Безпечний газ

На Дніпропетровщині вже ввімкнули опалення. У зв’язку з цим настав час нагадати мешканцям області правила безпеки при поводженні з газом, адже найбільше нещасних випадків трапляється саме на початку опалювального сезону

Автор: Ольга ЄРЕШКО

Головний інженер ПАТ «Дніпропетровськгаз» Олександр Макаренко детально розповів про найголовніші правила безпечного користування газом, а також дав відповіді на питання, що цікавлять мешканців регіону: «Чи не зміниться вартість блакитного палива?» і «Що робити, якщо відчув запах газу?».

Безпека понад усе

За останні 30 років працівниками «Дніпропетровськгазу» було зафіксовано 59 нещасних випадків, 50 % яких сталися з вини самих споживачів. Наприклад, 14 випадків пов’язані з недотриманням правил безпечного користування газом, а 23 – із самовільним втручанням у систему газопостачання. Більшість аварій, на жаль, закінчуються смертю людей, значним пошкодженням або й руйнуванням житлових будівель.

«Тенденцією останніх років стало встановлення механічної витяжної вентиляції. Особливо це небезпечно у тих квартирах, де є колонка. Також спровокувати нещасні випадки може самостійне перепланування квартири», – зауважив Олександр Макаренко.

Наведемо кілька прикладів.

У 2016 році у Кам’янському в результаті вибуху було зруйновано стіну приватного будинку та пошкоджено газопровід. Одна особа отримала численні опіки. Інцидент стався з вини самого потерпілого. Під час планово-технічного обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання спеціаліст газової компанії відключив опалювальний прилад через його несправну роботу, однак споживач самовільно підключив газовий конвектор та ще й замінив одну газову плиту на іншу. Газ через нещільності заповнив приміщення будинку до вибухонебезпечної концентрації. Одразу після відкривання вхідних дверей будинку, де проживав потерпілий, стався статичний розряд і вибух.

У січні цього року у Кам’янському трапився ще один нещасний випадок. Внаслідок отруєння чадним газом загинув 17-річний хлопець. Як з’ясувалось пізніше, трагедія сталась через недотриманням господарем квартири правил безпечного користування газом. Серед основних порушень: перепланування квартири (з’єднав кухню і житлову кімнату), працював котел без доступу повітря і встановлена витяжка з примусовою вентиляцією, яка і спровокувала ефект «зворотної тяги».

Головний спеціаліст з експлуатаційної діяльності ПАТ «Дніпропетровськгаз» Сергій Круковець зазначив: «Ми хочемо ще раз звернутися до споживачів газу Дніпропетровщини з проханням: якщо ви відчули запах газу в квартирі, на вулиці чи в під’їзді, негайно телефонуйте до служби «104». Якщо ви зна- єте, що хтось із сусідів використовує газ не за призначенням, теж телефонуйте. Служба працює цілодобово. Витік газу «104» ліквідовує безкоштовно».

Мусить знати кожен!

Зараз у моді натяжні стелі. Для їх встановлення деякі ремонтники використовують балон зі зрідженим газом, хоча користуватися ним у квартирі категорично заборонено. Не наражайте себе та інших на небезпеку!

«Зріджений газ дуже небезпечний. Межа його вибуховості значно менша, ніж природного. Тому не можна заносити балони зі зрідженим газом з морозу в тепле приміщення – станеться вибух», –  наголосив головний інженер ПАТ «Дніпропетровськгаз».

Убезпечити себе та свою родину ви можете за допомогою сигналізатора газового побутового. Даний пристрій виявляє витік газу та сповіщає вас про це звуковим або іншим способом. Він буває з клапаном та без. Сигналізатор з клапаном у разі витоку автоматично перекриває подачу газу в квартиру чи дім.

Сигналізатор газовий побутовий ви можете встановити самостійно, скориставшись інструкцією до приладу. Для встановлення сигналізатора з клапаном необхідна допомога спеціалістів.

Робота з населенням

Фахівці «Дніпропетровськгазу» з 18 вересня по 18 жовтня 2017 року у рамках місячника з пропаганди правил безпечного і заощадливого використання газу у побуті провели корисні уроки серед населення. Також було організовано інструктажі та наради з власниками житлового фонду. Майже 170 тис. споживачів регіону, серед яких 17 тис. дітей, прослухали лекції щодо правил безпеки.

Під час лекцій діти стали учасниками захоплюючих ігор та вікторин, дізнались про властивості «блакитного палива», процес його добування і використання. Юним споживачам роздали яскраві листівки і наліпки з правилами безпеки.

Після проведення лекцій компанія «Дніпропетровськгаз» оголосила конкурси дитячого малюнка «Безпечна Україна» та «Газ у побуті очима дітей», в якому взяли участь діти Дніпропетровської області віком від 6 до 14 років. Три переможці кожного конкурсу отримали мобільні телефони та набори для малювання. Всі інші учасники нагороджені заохочувальними призами з символікою компанії.

Вартість газу

У ході розмови нам вдалось з’ясувати, що для населення, підприємств ТКЕ і релігійних організацій ціну блакитного палива регулює держава. Відповідно до постанови КМУ №187 від 22.03.2017 р. ціна для населення з 1 квітня 2017 року становить 6957,90 грн. за 1000 куб. М з ПДВ. Що стосується промислових та бюджетних організацій, то відповідно до положень статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем і можуть кожного місяця корегуватися в бік збільшення чи зменшення.

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

Коли температура повітря знижується, характерним явищем стає відсутність тяги або наявність зворотної тяги в димових і вентиляційних каналах житлових будинків. У результаті продукти згоряння природного газу не викидаються через димохід, а потрапляють до житлового приміщення.

Також існує проблема неповного згоряння газу, внаслідок чого утворюється дуже токсичний газ — оксид вуглецю (чадний газ), вдихання якого може призвести до смерті. Для запобігання його утворення потрібно:

  1. Своєчасно регулювати газові пальники – полум’я має бути синього або фіолетового кольору, жовте полум’я – ознака неповного згоряння газу, тож необхідно якомога швидше відрегулювати подачу повітря в пальник.
  2. Використовувати газові прилади тільки при наявності тяги в димоходах та виконанні щорічного прочищення димових і вентиляційних каналів.
  3. Вмикати газові приладі при відкритій кватирці або встановленому на провітрювання вікні.
  4. Експлуатувати газові прилади тільки зі справною автоматикою безпеки.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ ВІДЧУЛИ ЗАПАХ ГАЗУ?

  •  НЕГАЙНО ПЕРЕКРИЙТЕ вентилі на газових приладах і крани подачі газу перед ними та забезпечте провітрювання приміщень, відкрийте вікна і двері;
  • ВИКЛИЧТЕ АВАРІЙНУ ГАЗОВУ СЛУЖБУ за номером «104», скориставшись мобільним або телефоном сусідів;
  • організовано і без паніки ВИВЕДІТЬ ЛЮДЕЙ із загазованих і сусідніх приміщень;
  • з прибуттям аварійної газової служби ДІЙТЕ ЗА ЇХ ВКАЗІВКАМИ.

ВАЖ ЛИВО!

З будь-яких питань щодо правильного та безпечного користуванням газом телефонуйте до контакт-центру ПАТ «Дніпропетровськгаз» за номерами: 056-78-70-104; 067-00-90-104.

Пам’ятайте, ВАШЕ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ВАС, ТОЖ НЕ СЛІД НЕХТУВАТИ ПРАВИЛАМИ БЕЗПЕКИ.