Газета "ЗОРЯ"

Трахеїт: як боротися з нападами кашлю

Раптові напади сухого кашлю можуть бути симптомом гострого трахеїту – запалення слизової оболонки трахеї.

Чому виникає ця недуга та як її лікувати, читачам «Зорі» розповіла лікар-пульмонолог вищої категорії Наталія Масіч.

Може перейти у бронхіт або пневмонію

Трахеїт – запальне захворювання трахеї, трубчастого органу, який з’єднує гортань з бронхами. Цей патологічний процес має переважно вірусний, рідше – бактеріальний, алергічний або змішаний характер і супроводжується нападами сильного кашлю, а також набряком слизової оболонки трахеї. Іноді трахеїт може розвиватися як самостійне захворювання після контакту з зараженою людиною або вдиханням дуже холодного повітря, але частіше є вторинною патологією й виникає на тлі ГРВІ та запалення в носоглотці чи гортані.

Ігнорувати симптоми трахеїту не варто, оскільки за відсутності вчасного лікування запальний процес поширюється углиб дихальних шляхів – у бронхи та легені, провокуючи більш небезпечні хвороби: бронхіт та пневмонію. 

Гострий або хронічний

Частіше виникає гостра форма трахеїту, яка викликається переважно вірусами, розвивається раптово й має яскраво виражені симптоми. Гострий трахеїт зазвичай триває не більше двох тижнів.

Хронічний трахеїт в основному виникає внаслідок недолікованого гострого стану або ж тривалого впливу подразнюючих факторів, зокрема вдихання пилу, диму. Він характеризується поступовим розвитком і тривалим перебігом зі змінними періодами загострення та ремісії. Хронічна форма трахеїту часто спостерігається у курців та людей, які зловживають алкоголем. Занедбаний трахеїт призводить до незворотної зміни структури слизової оболонки трахеї – вона патологічно потовщується або стоншується. 

Причини та фактори ризику

До поширених причин трахеїту належать:

Як проявляється

Гострий трахеїт часто розвивається під час ГРВІ на самому початку захворювання або через кілька днів. Основний симптом – сухий кашель, який з часом стає більш продуктивним, з виділенням слизу та мокротиння. Кашель приступоподібний, виникає або посилюється зі сміхом, глибоким вдихом, вдиханням занадто холодного або гарячого повітря, споживанням напоїв чи харчів, що подразнюють слизову, а також вночі під час сну.

Від постійного кашлю голос стає хрипким, з’являються больові відчуття у грудях, іноді напади кашлю можуть навіть призвести до блювоти. Оскільки трахеїт рідко виникає ізольовано, він зазвичай супроводжується характерними симптомами застуди: болем у горлі, закладеністю носа, чханням. Хронічний трахеїт у період загострення, окрім кашлю, часто має ознаки загальної інтоксикації організму: відчуття розбитості та слабкості, пришвидшене серцебиття, підвищення температури тіла, надмірне потовиділення.

Діагностувати та вилікувати

Діагностика трахеїту заснована на всебічній оцінці клінічної картини та даних огляду, з прослуховуванням грудної клітки та легень на наявність хрипів. Лікар також може використати ларингоскоп – для огляду слизової трахеї та виявлення патологічних змін. Крім того, пацієнту може бути призначений загальний аналіз крові, рентген грудної клітки, аналіз мокротиння для виявлення збудників інфекції, алергічні проби тощо.

Лікування трахеїту залежить від причини його виникнення. Для усунення симптомів можуть бути призначені противірусні, муколітичні, протизапальні та антигістамінні препарати, антибіотики, імуномодулятори. 

Також хворому рекомендується рясне тепле питво, голосовий спокій, інгаляції та дієта, що виключає харчі, які можуть подразнювати слизову (гострі та солоні страви, горіхи, мед, шоколад, цитрусові). Крім того, під час терапії пацієнту необхідно відмовитися від куріння та вживання алкоголю.

Ірина КАДЧЕНКО