Шість краваток для Першого, або Як матеріально відзначили Юрія Гагаріна за вікопомний політ у космос

  08.04.2020 11:46   -
Люди Персона

Ера пілотованої космонавтики почалася 12 квітня 1961 року з польоту в космос Юрія Гагаріна. Його ім’я назавжди залишилося у пам’яті людства. Сьогодні про перший політлюдини в космос відомо практично все. Але ніколи не афішувалося, як матеріально був відзначений за свій подвиг перший космонавт Землі.

Через тиждень після знаменитого польоту під грифом «Таємно» з’явилося спеціальне розпорядження Ради Міністрів «Про подарунки Ю. О. Гагаріну», зміст якого лише нещодавно був оприлюднений. У документі чітко, по пунктах було прописано як саме держава вирішила обдарувати першого космонавта планети. Згідно з ним Гагаріну виділили автомобіль «Волга», надали чотирикімнатну квартиру за місцем служби. Причому, до квартири виділялися меблі для спальні, їдальні, дитячої і кабінету. Для комфортного життя також додалася побутова техніка: телевізор «Рубін», радіола «Люкс», пральна машина, пилосос і холодильник.

Досить незвично у розпорядженні виглядає детальний перелік «екіпіровки», що була надана першому космонавтові планети. (Послідовники «вождя світового пролетаріату» вочевидь добре усвідомили його тезу, «що соціалізм це найсуворіший облік» і педантично підійшли до підбору подарунків. – Авт.). Як би там не було, але Гагаріну та його сім’ї виділяли й справді дефіцитні на той час речі. Особисто космонавту дісталося пальто демісезонне, пальто легке літнє, плащ, два костюми, дві пари взуття, шість сорочок, два капелюхи, шість пар шкарпеток, шість
пар шовкової нижньої білизни, шість пар комплектів трусів і майок, шість краваток, одну пару рукавичок, одну електробритву, дві валізи і позачергово два комплекти нової військової форми.

Урядовці не обійшли увагою і сім’ю космонавта. Його дружині, Валентині Іванівні, було виділено пальто демісезонне, пальто легке літнє, плащ, три сукні, чорний костюм, два капелюшки, шість пар панчіх, три пари туфель, дві жіночі сумки, дві пари рукавичок, дві пари косинок, дві блузки та одну кофту. Донькам Гагаріна подарували дитяче ліжечко, дитячу коляску, чотири вовняні сукні, два пальта, дві шапочки, чотири пари взуття, шість пар білизни, ляльки, дитяче придане. При цьому практично весь список дитячих речей призначався Олені, старшій дочці космонавта. Для молодшої дочки Галини, яка навесні 1961 роки тільки народилася, надано лише так зване «дитяче придане» такий собі «бебі-бокс» сучасною мовою.

Виявляючи чудеса небаченої турботи, уряд не забув про всю родину космонавта. Батькам виділили збірний будинок з трьох кімнат, а також телевізор, радіо-пр иймач і всі необхідні меблі. Матері, Ганні Матвіївні, додатково видали два пальта, плащ, дві сукні, пухову хустку, дві пари туфель, пар білизни, шість пар панчіх і кофту. Батько, Олексій Іванович, отримав два пальта, кашкет, два костюми, дві пари черевиків, чотири краватки, шість сорочок і шість пар шкарпеток. Сестрі та двом братам космонавта виплатили по тисячі рублів.

До речі, витрати на всі згадані подарунки оплатили з резервного фонду Радміну.

За мірками 1960-х років (у не завжди ситій і не завжди взутій країні) подарунки вважалися досить істотними – на офіцерську платню придбати все це було неможливо. Однак за світовими мірками за перший політ людини в космос Гагарін мав би отримати значно більше матеріальних благ…

НА РУКАХ УВЕСЬ СВІТ ЙОГО НОСИВ…

■ Політ космічного корабля «Вос-ток-1», що почався знаменитим гагарінським «Поїхали!»,тривав 108 хвилин.

■ Держава високо оцінила подвиг першопрохідця космосу – він був удостоєний звання Героя Радянського Союзу та щойно заснованого звання «Льотчик-космонавт СРСР». Гагарін був підвищений у військовому званні від старшого лейтенанта відразу до майора. Через рік він став підполковником, ще за рік – полковником.

■ Ім’ям Юрія Гагаріна назвали проспект, парк і Палац студентів у тодішньому Дніпропетровську.

■ Перший космічний політ викликав великий інтерес в усьому світі, а сам Гагарін перетворився на знаменитість. На запрошення зарубіжних урядів і громадських організацій він відвідав близько 30 країн. Перший космонавт планети отримав звання Героя Соціалістичної Праці Чехо-словаччини, Болгарії та Героя Праці Соціалістичної Республіки В’єтнам. Він нагороджений дев’ятьма найвищими іноземними орденами, у тому числі одним із найкоштовніших у світі – єгипетським «Орденом Нілу».

■ 27 березня 1968 року Юрій Гагарін загинув у авіаційній катастрофі, виконуючи навчальний політ під керівництвом інструктора Володимира Серьогіна. Причини і обставини авіатрощі залишаються не з’ясованими й до сьогодні. У зв’язку із загибеллю першого космонавта в країні оголосили загальнонаціональну жалобу (вперше в історії СРСР це зробили в пам’ять про людину, яка не була главою держави).


Поділитись:

Наступна стаття: