Михайло КУЛІШ