Газета "ЗОРЯ"

ТЕПЛОВИЙ ТА СОНЯЧНИЙ – ОБИДВА НЕБЕЗПЕЧНІ

Літо почалося і з ним вже прийшла шалена спека. Які ж основні ознаки теплового та сонячного удару? Що не можна робити при сонячних ударах та як правильно надавати першу допомогу? Спробуємо розібратися.

Улітку ми намагаємося частіше бути надворі, виходити на сонце чи навіть засмагати. Щоб почуватися комфортно, важливо знати про небезпеку та ознаки перегрівання організму, як уберегтися від сонячного (теплового) удару під час літньої спеки, як надати першу допомогу при сонячному ударі, що не можна робити при сонячному ударі, коли звертатися до лікаря.

Чим сонячний удар відрізняється від теплового?

Тепловий удар – це патологічний стан, пов’язаний із розладом терморегуляції та перегрівом організму загалом. Температура тіла може досягти 40°C і вище. А сонячний удар – різновид теплового, що виникає у випадку місцевого перегрівання голови під впливом прямого сонячного випромінювання. Ось і все.

При сонячному чи тепловому ударі порушується теплова регуляція організму (терморегуляція). Організм не справляється з відведенням надлишкового тепла. Як результат – усередині тіла температура підіймається до 40°С і вище, що змінює всі процеси на клітинному рівні. Адже життєдіяльність організму – це налагоджена співпраця його ферментних систем, що за своєю хімічною будовою є білками.

Білкові структури та мембрани клітин людського організму, особливо в головному мозку, чутливі до підвищення температури, вони можуть змінити свою форму (структуру), таким чином, перестати якісно виконувати свою роботу (функції). Надмірне тепло шкідливо впливає на внутрішні органи: мозок, нирки, серце. Також може спричинити незворотні наслідки, розвиток шокового стану, а в деяких випадках – навіть смерть.

Причини теплового удару:

Крім того, не варто забувати про тривале перебування в автомобілі без провітрювання та кондиціювання. Якщо, наприклад, зовні на вулиці температура сягає 21°C, то температура всередині закритого автомобіля, припаркованого під прямим сонцем, може зрости до 45-49°C. Це особливо небезпечно для дітей та осіб літнього віку, а також тварин.

Ще причиною може стати…  надмірне вживання ліків. Передусім тих, що підвищують ризик теплового удару в спекотну пору, а саме: антигістамінних препаратів (при алергії), діуретиків (при підвищеному тиску або набряку ніг), проносних засобів (приймаються для зняття закрепу) та деяких препаратів для лікування діареї.

Коли може відбутись сонячний удар?

Перебуваючи під відкритим сонячним промінням у спекотний літній день, переважно в проміжку між 11 та 16 годинами, коли сонце найактивніше, ми ризикуємо отримати сонячний удар.

Дещо зменшує ризик перегрівання голови (мозку) волосся голови — внаслідок поглинання світла та теплорозсіювання. Відповідно, відсутність головного убору (світлих кольорів) збільшує ризик отримати сонячний удар. Лисина також збільшує ризик негативного впливу прямого сонячного випромінювання. Небезпеку може становити і перебування на пляжі під парасолями, що не мають необхідного захисту від сонячного випромінювання, наприклад, алюмінізованого захисного шару на тканині.

Які головні ознаки сонячного і теплового удару?

Під дією сонячного проміння чи тепла спочатку настає перегрівання. Його ознаки:

Зазвичай при перегріванні симптоми можуть минути за 30 хвилин, якщо переміститися в прохолодне місце, випити води, помити прохолодною водою обличчя та комірцеву ділянку шиї. Як руки стали холодні, можна випити теплого чаю.

Якщо вчасно не мінімізувати негативний вплив сонячного випромінювання чи тепла на організм та ігнорувати ознаки перегрівання, може трапитись сонячний або тепловий удар – загрозливий для здоров’я стан, що потребує надання допомоги. Тому необхідно чітко розуміти його перші ознаки.

Ознаки сонячного (теплового) удару:
Перша допомога!!!
Коли необхідно звернутися до лікаря:
І ГОЛОВНЕ!

Варто пам’ятати, що діти, літні люди та особи з хронічними недугами, надмірною вагою більш схильні перегрітися в спеку й отримати тепловий (сонячний) удар.

Тому важливо знати, як вберегтися від сонячних ударів у літню спеку: уникати тривалих прогулянок у спекотну сонячну погоду; носити головний убір зі світлого матеріалу, який сильніше відбиває сонячне світло; уникати надмірної активності й роботи у спекотні дні; споживати достатню кількість рідини, щоб запобігти зневодненню.

Будьмо здорові!

Підготував Олесь ШОВКОШИТНИЙ