Дніпровські лікарі розповіли, як вберегтися від кліщів

  17.04.2018 15:03   -
Загальне

Середина квітня – традиційний час активності перших кліщів, і в травмпунктах Дніпра вже реєструють десятки звернень з приводу укусів цих паразитів. Дніпровські фахівці розповіли «Зорі», чим небезпечні кліщі і як уберегтися від їх укусів.

– Масово кліщі з’являються з першим стійким теплом, ідеальна температура для їх активності +15+18 С, так що «навали» кровососів можна чекати вже на травневі свята, – розповів доцент кафедри зоології та екології ДНУ, кандидат біологічних наук Віктор Бригадіренко. – Тому, збираючись на пікнік або на дачу, надягайте одяг з довгими рукавами і штанинами. Якщо планується прогулянка по лісі або парку – не забувайте про кепку або панаму, так як кліщі часто падають з гілок дерев. Повернувшись додому, уважно огляньте голову, шию, щиколотки, гомілки, пах. Допоможуть відлякати комах і аерозолі-репеленти.
Виявивши на собі кліща, що присмоктався, ентомолог радить не панікувати, а капнути на нього чистою водою (рослинна олія, всупереч чуткам, не ефективна), почекати пару хвилин і спробувати викрутити паразита проти годинникової стрілки. Після цього треба продезінфікувати місце укусу спиртом або йодом. Якщо є можливість – зверніться до найближчого травмпункту або амбулаторії сімейної медицини.
Основна небезпека кліщів в тому, що вони є переносниками небезпечного інфекційного захворювання – хвороби Лайма (бореліозу). Причому в Дніпрі і області в останні два роки спостерігається серйозне зростання захворюваності. Якщо в 2007-му в обласному центрі було зафіксовано всього 17 випадків хвороби Лайма, то в 2017- му – вже 204. У цьому сезоні поки зареєстрований один випадок захворюваності.
– Хвороба Лайма вражає шкіру, нервову систему, опорно-руховий апарат і серце, – розповів дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов. – Основний симптом зараження – поява на місці укусу червоної плями розміром 1-6 см, яка не обов’язково свербить, але збільшується. Поступово інфекція вражає нервову систему, з’являються головні болі, загальна слабкість, втома, підвищується температура тіла. Але ці симптоми можуть виникнути через кілька тижнів і навіть місяців після контакту з кліщем, тому при появі стійкого червоного плями на місці укусу треба в обов’язковому порядку звернутися до лікаря (дерматолога або інфекціоніста). На ранніх стадіях захворювання успішно лікується, на пізніх – протікає важко і може привести до інвалідності або навіть летального результату. Тому дуже важливо поставити правильний діагноз якомога раніше. Пацієнтам, які вчасно звернулися до фахівців, проводиться антибактеріальна терапія. В середньому одужання настає через два тижні.