Здавалося б, що може бути безпечніше від позіхання, що символізує бажання прилягти і подрімати годинку-другу?
У нормі в цьому фізіологічному явищі дійсно немає нічого шкідливого.Але якщо ви стали позіхати не тільки вранці і ввечері або під час нудного серіалу, а постійно – варто насторожитися і прислухатися до організму. Про які проблеми зі здоров’ям сигналізує безперервне позіхання, розповів терапевт Дмитро БАРАБАНОВ.
Позіхають усі!
Позіхання – це неконтрольований нами рефлекс, під час якого широко розкривається рот, відбувається глибокий вдих і відносно швидкий видих, що часто супроводжується специфічним звуком. Завдяки цьому фізіологічному процесу легені одержують найбільший приплив кисню, поліпшується кровопостачання мозку. Крім того, періодичне позіхання «розвантажує» нервову систему, допомагаючи зняти втому і напругу, сконцентруватися.
Відома також висока «заразність» «позіхального синдрому»: варто комусь поруч (або навіть на екрані телевізора) позіхнути, як наш рот тут же мимоволі розкривається сам собою.
Більш того, «заразність» позіхання поширюється і на тварин: наприклад, слідом за своїм господарем нерідко позіхає і собака.
У середньому людина за день робить від 7 до 23 позіхань. Однак якщо ви без видимої причини стали позіхати набагато частіше, прислухайтеся до себе: таким чином організм може повідомляти про серйозні неполадки.
Природно і безпечно
Механізм, що викликає позіхання, до кінця не вивчений. Але найбільш поширеною природною причиною його виникнення вважають сонливість (як ранкову, так і вечірню). У цьому разі, позіхаючи, ми забезпечуємо приплив крові до мозку, стимулюючи його «пробудження» і активність.
Також позіхання часто сигналізує про необхідність відпочинку, виникаючи при перевтомі або розумовому перенапруженні. Багато людей позіхають і в стані тривоги або стресу. Ще одна поширена причина позіхання – перебування в задушливому або прокуреному приміщенні. Пояснення у всіх цих випадках одне: підвищена потреба організму в кисні.
Крім того, тимчасове позіхання може викликати прийом деяких препаратів -наприклад антидепресантів, знеболювальних або ліків від алергії.
Нарешті, при авіаперельотах позіхання допомагає позбутися від почуття закладеності вух.
Позіхання – тривожний сигнал
Крім фізіологічних причин позіхання, є і патологічні, коли воно – наслідок або симптом якихось проблем з організмом. До найбільш серйозних недуг при цьому належать кардіологічні захворювання, для яких характерне зниження артеріального тиску
та уповільнення серцевого ритму, що і провокує часте позіхання.
Помічено також, що постійно позіхають пацієнти, які недавно пережили інсульт – таким чином організм намагається «охолодити» мозок, немов комп’ютер, що перегрівся. Іноді позіхання починається і безпосередньо перед нападом.
Неконтрольоване позіхання може бути також ознакою розсіяного склерозу – невиліковного захворювання, при якому порушується взаємодія між мозком та іншими системами організму.
Іноді позіхання виникає при серйозних порушеннях у роботі печінки, що викликають гормональний збій і відчуття постійної втоми.
Крім цього, багато і безпричинно можуть позіхати пацієнти з депресією, тривожним розладом, неврозом, епілепсією, синдромом хронічної втоми, ожирінням та іншими патологіями.
Коли варто турбуватися
Звичайно, якщо ви посилено позіхали (нехай навіть і понад норму) всього один день, це ще не привід панікувати і бігти до лікаря. Потрібно звертати увагу на сукупність симптомів і загальне самопочуття.
Так, при хворобах серця позіхання може поєднуватися з болем у грудях або у верхній частині тіла, нудотою, запамороченням, неглибоким диханням. При інсульті супутні симптоми – невиразна мова, неможливість повноцінно усміхнутися, оніміння і слабкість у руці або половині тіла. Якщо позіхання спричинили проблеми з печінкою, вас також будуть турбувати нудота, втрата апетиту, жовтий відтінок очей і шкіри, набряки кінцівок.
При появі у вас одного або декількох загрозливих симптомів, крім позіхання, терміново зверніться до сімейного лікаря, який визначить, чи є підстави для тривоги. Проконсультуватися з фахівцем варто також в тому випадку, якщо вас особливо нічого не турбує, але ви посилено позіхаєте кілька днів поспіль, хоча повноцінно спите і відпочиваєте.
Ірина КАДЧЕНКО