Газета "ЗОРЯ"

ПРОСИМО «НЕ ВИРАЖАТИСЯ»!

Якщо вас стали турбувати болі в животі, печія, нудота і загальна слабкість – це можуть бути симптоми загострення виразкової хвороби. Чому виникає і кому загрожує ця небезпечна недуга, про методи її лікування і профілактики, розповіла гастроентеролог-ендоскопіст вищої категорії Лариса Припиченко.

Загострення – навесні та восени

Виразкова хвороба – це хронічне рецидивуюче захворювання, основною ознакою якого є утворення дефекту (виразки) в слизовій оболонці шлунка або дванадцятипалої кишки. Виразки можуть бути поодинокі та численні. Для недуги характерні сезонні загострення (весна та осінь), що чергуються з періодами ремісії. В результаті загоєння виразки утворюється рубець. Без лікування виразкова хвороба загрожує серйозними ускладненнями (кровотеча, прорив, злоякісне переродження).

За даними статистики, захворювання зустрічається мінімум у 5-7% відсотків дорослого населення. Але, на думку гастроентерологів, більш ретельне обстеження покаже поширеність виразкової хвороби на рівні 20-25%.

Тривожні симптоми

Основний симптом – ниючий, пекучий або переймоподібний біль у верхній частині живота (епіга-стральній ділянці) або по центру, що може виникати як натщесерце, так і безпосередньо після їди. У періоди загострень біль турбує людину щодня і може з’являтися навіть у нічний час. Супутні ознаки – печія, яка посилюється ввечері й вранці, нудота, відрижка кислим, тяжкість у животі після прийому їжі, зниження апетиту. Також може спостерігатися загальна слабкість, пітливість, швидка стомлюваність, прискорене серцебиття. Крім того, пацієнти з виразкою дванадцятипалої кишки часто страждають на запори.

При ускладненнях – кровотечі та прориві виразок -виникають темні випорожнення, блювота «кавовою гущею», гострий біль у животі й болюче напруження м’язів живота.

Головний винуватець – хелікобактер

Дотепер причинами виразкової хвороби вважалися хронічні стреси, нерегу-
лярне харчування, шкідливі звички та прийом ліків, що негативно впливають на слизову оболонку шлунка (в основному це жарознижувальні й знеболювальні препарати – ібупрофен, ди-клофенак, піроксикам).

Але зараз доведено, що в більшості випадків виразкової хвороби винувата хелікобактерна інфекція. Хелікобактер пілорі – це бактерія-паразит, що живе в людському організмі й має
спіралеподібну форму, завдяки чому вона легко проникає у слизові оболонки ротової порожнини, шлунка і дванадцятипалої кишки. Унікальність цього мікроорганізму в тому, що він здатний не тільки виживати, а й розмножуватися в умовах агресивного кислотного середовища шлунка.

Заразитися хелікобак-тер пілорі дуже легко: він передається через слину, спільний посуд, предмети особистої гігієни та медичне обладнання. Вважається, що носіями бактерії є мінімум 2/3 населення Землі, але ознаки інфікування проявляються далеко не в усіх. Причиною активізації мікроорганізму може стати сильний стрес, депресія, ослаблення імунітету, нерегулярне харчування,курін-ня і зловживання спиртним. Сукупність цих несприятливих факторів послаблює захисні властивості слизової оболонки шлунково-кишкового тракту та збільшує її чутливість до агресивного впливу соляної кислоти й ферменту пепсину, що і призводить до виникнення виразок.

Діагностика і лікування

Якщо у вас з’явилися характерні симптоми виразкової хвороби, для підтвердження діагнозу доведеться зробити біохімічний аналіз крові, копрограму, аналіз калу на приховану кров, фіброгастродуоденоско-пію, іноді рекомендована рентгенографія шлунка з контрастною речовиною. Виявити наявність хелі-кобактер пілорі можна за допомогою аналізу крові,
дихального тесту або біопсії (взяття зразка тканини слизової для дослідження під мікроскопом).

Якщо у пацієнта виявлений хелікобактер, необхідна антибактеріальна терапія. Крім того, призначаються препарати, що пригнічують вироблення кислоти і підсилюють захисні властивості слизової оболонки. Іноді, в разі ускладнень або частих загострень, потрібне хірургічне лікування.

Дієта й спосіб життя

Для профілактики загострень виразкової хвороби важливо змінити спосіб життя – уникати стресів, відмовитися від сигарет і алкоголю, нормалізувати сон і харчування. Не можна вживати сало, ковбасу, пельмені, шашлик, смажені котлети зі свинини і баранини, гриби, гострі приправи, імбир, волоські горіхи, насіння (усі ці продукти і страви не рекомендовані навіть у період ремісії). Під час загострення також виключіть з раціону сирі овочі (їх груба клітковина подразнює слизову), сухофрукти, виноград, гранат і лимон.

Ірина КАДЧЕНКО