НОВЕ НА КАРТІ ОБЛАСТІ (частина 8)

4 года ago Андрей Богатырёв Комментарии к записи НОВЕ НА КАРТІ ОБЛАСТІ (частина 8) отключены

Абсолютна більшість нових назв позбавлені ідеологічного забарвлення

Шевченківське — село Криворізького району, центр сільради. Донедавна — с. Орджонікідзе. Розташоване село біля північної околиці Кривого Рогу. Засноване 1930 року як селище працівників допоміжних господарств промислових підприємств міста, для виробництва сільгосппродуктів.

Краєзнавці М. Богомаз і В. Мороз подають і первісну назву селища — Молочне, яка свідчила про специфіку створеного тут радгоспу. Після визволення Кривого Рогу від фашистської окупації селище перейменовано на Орджонікідзе — на честь державного і партійного діяча. Нині населений пункт названо на честь Кобзаря.

Козаче — село підпорядковане Гуляйпільській сільраді Криничанського району. Донедавна носило назву Леніна. Розташоване в південній частині району. Засноване в другій чверті ХХ століття.

Приорільське — селище Магдалинівського району, центр сільради. Колишня назва — Пролетарське. Розташоване в північно-східній частині району.

Заснування селища почалося в 1930-х роках, коли тут створювався радгосп «Пролетар». З виникненням поселення працівників радгоспу його назвали селище Пролетар.

Нова назва Приорільське пов’язана з тим, що неподалік на півночі протікає річка Оріль.

Степове — село Межівського району, підпорядковане Межівській селищній раді. Розташоване в неглибокій степовій балці на схід від райцентру.

Засноване в другій чверті ХХ століття. Досі носило назву Ленінське. Нова назва Степове нейтральна й не має ідеологічного навантаження.

Чистопіль — село Нікопольського району, центр сільради. Розташоване на берегах річки Солона (басейн р. Дніпро). Засноване в 1862 році переселенцями з Полтавської і Чернігівської губерній.

Первісна назва — Чистопіль. У межі села включено нині й село Гвардійське (колишня єврейська землеробська колонія Фрайдорф). 1935-го радянська влада перейменувала Чистопіль на Кірове. 2016 року відновлено історичну назву.

Бекетівка — село, підпорядковане Чистопільській сільраді Нікопольського району. Розташоване у верхів’ї р. Солона, лівої притоки Базавлуку. Засноване в першій чверті ХХ століття як хутір, з якого постало село з назвою Бекетівка. Перша — за прізвищем власника земель в цій окрузі.

Коли в радянські часи тут створили колгосп, більшовики перейменували село на Колгоспне. Нині Колгоспному повернено історичну назву.

Дачне — село, підпорядковане Межиріцькій сільраді Павлоградського району. До 2016 року носило назву Котовець на честь героя громадянської війни Григорія Котовського. Нова назва позбавлена ідеологічного нашарування.

Богинівка — село Петропавлівського району, центр сільради.  Засноване 1920 року переселенцями з Петропавлівки на землях, виділених для безземельних селян. Знаходиться село поряд з районним центром.

Донедавна носило назву Брагинівка. Назване так було на честь І. П. Брагина — комісара партизанського загону, який контролював виконання продрозкладки й загинув у бою з денікінцями в жовтні 1919 року.

Райдужне — село П’ятихатського району, підпорядковане Лихівській селищній раді. Первісна назва села, яке виникло понад сто років тому, — Іванівка.

Після громадянської війн тут створили радгосп «Комунар», біля якого виникло селище його працівників. В області на той час існувало кілька десятків Іванівок, тому його перейменовано на Комунарівка.

Нині радянську назву відкинуто, але й до Іванівки зі зрозумілих причин не повернулися.

Квітуче — село Солонянського району. Підпорядковане Павлівській сільраді. Розташоване на лівому березі річки Комишувата Сура.

Засноване в 1920-х роках. Донедавна — Войкове. Носило назву на честь радянського дипломата Павла Войкова, один з тих, хто санкціонував розстріл царя Миколи ІІ.

Як посол СРСР у Польщі, Войков був убитий 20-річним білоемігрантом Борисом Ковердою у Варшаві 1927 року. Нова назва села позбавлена ідеологічного змісту.

Микола ЧАБАН

 

Поделиться: