З такими симптомами, як почервоніння білка, різь і відчуття стороннього тіла в очах, хоча б разу житті стикався кожен. Саме так проявляє себе кон’юнктивіт. Чому виникає це захворювання, кому загрожує і якз ним боротися, розповіла лікар-офтальмолог вищої категорії Олена ПАРАМОНЧИК
Що і чому
Кон’юнктивіт — це запалення слизової оболонки ока (кон’юнктиви), викликане інфекцією (вірусною чи бактеріальною) або алергічною реакцією.
Більш ніжу половині випадків кон’юнктивіти мають вірусну природу (збудником захворювання є аденовіруси). Рідше зустрічаються бактеріальний кон’юнктивіт (в основному його викликають стафілокок або стрептокок), алергія (вражає обидва ока одночасно), а також запалення очей від впливу подразнюючих речовин (хімікати, пил, дим). Люди з ослабленим імунітетом також ризикують захворіти на грибковий кон’юнктивіт.
Аденовірусною формою можна заразитися повітряно-краиельним ШЛЯ-
ХОМ, ОСНОВНИМ ьТ
фактором ри- * * зику є контакт з хворою людиною або зараженими предметами. Ще одна досить поширена причина хвороби — використання неякісної або простроченої косметики та порушення правил експлуатації контактних лінз, у результаті чого в очі потрапляє інфекція. Непрямою причиною виникнення запалення може стати і порушення обміну речовин, нестача вітамінів, синдром сухого ока, викликаний тривалою роботою за комп’ютером. Крім того, спровокувати кон’юнктивіт здатні хронічні захворювання носа й слізних шляхів.
Тривожні симптоми
Симптоматика хвороби дещо відрізняється в залежності від причини запалення. Але основними ознаками кон’юнктивіту є набряк повік та почервоніння очного білка, відчуття свербіння і печіння в одному або обох очах, відчуття стороннього тіла в оці, водянисті або гнійні виділення. Часто спостерігаються також сльозотеча і світлобоязнь.
При діагностиці кон’юнктивіту дуже важливо визначити, який саме збудник став його причиною. При аденовірусі частіше бувають водянисті виділення, очі болісно реагують на світло. Також можна запідозрити вірусну форму, якщо в цей час ви застуджені, у вас болить горло, збільшені лімфовузли.
Бактеріальний кон’юнктивіт відрізняється густими білувато-жовтуватими виділеннями з очей, через що вранці вії щільно склеєні. Але гострота зору при цьому вища, ніж при вірусній формі хвороби, і очі болять не так сильно.
Оскільки кон’юнктивіт заразний, при виявленні у себе перших симптомів варто максимально обмежити контакти з оточуючими і суворо дотримуватися правил особистої гігієни. Частіше мийте руки з милом, не тріть очі, щоб не перенести інфекцію з одного ока на друге. Не можна також користуватися косметикою, відвідувати басейн, вмиватися водопровідною водою (тільки кип’яченою).
Що робити
Для призначення адекватної терапії потрібно звернутися до лікаря-офтальмолога. Оскільки невдале самолікування може призвести до ускладнень, а якщо хворобу пустити на самоплив — кон’юнктивіт здатний перейти в хронічну форму. Залежно від причини захворювання фахівець призначить антимікробні або проти-алергічні очні краплі, мазі, препарати штучної сльози. Крім того, запаленим очам потрібен відпочинок протягом мінімум декількох днів.
Якщо ж з якихось причин у вас немає можливості звернутися до лікаря, але виникли характерні симптоми кон’юнктивіту, кілька разів протягом дня закапайте в очі 1—2 краплі розчину левоміцетину або альбуциду (очні краплі). Корисно також промивати очі настоями ромашки і чорного чаю.
Профілактика
Основа профілактики вірусного і бактеріального кон’юнктивіту—це дотримання правил гігієни. Необхідно частіше мити руки з милом, якомога менше торкатися на вулиці обличчя та очей, не користуватися чужим рушником, одягом і косметикою. Під час застуди замість звичної носової хустки візьміть за правило використовувати одноразові серветки.
Що стосується алергічного кон’юнктивіту, то важливо визначити алерген і намагатися уникати контакту з ним.