НОВЕ НА КАРТІ ОБЛАСТІ (частина 8)
Абсолютна більшість нових назв позбавлені ідеологічного забарвлення
Шевченківське — село Криворізького району, центр сільради. Донедавна — с. Орджонікідзе. Розташоване село біля північної околиці Кривого Рогу. Засноване 1930 року як селище працівників допоміжних господарств промислових підприємств міста, для виробництва сільгосппродуктів.
Краєзнавці М. Богомаз і В. Мороз подають і первісну назву селища — Молочне, яка свідчила про специфіку створеного тут радгоспу. Після визволення Кривого Рогу від фашистської окупації селище перейменовано на Орджонікідзе — на честь державного і партійного діяча. Нині населений пункт названо на честь Кобзаря.
Козаче — село підпорядковане Гуляйпільській сільраді Криничанського району. Донедавна носило назву Леніна. Розташоване в південній частині району. Засноване в другій чверті ХХ століття.
Приорільське — селище Магдалинівського району, центр сільради. Колишня назва — Пролетарське. Розташоване в північно-східній частині району.
Заснування селища почалося в 1930-х роках, коли тут створювався радгосп «Пролетар». З виникненням поселення працівників радгоспу його назвали селище Пролетар.
Нова назва Приорільське пов’язана з тим, що неподалік на півночі протікає річка Оріль.
Степове — село Межівського району, підпорядковане Межівській селищній раді. Розташоване в неглибокій степовій балці на схід від райцентру.
Засноване в другій чверті ХХ століття. Досі носило назву Ленінське. Нова назва Степове нейтральна й не має ідеологічного навантаження.
Чистопіль — село Нікопольського району, центр сільради. Розташоване на берегах річки Солона (басейн р. Дніпро). Засноване в 1862 році переселенцями з Полтавської і Чернігівської губерній.
Первісна назва — Чистопіль. У межі села включено нині й село Гвардійське (колишня єврейська землеробська колонія Фрайдорф). 1935-го радянська влада перейменувала Чистопіль на Кірове. 2016 року відновлено історичну назву.
Бекетівка — село, підпорядковане Чистопільській сільраді Нікопольського району. Розташоване у верхів’ї р. Солона, лівої притоки Базавлуку. Засноване в першій чверті ХХ століття як хутір, з якого постало село з назвою Бекетівка. Перша — за прізвищем власника земель в цій окрузі.
Коли в радянські часи тут створили колгосп, більшовики перейменували село на Колгоспне. Нині Колгоспному повернено історичну назву.
Дачне — село, підпорядковане Межиріцькій сільраді Павлоградського району. До 2016 року носило назву Котовець на честь героя громадянської війни Григорія Котовського. Нова назва позбавлена ідеологічного нашарування.
Богинівка — село Петропавлівського району, центр сільради. Засноване 1920 року переселенцями з Петропавлівки на землях, виділених для безземельних селян. Знаходиться село поряд з районним центром.
Донедавна носило назву Брагинівка. Назване так було на честь І. П. Брагина — комісара партизанського загону, який контролював виконання продрозкладки й загинув у бою з денікінцями в жовтні 1919 року.
Райдужне — село П’ятихатського району, підпорядковане Лихівській селищній раді. Первісна назва села, яке виникло понад сто років тому, — Іванівка.
Після громадянської війн тут створили радгосп «Комунар», біля якого виникло селище його працівників. В області на той час існувало кілька десятків Іванівок, тому його перейменовано на Комунарівка.
Нині радянську назву відкинуто, але й до Іванівки зі зрозумілих причин не повернулися.
Квітуче — село Солонянського району. Підпорядковане Павлівській сільраді. Розташоване на лівому березі річки Комишувата Сура.
Засноване в 1920-х роках. Донедавна — Войкове. Носило назву на честь радянського дипломата Павла Войкова, один з тих, хто санкціонував розстріл царя Миколи ІІ.
Як посол СРСР у Польщі, Войков був убитий 20-річним білоемігрантом Борисом Ковердою у Варшаві 1927 року. Нова назва села позбавлена ідеологічного змісту.
Микола ЧАБАН