СВИНЯЧА ЧУМА: на що чекати людям

Цього року африканська чума свиней (АЧС) вкотре завітала до України. Зокрема, на Дніпропетровщині вже зафіксовано випадки захворювання у Нікополі, Криворізькому та Синельниківському районах.

Нікополь — ще 2 доби на карантині

4 лютого у Нікополі на одній з тваринницьких ферм зафіксували смерть свині. Аналіз показав, що причиною став саме африканський вірус. Згідно з вимогами законодавства в господарстві знищено всіх заражених тварин — 11 голів.

Через значну кількість приватних господарств, що розводять свиней, та невелику  відстань між ними виникла небезпека поширення захворювання. Тож з 7 лютого у Нікополі  оголошено карантин на продаж будь-якої тваринницької продукції непромислового виробництва. Він протриває 40 днів, тобто до 18 березня.

За словами головлікаря Нікопольської державної лікарні ветмедицини Геннадія Сопка, громадяни на ринках Нікополя можуть вільно продавати яйця, усі види молочки, рибу й мед. А м’ясо — поки що ні. Такі правила.

Географія хвороби

Майже одночасно спалах АЧС відбувся у свинарському господарстві села Новопілля на Криворіжжі. Там зафіксовано падіж 23 тварин. Аналіз підтвердив — також АЧС. Довелося утилізувати всіх 465 хрюшок, що перебували в господарстві.

У селі Веселому Синельниківского району на одному з подвір’їв виявлено 15 свиней з ознаками захворювання. Усі вони також знищені. У самому Синельниковому й на в’їзді до Веселого навіть встановили спеціальні блокпости, де колеса автомобілів обробляють знезаражуючими розчинами.

— На 6 березня фактів зараження свиней АЧС або вже хвороби їх у відкритій фазі більше не виявлено. Моніторинг ситуації ведеться щодня, — доповідає начальник ГУ Державної служби з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів у Дніпропетровській області Андрій Кондратьєв.

Збитки відшкодують, але є питання

Криворізька райрада на сесії вже схвалила виділення компенсації власникам свинарського господарства в Новопіллі. На Синельниківщині та у Нікополі такі рішення виноситимуться на чергові, березневі сесії.

— Безумовно —свинарі з Веселого та з Нікополя компенсацію згодом одержать. Але до них також є питання. Як вони допустили зараження своїх тварин? Таке могло трапитися лише у випадку завезення вірусу з регіонів, де захворювання вже є. Це свідчить про серйозні порушення правил утримання свиней у постраждалих господарствах, — вважає Кондратьєв.

Як вдалося з’ясу­вати в управлінні агропромислового розвитку Дніпропетровської ОДА, на  цей час у регіоні вирощується 327700 свиней у сільгосппідприємствах, ще 94100 голів — у приватних господарствах населення.

Про масове знищення свиней через спалах хвороби мова не йде. Тому збитки власникам ліквідованих тварин й компенсуватимуть за рахунок місцевих бюджетів. Розрахунок — приблизно по 25 гривень за кіло живої ваги. Якщо б оголосили епідемію, тоді до процесу  компенсації долучились би МінАПК та державний бюджет.

Ще цікавий нюанс — усіх інших свиней з 10-кілометрової зони від місця спалаху АЧС  викупляють у власників за кошти м’ясокомбінатів. М’ясо переробляють на тушонку або варені ковбаси, рецептура приготування яких передбачає глибоку термообробку сировини.

АЧС повзе по країні

На жаль, спостерігається тенденція до збільшення «ареалу» захворювання. Уперше АЧС була зафіксована в Україні в 2012-му. Але перші два роки це були поодинокі випадки.

— Якщо брати динаміку останніх трьох років, то вона невтішна. У 2014-15 роках зафіксовано спалахи в 16 господарствах, у 2015-16 — вже у 40. У цьому сезоні випадків більше сотні. Адже проблема набуває системного характеру, — коментує голова Держпродспоживслужби України Володимир Лапа.

Дійсно, на середину березня випадки АЧС зафіксовані в 14 областях України (Дніпропетровській, Донецькій, Київській, Луганській, Запорізькій, Миколаївській, Хмельницькій, Кіровоградській, Херсонській, Одеській, Житомирській, Закарпатській, Тернопільській, Харківській) та в Криму.

Вірус дуже стійкий

Африканська чума свиней — інфекційне захворювання, збудником якого є ДНК-вірус, винятково стійкий до зовнішнього середовища. Зараження відбувається при безпосередньому контакті хворої тварини із здоровими або при перенесенні вірусу  людьми, птахами, іншими тваринами. Ще — через корми або колесами транспортних засобів, які побували на зараженій території.

Смертність свиней від АЧС становить 80—100%. Тварини, що випадково вижили, довічно залишаються вірусоносіями й джерелом зараження здорових осіб. Єдиним методом боротьби поки що вважається повне знищення всіх інфікованих тварин і спалювання їх трупів. А також кормів, гною й підлог на свинофермах, де було виявлено вірус.

Вакцини від АЧС й досі немає.

Якщо не цілуватись зі свинею

На здоров’я людини африканська чума свиней не впливає. Люди можуть бути тільки переносником вірусу серед свиней, тобто сприяти поширенню захворювання.

Якщо людина з’їсть термічно оброблене м’ясо інфікованої тварини, шкоди це не завдасть. Однак на певний час (до 40 діб) вона стане вірусоносієм і при догляді за свинями може їх заразити. Саме тому у місцях спалахів АЧС вводиться карантин на продаж свинини, вирощеної в кустарних умовах.

Хоча вірусологи нагадують, що віруси постійно мутують. Як саме — передбачити вкрай складно. Тож ймовірно, що через кілька десятиліть (чи навіть років) вірус АЧС чіпатиме  й людей. Але бити у дзвони з цього приводу поки що зарано.

Олексій ЛОГІНОВ