ЧОРНА НИВА

Згоріле пшеничне поле в селі Єлизаветівка на Петриківщині є відбитком серйозних проблем

Проблем взаємодії громадськості, місцевої влади та великого бізнесу. Але століттями життя доводить, що поганий мир набагато кращий за добрячу бійку.

Такої НП на теренах Дніпропетровської області, здається, ще не було ніколи. Перед самими жнивами майже на території Єлизаветівки було підпалене (у цьому немає жодного сумніву) та майже вщент згоріло пшеничне поле, яке паями місцевий виробничий гігант «Оріль-Лідер» орендує у місцевих мешканців. При цьому також постраждали посіви фермерів-самостійників.

Якщо говорити про економіку збитків, то подія колосальною не виглядає: загалом, за попередніми підрахунками, знищено «всього» близько 8 гектарів. Але, якщо додати сюди ячмінь, який позавчора постраждав від зіткнення птахофабрицького трактора з опорою високовольтної лінії електромережі, площа, та відповідно збитки, збільшується в рази. Варто пригадати й інцидент, про який «Зоря» вже писала кілька тижнів тому — вночі невідомі закидали пляшками із запальною сумішшю трактор птахофабрики, який начебто рухався у бік Орелі з наміром скинути у колись найчистішу річку Європи бочку відходів виробництва. Постраждав водій.

Фантасмагоричні події, чи не так? Але дуже схоже, що всі вони є ланками непорозумінь, які у Єлизаветівці існують не перший тиждень, місяць або рік. Проблем величезна купа: від екологічних, у яких сільська рада та її очільник Максим Голосний звинувачують керівництво птахофабрики, до землевпорядних — місцеві в один голос (але пошепки, та дуже просячи не дай Боже не друкувати їх імен) кажуть, що птахо-комерсанти фактично обробляють багато землі, не сплачуючи за неї податків.

Екологічний «шар» з недавнього часу отримав солідне підгрунтя. На замовлення сільської ради відомий дніпровський вчений Григорій Шматков виконав екологічний моніторинг.

За словами Максима Голосного, отримані результати жахливі та «беззаперечно свідчать про те, що відходи діяльності  птахофабрики суттєво та систематично шкодять навколишньому середовищу». За рахунок цього може погіршуватись стан здоров’я всіх без винятку єлизаветівців, від малюків до пенсіонерів. Знаєте, є сьогодні таке страшне слово — «онкологія»…

Неабияку «печію» у частини мешканців села викликає й розширення виробництва, пропорційно з яких зростає кількість «лайна», остаточно утилізувати яке немає можливості. Що вже говорити про запуск біогазової установки, який теж свого часу став приводом для багатьох розмов та пересудів…

Але ж до червня-2017 конфлікт розгортався досить уповільнено. Без ексцесів. Каталізатором для «бойової» його фази стали ті самі пляшки з «коктейлем Молотова». Далі під цілеспрямований вогонь пішла ні в чому не винна пшениця. Що ж буде далі, у наступній серії єлизаветівського трилеру?

Як водиться, всі події розслідуються «під килимом», народжуючи безліч неймовірних версій та пліток. І досі вогняні атаки на Петриківщині не стали топовими у загальноукраїнських або хоча б обласних стрічках новин. Шкода. Але зовсім не тому, що в когось є бажання скуштувати «смаженого» або приплести до процесу поважну компанію «Миронівський хлібопродукт» разом з її власником, одним з лідерів вітчизняного списку мільйонерів та екс-заступником голови президентської адміністрації Юрієм Косюком. Все гірше — зазвичай замовчування таких «хвороб» призводить до неабияких катаклізмів. Варто згадати хоча б ту ж сумновідому Врадіївку…

Вирішувати та досягати згоди у Єлизаветівці все ж таки доведеться, соціальний діалог неминучий. Але хто зробить перший рішучий крок до нього, хто насмілиться? Велике питання. До того ж зацікавлених сторін та дійових осіб у петриківській районній грі, здається, дещо більше від тих, що можна побачити неозброєним оком.

Можливо, старт буде дано на черговій сесії Петриківської райради 21 липня. Як повідомила у телефонному інтерв’ю її голова Наталія Коваленко, «коли не вщухне — запросимо силовиків, хай розкажуть, що насправді відбувається». Але поліцейська вертикаль особлива, підпорядковується Києву… Звітувати перед депутатами не зобов’язані.

Хіба що пан Голосний, — до речі, автор передвиборчого плакату, що колись прогримів на всю Україну, про бабцю, котра переписала хату на кота,— своїми повідомленнями у соцмережах дійсно «збудить» не тільки обласне керівництво, а й міністра МВС Арсена Авакова…

Андрій БОГАТИРЬОВ

Як би там не було, ми продовжимо слідкувати за перебігом подій у Єлизаветівці та інформувати про них читачів.