«ШЕНГЕН» ЗМІНЮЄ КОРДОНИ
Правила виїзду за кордон з початку березня змінюються: як нововведення вплинуть на українських біженців у Європі.
Тривале очікування двох європейських країн — Румунії та Болгарії — приходить до завершення. Адже з 1 березня вони увійдуть у Шенгенську зону. Це матиме певні наслідки для українців, адже виїзд за кордон зазнає деяких змін.
Шенгенська зона наразі налічує 27 країн та 420 мільйонів людей. Приєднання Болгарії та Румунії збільшить показник населення до 450 мільйонів жителів. Вільні подорожі в зоні дії Шенгену все ще матимуть певні дискусії, адже у 2024 році хочуть вирішити питання перевірок та контролю на сухопутних ділянках кордону згаданих двох країн. Морський та повітряний прикордонний контроль буде скасовано.
Тепер про виїзд за кордон для українців з 1 березня. Відомо, що громадяни матимуть можливість подорожувати тут згідно з правилами «класичного» безвізового режиму. Тобто перебувати до 90 днів упродовж 180-денного періоду. До цього моменту і Румунія, і Болгарія надавали українцям додаткові 90 днів перебування, що у сумі виходило 180 днів вільних подорожей. Це за умови, що до уряду країн не було звернення про тимчасовий захист.
Українці, які виїхали за кордон та знаходяться в цих двох країнах, повинні врахувати цю інформацію, щоб не порушити граничні межі перебування в ЄС. Тут два виходи: або повертатись в Україну, або оформлювати інші дозвільні документи.
А в цей час…
У Болгарії вирішили продовжити тимчасовий захист українців, які виїхали за кордон, ще на рік. Зазначається, що продовження стане чинним з 4 березня 2024 року та розраховане на рік. Таким чином, наші співвітчизники, які зараз у Болгарії, до березня 2025 року перебуватимуть під урядовим захистом.
Принаймні саме так зазначає у власному повідомленні болгарське видання.
Виїзд може зазнати суттєвих змін
Зараз вже кілька країн Європи продовжили тимчасовий захист для українців. На тлі цих новин днями з’явилось повідомлення про можливість внесення суттєвих змін. Йдеться про ідею запровадити альтернативу тимчасовому захисту.
Нині це питання виносять для широкої дискусії. Речники Європейської комісії також опосередковано підтверджують намір подискутувати про альтернативний варіант захисту для біженців.
Наразі конкретики обмаль, але виїзд за кордон для наших громадян, що зрозуміло у світлі такої новини, може докорінно змінитись. Зокрема, у питанні наданні притулку…
Любомир ЛОГОВЕНКО