Ірина КАДЧЕНКО
Печіння і «пісок» в очах, затуманення зору, неможливість довго працювати за комп’ютером – так проявляється синдром сухого ока, який сьогодні дуже поширений. Чому він виникає і кому загрожує, а головне – як від нього позбутися, пояснила лікар-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
У чому проблема
Синдром сухого ока (сухий кератокон’юнктивіт) – це хронічне офтальмологічне захворювання, яке виникає при недостатньому зволоженні поверхні очей. Синдром характеризується запаленням рогівки і кон’юнктиви через зниження вироблення або недостатню якість слізної рідини.
Зазвичай недуга викликає у пацієнта лише відчутний дискомфорт і на початкових стадіях успішно лікується, але в запущених випадках може призвести до травм очної поверхні та серйозних проблем із зором. Тому при появі перших тривожних симптомів варто проконсультуватися з офтальмологом і вжити заходів.
Причини і фактори ризику
Синдром сухого ока турбує пацієнтів усіх вікових категорій. У — людей молодше 45 років основною причиною розвитку патології зазвичай є підвищене навантаження на органи зору: тривала робота за комп’ютером, постійне використання смартфона та планшета, водіння автомобіля, читання. А в зрілому та літньому віці головний «винуватець» – природне зниження вироблення слізної рідини й погіршення її зволожуючих властивостей. Крім того, найчастіше від синдрому сухого ока страждають жінки, оскільки їх організм схильний до постійних гормональних змін (вагітність, прийом протизаплідних препаратів, менопауза, клімакс).
Вплинути на здоров’я очей здатні й прийом деяких медикаментів (антидепресанти, сечогінні, протиалергійні й гормональні препарати), проходження хіміотерапії, хірургічні операції на очах, запальні та дерматологічні хвороби століття (блефарит, розацеа), наявність таких хронічних захворювань, як цукровий діабет, ревматоїдний артрит.
Крім того, до факторів ризику належать проживання в промисловому мегаполісі, куріння, регулярне використання контактних лінз, робота в приміщенні з кондиціонованим повітрям і штучним освітленням. Нашкодити очам можуть також пил, дим, сильний вітер, прямі сонячні промені. Всі ці фактори окремо або в сукупності негативно впливають на органи зору, викликаючи відчуття втоми і сухості очей.
Тривожні симптоми
Характерними проявами синдрому є відчуття печіння, поколювання і свербіння в очах, зорова напруга й дискомфорт, затуманення зору й коливання його гостроти протягом дня (увечері зір зазвичай погіршується). У пацієнта можуть також почервоніти очі й повіки, часто виникає світлобоязнь і, як не парадоксально, рясна сльозотеча. Як правило, хворі скаржаться на відчуття, ніби очі засипало піском або в них потрапило чужорідне тіло.
Симптоми синдрому сухого ока посилюються при напрузі зору (читання, перегляд телевізора) і зменшуються в дощові або туманні дні, а також у побутових умовах підвищеної вологості (наприклад, у ванні).
Що робити
Для встановлення точного діагнозу варто звернутися до офтальмолога, оскільки схожі симптоми бувають при інших захворюваннях очей, інфекціях або алергічних реакціях. Лікар діагностує синдром сухого ока за допомогою спеціальних тестів.
Найбільш поширений метод
лікування цієї патології (якщо немає супутніх хвороб і ускладнень) – застосування препаратів штучної сльози. Вони забезпечують зволоження поверхні очей, відновлюють функцію слізної плівки і здоровий стан рогівки та кон’юнктиви. Самостійно обираючи такий препарат, звертайте увагу на його склад і протипоказання (в ідеалі засіб не повинен містити консервантів, не мати обмежень за віком і побічних ефектів). За рекомендацією лікаря можуть бути призначені не краплі, а мазі-слізозамінники або зволожуючі гелі.
Профілактика
Додатковим заходом для усунення та профілактики синдрому сухого ока є регулярне (мінімум двічі на день) виконання спеціальної гімнастики для розслаблення очей. Не забувайте також частіше моргати: для нормального зволоження поверхні очей потрібно робити це 10-15 разів на хвилину, а при читанні або роботі за комп’ютером частота моргань зазвичай знижується до 4-6 раз. Крім того, відривайтеся від електронних гаджетів щопівгодини на п’ять хвилин, пийте більше чистої води (мінімум 1,5 л на день), зволожуйте повітря в приміщенні, уникайте всіх видів диму (від багаття, каміна, сигарет), у сонячну погоду носіть на вулиці темні окуляри.
Для здоров’я очей відіграє роль і харчування: частіше їжте жирну морську рибу (лосось, тунець, сардину), горіхи, сухофрукти, моркву, овочі зеленого кольору, чорницю, цитрусові.