П’ять причин відвідати музей

Є у невеликих містах музеї не менш багаті на експонати і гучні  імена, ніж столичні. У них, як і в Павлоградському краєзнавчому, який днями відзначив 55-річчя , спростовують думки, що музей — це нудно. За рік провідний павлоградський музей в середньому відвідує понад 50 тисяч осіб. І ця кількість постійно зростає

 

  1. Відчути подих скіфського степу

Павлоградський історико-краєзнавчий часто відвідують як городяни, так і гості міста. Не кожен комунальний музей може цим похвалитися.

Колектив музею двічі перемагав у конкурсі грантів для структурних підрозділів органів місцевого самоврядування. Це дозволило відкрити два  нових експозиційних зали. Один присвячений історії Павлограда до 1917 року, другий — козацтву в межиріччі Самари і Вовчої.

Музейники двічі вигравали міні-гранти в регіональному конкурсі «Місто своїми руками». У перший рік провели реекспозицію залу, присвяченого життю Павлограда в роки Другої світової. Другу перемогу приніс проект створення історико-ландшафтного міні-парку «Подих скіфських степів». Експозиція в музейному дворику привертає увагу відвідувачів з першого погляду.

 

  1. Побачити казку в історичному інтер’єрі

Основні відвідувачі музею — діти, які будуть керувати країною через 20—30 років. Прищепити їм художній смак, інтерес до історії та мистецтва музейники прагнуть завдяки спеціальним програмам.

Одна з найбільш популярних — «Новорічні казки в музеї». Під Новий рік і в різдвяні канікули ці театралізовані вистави відвідали 600 учнів міських шкіл та сіл Павлоградського району. Спектакль, в якому брали участь самі школярі, з аншлагом пройшов 25 разів! Це рекорд сезону 2016—2017.

  1. Переконатися, що вночі в музеї не нудно

Відвідувачів старших за віком приваблюють театралізовані вистави програми «Ніч в музеї». За останні три роки таких дійств було 38. Проводяться подібні акції традиційно не тільки до Міжнародного дня музею, тематичні вистави та екскурсії приурочені також до інших дат. Уже «обкатано» 6 сценаріїв, останній спектакль присвятили ювілею установи.

Акція «Ніч у музеї» свідчить про потяг павлоградців до культури, мистецтва, високоякісної літератури. За останні 20 років виросло ціле покоління прагматиків, які культурну спадщину вважали «баластом», якщо воно не приносить особистої вигоди. Тепер, коли ходити в музеї і на виставки знову стає «модним», багато хто міняє свою думку.

 

  1. Відвідати вернісажі та ярмарки

Директорка музею Тетяна Ведмідь 23 роки керує творчим об’єднанням майстрів народних промислів регіону «Кольори», сама пише картини, вишиває. І майстри декоративно-прикладного мистецтва, і цінителі прекрасного отримали під склепінням музею основний арт-майданчик.

Щороку музей проводить десятки різних виставок, як стаціонарних, так і пересувних. Пересувні не лише демонструються в рідному місті, а й представляють Павлоград на фестивалях «Петриківський дивоцвіт» та інших.

Відбулися тут виставка годинників з приватної колекції, вернісаж художника з Межової Володимира Чорного; 300 картин виставила в музеї наша землячка, яка переїхала до Херсона, Олена Рибальченко. Справжній ажиотаж викликала різдвяна виставка «Янголи малюють», де були представлені роботи майстрів з Дрогобича, православні та греко-католицькі ікони.

Традиційними стали пересувні різдвяні виставки-ярмарки народних промислів «Кольорові візерунки», виставки робіт учасників гуртків образотворчого мистецтва музичних шкіл міста, Палацу творчості дітей та юнацтва.

— За дітьми підтягуються і батьки, і педагоги, — розповідає пані Тетяна. — У виставці творчості педпрацівників Павлограда «Друге покликання» брали участь сто осіб, вони запропонували на суд глядачів понад 600 робіт. Обнадійлива тенденція…

 

  1. Подарувати музею експонат

Уже кілька років музей проводить акцію «Подаруй музею експонат». Вона має живий відгук у жителів регіону. Завдяки акції фонди музею поповнилися безцінними експонатами, а всього меценати передали їх музею в дар уже кілька сотень

 

Цікавинки музею

  • Три скіфські баби-надгробки, один чоловічий, два жіночі — рідкісні і цікаві експонати. Відносяться до ХІІ століття.
  • Карасукський кинджал VIII сторіччя знайдений жителем села Кочережки Павлоградського району в його городі. Таких екземплярів в музейному світі України всього два.
  • Козацький човен-довбанка з мореного дуба в хорошому стані знайшли там же, в районі Кочережок, років 8 тому в річці Самарі.
  • Якір. Коли два роки тому чистили дно річки Вовчої, його витягли на поверхню. Знахідку вивчають учені, щоб визначити дату її виготовлення.
  • Нагрудний знак міського голови Павлограда Олександра Парманіна. Він був градоначальником чверть століття, з 1872 по 1917 рр.
  • Посуд 135-го Керч-Нікольського полку і посуд, випущений до його сторіччя.
  • Колекція пам’ятних значків, присвячених Павлограду, випущена за радянських часів.

 

Людмила МАСЛОВА

Наступна стаття: