А чи все ми знаємо про куріння?
В Україні почали діяти нові правила для маркування упаковок тютюнових виробів, які відповідають стандартам Євросоюзу. Тепер виробникам необхідно розміщувати на сигаретних пачках оновлені зображення та тексти медичних попереджень, що повинні займати 65% площі упаковки та інформувати про наслідки й небезпеки куріння.
Звідки ж ця погань на нашу голову?
Минуло вже понад пів тисячоліття відтоді, як людство вляпалося у величезну халепу (вибратися з якої вже не під силу!) – призвичаїло-ся до куріння тютюну. А сталося це після відкриття Колумбом Америки у 1492 році. Його супутник – іспанський монах Панно – вивіз із провінції Табаґо, що на острові Гаїті, насіння тютюну й посіяв його у себе на батьківщині як декоративну рослину. З Іспанії тютюн потрапив до Португалії. Потім плантації тютюну з’явилися і в ряді південних країн.
А звідки пішла назва зілля? Якось французький посол Жан Ніко підніс у подарунок своїй королеві Катерині Медичі листки тютюну, здрібнені в порошок для нюхання. Він гадав, що листи тютюну мають лікувальні властивості, зокрема, могли рятувати від головного болю. Вочевидь наслухався тогочасних лікарів-невігласів, які вважали, що тютюн є панацеєю чи не від усіх болячок. Від прізвища Ніко і з’явилася назва основного діючого компонента тютюну – нікотину. Мода нюхати тютюн поширилася й в інших країнах. Гендлярі почали скуповувати тютюн в Америці у величезній кількості.
Спочатку куріння переслідувалося, а курців жорстоко карали. В Англії, наприклад, їх без всякого жалю страчували, а відтяті голови з люльками в роті виставляли на площах. У Туреччині злісних курців саджали на палю. В Італії римський папа Урбан VII відлучав від церкви католиків, які курили чи нюхали тютюн…
Але, як кажуть, заборонена грушка завжди солодка. Тож виробництво тютюну в Європі все більше розвивалося – торгівля ним приносила надвеликі прибутки.
У російській імперії при сумнозвісному Петрові І (сам цар був злісним курцем і затятим випивохою) були зняті всі попередні заборони. (До речі, за царювання його батька Олексія Романова курців нещадно шмагали батогами до нестями). Згодом у Криму з’явилися цілі плантації тютюну, а перша тютюнова фабрика в Україні запрацювала ще у першій чверті XVIII столітті у місті Охтирка. У Катеринославі (сьогодні Дніпро) тютюнова фабрика була заснована у 1856 році. На той час вона була єдиною у губернії.
Чи є яка-небудь користь від тютюну?
Тютюн – трав’яниста рослина сімейства пасльонових. У природі нараховується понад 60 його видів. Тютюн має красиві квіти, і деякі його види використовують у декоративному садівництві. З нього одержують хімічний продукт – нікотин-сульфат, який застосовують у сільському господарстві для захисту рослин від шкідників. Господині пересипають тютюном вовняні речі, рятуючи їх від молі…
Ось на цих кількох рядках про користь тютюну і можна поставити жирну крапку, бо додати насправді більше нічого.
«Лякалки» від ВООЗ
Фахівцям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) довелося докласти немалих зусиль аби переконливо та аргументовано довести згубність куріння. Отже, давайте наберемося терпіння та ознайомимося з їх невтішними висновками.
- Куріння тютюну збільшує ризик інсульту, стенокардії, інфаркту міокарда та вп’ятеро підвищує ймовірність раптової смерті.
- 80% хворих на рак легень – курці.
- Серед курців захворюваність раком підшлункової залози в 2-5 разів вища, ніж серед тих, хто не палить.
- Ті, хто полюбляє цигарки, хворіють раком губи, язика, рота, гортані, стравоходу і сечового міхура.
- Виразки шлунка в курців зустрічаються частіше і важко піддаються лікуванню, ніж у некурців.
- Жінки-курці частіше народжують дітей з браком ваги, що є основною причиною смертності серед немовлят.
- Курці стають жертвами нещасних випадків на виробництві вдвічі частіше, ніж некурці.
- Діабетикам – курцям потрібно на 20% інсуліну більше,
- Люди, які випалюють пачку на день, у 20 разів частіше хворіють на рак легень, порівняно з тими, хто не палить.
- Смертність серед тих, що покинули палити, починає зменшуватися на рік по тому після відмови од паління. Зрештою цей показник досягає низького рівня, характерного для людей, які ніколи не палили.
- При відмові від паління, смертність, пов’язана із захворювання-ми коронарних судин, могла б бути знижена на 30% на рік.
- У випадку будь-якого захворювання ймовірність смерті в курця вища на 70%, ніж у некурця.
- Паління притуплює смакові та нюхові відчуття, веде до передчасного утворення зморщок на обличчі. Крім того, деякі дослідження довели несприятливий вплив на слух.
- Чадний газ міститься у крові впродовж декількох годин і навіть через 3-4 години його надлишок при відсутності доступу нікотину все ще знаходиться у крові.
- Діти батьків-курців, страждають на захворювання дихальних шляхів удвічі частіше, ніж їхні ровесники з родин, де не палять.
- Новонароджені діти батьків-курців мають удвічі більше шансів занедужати пневмонією чи бронхітом на першому році життя.
- Дружини запеклих курців мають у четверо більше шансів умерти від раку легень, ніж дружини некурців.
- У середньому пульс курця на 10-20 ударів на хвилину частіше за пульс некурця, а це значить, що за рік серце курця робить на 5-10 мільйонів скорочень більше, ніж серце некурця.
- Паління збільшує смертність на 86% у віковій групі від 35 до 44 років і на 52% у віковій групі від 45 до 54 років.
- Причиною 19% усіх пожеж з людськими жертвами є цигарка.
- Курці в 2,5 рази частіше хворіють на респіраторні захворювання.
Щороку в Україні, як повідомляє Центр громадського здоров’я, куріння призводить до загибелі близько 130 тисяч людей.
В Україні зараз курить 10 мільйонів людей. Ми серед лідерів у Європі за рівнем підліткового паління. Хлопці починають в середньому у 12 років, дівчата – у 15.
Будемо сподіватися, що наведені вище цифри та факти змотивують курців раз і назавжди позбутися цієї згубної звички й змусять замислитися над збереженням свого здоров’я та здоров’я оточуючих.
А в цей час: в Україні знову зростуть ціни на цигарки
Цього року сигарети в Україні подорожчають у зв’язку з підвищенням акцизу щонайменше на 20%. У залежності від класу (українські з фільтром, медіум клас, преміум клас) ціни піднімуться від 11,2 грн до 13,5 грн.
Як відомо, Україна взяла на себе обов’язок згідно з директивою ЄС щорічно підвищувати акциз на тютюнові вироби на 20%. Таким чином у 2025-му акциз має досягнути рівня мінімального в ЄС – 90 євро за тисячу штук або близько 1,8 євро за пачку. У сусідніх країнах акциз вже давно перевищив цю позначку. Наприклад, в українських супермаркетах сигарети Camel Blue продають за 105 грн – у Польщі 178,5 грн.
О. ЯСНІЙ
(За інформацією електронних ЗМІ)