Газета "ЗОРЯ"

НЕ ПУСКАЙТЕ НАБРЯК НА САМОПЛИВ

Кожному з нас доводилося стикатися з набряком -наприклад, обличчя або ніг. Часто це явище не завдає шкоди, пояснюється елементарними причинами і самостійно проходить наступного дня. Але якщо набряки турбують регулярно і довго не спадають — це може бути ознакою серйозних збоїв у роботі організму. Коли варто турбуватися і які заходи вживати, розповіла лікар-терапевт Вікторія КОКОШКО.

Коли «саме пройде»

Набряк — це надмірне накопичення рідини (плазми крові) в окремих органах або позаклітинних тканинних просторах організму. В основі його появи завжди лежать умови, які ускладнюють виведення рідини з тканин. Найпростіші й розповсюджені причини одутлості — це надлишок води, алкоголю або солоної їжі напередодні. Набряклість також може виникнути як природна реакція організму на сильну спеку, вимушене тривале перебування «на ногах» або в сидячій позі (саме тому набрякають кінцівки після багатогодин-ної поїздки в автобусі). Такі набряки загалом нешкідливі й досить швидко зникають після усунення провокуючого фактора. Організм самостійно позбавляється від зайвої рідини, нормалізує водно-сольовий обмін.

Крім того, набряки супроводжують удари і травми тканин — від таких пухлин допоможе позбутися прикладання грілки з льодом.

Але якщо набряклість з’являється без явних зовнішніх причин і довго не проходить, це може бути ознакою гормонального збою або різних захворювань — зокрема, проблем із серцем, нирками, судинами.

Причини і симптоми

У разі серцевої недостатності відтік рідини погіршується через те, що серцевий м’яз не встигає перекачувати кров у необхідному обсязі. Набряки в цьому випадку зазвичай виникають ввечері, в ділянці щиколоток. Крім набрякання ніг, людину турбують слабкість, задишка, відчуття дискомфорту або навіть болю в грудях, відчуття нестачі повітря.

При захворюваннях нирок набряки зазвичай пов’язані з тим, що в організмі порушується обмін солей калію і натрію, простіше кажучи — затримуються вода і сіль. Характерні ознаки — ранкові мішки під очима та опухлі повіки, у другій половині дня такі набряки зменшуються або зникають. Імовірність проблем з нирками підвищується, якщо набряклість супроводжується порушенням сечовипускання і швидкою стомлюваністю.

При варикозній хворобі набряклість провокує порушення циркуляції крові в судинах ніг. Венозні набряки проявляються в кінці дня в ділянці стопи і гомілки, крім того, ноги болять і «гудуть». У пацієнтів з цією патологією довго не проходить слід від гумки шкарпеток.

Гормональні збої (наприклад, гіпотеріоз) викликають загальну одутлість, яка доповнюється блідістю шкіри, ламкістю волосся і нігтів, слабкістю, сонливістю, набором ваги.

Якщо ж у вас вранці часто набрякає обличчя і болить голова, — це може свідчити про підвищений артеріальний тиск і порушення мозкового кровообігу.

Що робити

Якщо набряки виникають регулярно і супроводжуються якимись з вищеописаних симптомів, необхідно звернутися до сімейного лікаря, здати загальні аналізи крові й сечі, зробити електрокардіограму та інші обстеження, рекомендовані лікарем. Після чого терапевт або сам призначить лікування, або направить вас до вузького спеціаліста — кардіолога, уролога, судинного хірурга, ендокринолога.

Якщо ж ваші періодичні набряки викликані «безпечними» причинами, то для профілактики одутлості дотримуйтеся простих правил:

Ірина КАДЧЕНКО