Поява лупи – це не тільки косметична проблема, а й один з основних симптомів себореї – дуже поширеного шкірного захворювання. Причини його виникнення, як правило, внутрішні, тому одним шампунем справі не допоможеш. Кому загрожує себорея і як з нею боротися, пояснив лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов.
Винуваті грибки
Себорея (себорейний дерматит) – це хронічне запальне захворювання шкіри, яке характеризується порушенням роботи сальних залоз і посиленим виділенням шкірного сала. Винуватцями розвитку патології вважаються дріжджоподібні грибки певного виду. У нормі вони є нешкідливою складовою шкірної мікрофлори більшості людей. Але під впливом внутрішніх або зовнішніх факторів може початися активне зростання і розвиток колоній мікроорганізмів, продукти життєдіяльності яких і викликають проблеми зі шкірою.
Найчастіше недуга вражає волосяну частину голови, а також обличчя (Т-зо-на), ділянку за вухами, під пахвами, груди, пах, проявляючись лущенням і запаленням шкіри. При цьому захворювання незаразне і під дається терапії, але за відсутності лікування може посилитися вуграми, екземою, фурункулами, фолікулітом, інфекціями шкіри.
У чому причина
Спровокувати розмноження грибка і, відповідно, небажані зміни в роботі сальних залоз здатні різні чинники. Передусім це гормональний збій, порушення обміну речовин, зниження імунітету, сильний чи постійний стрес, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту і/або щитовидної залози. Пусковим механізмом себореї можуть стати і неправильний догляд за шкірою, недостатнє дотримання правил гігієни, систематичні недоліки в раціоні, зловживання алкоголем, прийом деяких ліків.
Одним з факторів ризику є і сімейна схильність до захворювання. Іноді спричинити виникнення себореї може навіть надмірна захопленість засмагою, через що порушуються захисні функції шкіри.
Тривожні симптоми
Розрізняють три форми себореї: жирну, суху і комбіновану, тому симптоми можуть відрізнятися.
При жирній формі – це підвищена сальність шкіри і волосся, розширені пори і «чорні цятки», запалення сальних залоз, свербіж шкіри, потоншання і випадіння волосся, велика лупа у вигляді липких пластівців.
Для сухої себореї характерні дрібна рясна луската лупа, сухе, ламке і посічене волосся, свербіж, лущення і почервоніння уражених ділянок шкіри, постійне відчуття дискомфорту і стягнутості шкіри.
При комбінованій себореї можуть одночасно спостерігатися ознаки як жирної, так і сухої форм захворювання.
Найчастіше симптоми себореї загострюються холодної пори року або під впливом стресу.
Діагностика і лікування
Якщо у вас з’явилися ознаки себорейного дерматиту, потрібно звернутися до дерматолога або трихолога (фахівець з лікування шкіри голови і волосся). Лікар проведе огляд і направить на необхідні обстеження: біохімічний аналіз крові, дерматоскопію,
трихоскопію, УЗД щитовидної залози і т. ін. Крім того, можуть знадобитися консультації . гастроентеролога, ендокринолога, андролога або гінеколога. Лікування себореї вимагає комплексного підходу, оскільки направлене як на усунення першопричини захворювання, так і на ліквідацію проявів шкірної патології. При виборі терапії також має значення форма та стадія себореї. Лікар може призначити прийом антигістамінних препаратів, вітамінних комплексів, пробіотиків, застосування зовнішніх протигрибкових і протизапальних засобів (мазі, гелі, креми), що усувають свербіння і лущення шкіри. Ефективні при себореї і фізіотерапевтичні процедури. Крім того, для боротьби з лупою застосовуються спеціальні лікувальні шампуні.
Будьте готові до того, що лікування себорейного дерматиту – досить тривалий процес, який вимагає систематичних зусиль.
Профілактика
Додатковим заходом і лікування, і профілактики рецидивів себореї є дотримання дієти: під забороною жирні та гострі страви, кондитерські вироби, солодка газована вода, алкоголь. У раціоні мають переважати овочі, фрукти, «складні» вуглеводи, клітковина. Важливо також пити достатню кількість води.
Крім того, доведеться кинути курити, мінімізувати стресові ситуації і агресивну дію на шкіру голови (фарбування, хімічна завивка, сушка гарячим феном, відвідування солярію, застосування спиртовмісних косметичних засобів).
Ірина КАДЧЕНКО